Točni pokazatelji i potencijali tek se trebaju utvrditi, a taj dio posla na sebe su preuzeli Županija i Općina koje su osnovale tvrtku Geotermalni izvori radi što brže i efikasnije realizacije ovog vrlo zahtjevnog, ali atraktivnog projekta. O poteškoćama u njegovoj provedbi nazočne je izvijestio direktor Saša Dević. Poteškoće se odnose na administrativne barijere i pribavljanje suglasnosti od državnih tijela za provođenje istraživačkih radova. Budući da za eksploataciju geotermalne vode postoje zainteresirani investitori, zaključeno je da se u što kraćem vremenu pokuša ishoditi dokumentacija te da se organiziraju i zajednički sastanci predstavnika Općine, Županije i ministarstava koja su u taj posao uključena.
– Prema procjenama, moći ćemo privući više od 300 milijuna eura investicija jer jeftinija energija i proizvodnja hrane je bogatstvo, budućnost koja će stvarati dodanu vrijednost. Voda je puno jeftinija od plina i sretni smo što imamo geotermalno izvorište koje je neprocjenjiv potencijal za razvoj, privlačenje investitora i milijunska ulaganja – ustvrdio je Krnić. Naknada za eksploataciju geotermalne vode godišnje će, prema procjenama, iznositi sedam milijuna kuna, od čega polovina pripada Babinoj Gredi, a po 25 posto županiji i državi. Županijske čelnike načelnik je upoznao i s problemima vezanim uz gradnju školske sportske dvorane jer radovi ne idu planiranom dinamikom. Župana je zamolio za pomoć i posredovanje u gradnji ceste prema Kladavcu, sedam kilometara udaljenom od općinskog središta, i realizaciji projekta odvodnje u tom naselju. Gosti su u pratnji domaćina obišli gradilište tvrtke Uni Viridas, koja gradi kogeneracijsko postrojenje za proizvodnju električne i toplinske energije, što je i najznačajnija greenfield investicija u županiji. Predstavnici investitora izvijestili su ih o tijeku radova koji su u završnoj fazi i namjeri da do kraja ožujka postrojenje bude pušteno u probni rad. Ukupna vrijednost veća je od 50 milijuna eura. Riječ je o termoelektrani snage 9,7 megavata koja će kao gorivo koristiti biomasu. Uz elektranu će biti podignuti i staklenici za proizvodnju povrća i sušara. Riječ je o dodatnom ulaganju od još 20-ak milijuna eura. Otvorit će se oko 200 novih radnih mjesta.
– Investicija će nam znatno dići proračun. I to je ono što što će Babinoj Gredi biti vjetar u leđa. Žalostan sam što sve veći broj mladih odlazi iz Hrvatske. Posljednjih je godina u potrazi za poslom iz Babine Grede otišlo oko 700 mještana. Vjerujem da ćemo naše obitelji sada zadržati u selu – kaže Krnić.