Brojni su učenici svjedočili žestokoj tučnjavi između djevojaka iz Vrbanje i Drenovaca na autobusnom kolodvoru. Prepucavanje je počelo u školi, a svađa kulminirala dolaskom na kolodvor, gdje su nasrnule jedna na drugu i počele obračun šakama.
Jedna je pala na pod, a druga ju je svom snagom vukla za kosu i povlačila po prašnjavom betonu. Iščupala joj je cijeli pramen, poručivši da će ga ostaviti za trofej, a sutradan se, pričaju učenici, njime hvalila po školi, dajući na znanje kako će se provesti svatko tko joj “stane na žulj”. U pozadini je navodno međusobna nesnošljivost i rivalstvo, no čest je motiv i zavist. Jedna se djevojka nedavno našla na meti ratoborne kolegice koja ju je napala i izvrijeđala samo zato što je odjenula istu trenirku kao i ona. Nesretnici je očitala lekciju jer se drznula kupiti markiranu odjeću, “neprimjerenu njenom rangu” i identičnom trenirkom osramotiti je pred prijateljicama…
– To me ne iznenađuje. Dolazi na naplatu što smo štedjeli na djeci, ukidali školske psihologe, smanjili budžet za prevenciju te nismo uveli zdravstveni odgoj u škole kako bismo učili djecu poštovanju, samopoštovanju i pozitivnom načinu ponašanja, kao i afirmaciji – kaže psihologinja dr. Gordana Buljan-Flander, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece Grada Zagreba. “Odrastanje u obiteljima bez pažnje i ljubavi iskazuje se seksualnim i nasilnim ponašanjem, čime u okruženju vršnjaka postaju ‘cool’. I mediji šalju poruke kojima se u glavi tinejdžera stvara slika da su time ‘lice s naslovnice’. Struka je rekla svoje, na potezu je država”, ističe Buljan-Flander.
Čini se, ipak, da država na mlade djeluje posve suprotno. Tako Martina Čarija, psihologinja zagrebačkog Centra za mlade, djecu i obitelj Modus, kaže kako se i zastupnici gađaju papirima, a društvo prečesto pokazuje da je sila način za postizanje ciljeva.
“Agresija jest posljedica frustracije koju osoba nakuplja, ali je i posljedica postavljanja modela od ljudi koji nas okružuju. Oni jednako djeluju i na djevojčice i dječake. Žene preuzimaju muški model ponašanja zbog ravnopravnosti, TV program prepun je nasilja i sve to djeluje na mlade, bez obzira na spol – kaže Čarija.
Predmeti sprdnje i ismijavanja
Svjedokinja obračuna, učenica Obrtničko-industrijske škole otkriva kako su motivi čestih verbalnih i nerijetko fizičkih obračuna među srednjoškolkama zavist i ljubomora. “U školi se sve pomno prati, počevši od odijevanja do mjesta za izlazak i omiljenosti u društvu, a u svakom razredu postoji osoba koja je predmet sprdnje i ismijavanja kolega”, kaže ona. Podjele su sve izraženije, a mnogim je gimnazijalcima, što i sami priznaju, poniženje družiti se s nekom odjevnom tehničarkom, kuharicom ili frizerkom.
A što o svemu kažu u Obrtničko-industrijskoj školi, nismo uspjeli doznati. Unatoč višestrukim pokušajima, do pedagoga Mije Jagrića nismo uspjeli doći.