Do sada su u Županju dolazili internisti iz Vinkovaca na temelju sporazuma s bolnicom, no u posljednje vrijeme bilo je teško održati kontinuitet, jer i u bolnici nedostaje mnogo liječnika. Uz brojne obveze i pacijente, internistima je bilo teško istovremeno pokrivati i Županju. Nije se znalo koji će liječnik i kada moći doći i kakav će biti raspored, što je stvaralo probleme obiteljskim liječnicima u Domu zdravlja pri naručivanju pacijenata za pregled kod internista. Takvih problema i naručivanja pacijenata jednom mjesečno više neće biti.
– Na Upravnom vijeću Doma zdravlja zaključili samo da nam je potreban internist na puno radno vrijeme. Dobili smo suglasnost Županije, HZZO-a, Ministarstva zdravlja, raspisali natječaj i dr. Nebrigić se javila. Sada imamo našeg stalno zaposlenog doktora. Ona je Županjka i vjerujem da će to za našu sredinu mnogo značiti – kaže ravnateljica Luca Lešić. Napominje da je u Županji nastala velika praznina nakon što je zatvorena poliklinika za internu medicinu Panaceja.
Preuzimanjem Specijalističke ordinacije interne medicine u Domu zdravlja od strane dr. Nebrigić, pacijenti bi trebali biti zbrinuti na način da nitko više ne čeka i ravnateljica je uvjerena će se i prvi pregledi i kontrole odvijati zaista brzo i da tu neće biti problema. Vanjski specijalisti neurolog i kirurg i dalje će u Županju dolaziti iz Vinkovaca, prema ugovorenom rasporedu, kirurg svaki tjedan, a neurolog dva puta mjesečno. Ugovoreno je i pola radnog vremena urologa.
Početkom sljedeće godine u Domu zdravlja bit će oformljen mobilni tim palijativne skrbi, na čemu se intenzivno radi. Liječnici i sestre pohađaju predavanja kako bi stekli potrebne licence. Među njima su i liječnici dentalne medicine, što je doista rijetkost, jer ih u Hrvatskoj ima samo nekoliko.
– Naše dvije mlade doktorice odlučile su se angažirati, pokazale su volju i želju da, osim što žele napredovati u struci, žele dati doprinos i zajednici i aktivno se uključiti u pružanje palijativne skrbi. Mi ćemo biti među prvima u Hrvatskoj s palijativnom skrbi za dentalnu medicinu. Na to smo ponosni i želimo naša iskustva prenositi na druge – ističe Lešić.
Uloga je stomatologa u palijativnoj skrbi bolesnika prepoznati, liječiti i prevenirati nastanak niza oralnih tegoba i bolesti koje pridonose bolesnikovoj patnji, stoga i stomatolog treba biti sastavni dio multiprofesionalnog tima palijativne skrbi.
– Četiri osobe iz Doma zdravlja pohađaju edukaciju u Zagrebu, jedan ju je liječnik već prošao i mislim da ćemo biti doista jak mobilni tim. Imamo i svoga psihijatra, internista i mislim da će sve dobro funkcionirati, a osigurat ćemo, vjerujem, i izvor prihoda jer to nije redovna djelatnost – zaključuje ravnateljica.
Hrvatska je, naime, još uvijek jedan od tužnijih primjera u Europi gdje palijativna medicina kao zasebna djelatnost nije u potpunosti implementirana u zdravstveni sustav i dostupna je samo malom broju pacijenata.
Od sljedeće godine Županjcima bi trebali postati dostupniji još neki subspecijalisti.
– U HZZO-u i Ministarstvu zdravlja mišljenja su da mi u domovima zdravlja možemo organizirati i dolazak gastroenterologa, kardiologa i možda pulmologa pa ćemo krajem godine tražiti i njihovo ugovaranje. Nastojat ćemo iskoristiti sve ponuđene mogućnosti i ljudima maksimalno izići ususret i olakšati liječenje. Situacija u županjskoj Posavini je teška, ljudi jako teško žive i ne mogu ići ni do Vinkovaca, a kamoli u Osijek ili Zagreb. Zato ćemo se truditi sve što možemo dovesti u Županju, a s našim obiteljskim liječnicima vidjet ćemo koje su najveće potrebe – kaže ravnateljica Luca Lešić.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/glas.slavonije.hr