I dok hrvatsko zdravstvo sve više muči nedostatak liječnika, a anketa koju je nedavno provelo Povjerenstvo za mlade liječnike Hrvatske liječničke komore pokazuje kako 60 posto mladih liječnika intenzivno razmišlja o odlasku u bogatije europske zemlje, iz županjske Posavine, stiže drukčija priča. Ravnateljica Luca Lešić ističe da su u Domu zdravlja Županja svi timovi popunjeni i da na tom području više nema timova bez liječnika. U Gunji, teško stradaloj u poplavama, zaposlena su dva mlada liječnika koja ondje namjeravaju ostati živjeti i raditi.
– U Gunji imamo dva mlada liječnika obiteljske medicine, a riječ je o našim Županjcima, i dva doktora dentalne medicine. Moram reći da su popunjeni i Posavski Podgajci, koje je preuzela liječnica iz Županje – kaže Lešić. Ističe da liječnici u Gunji imaju odlične uvjete za rad i riješeno stambeno pitanje. Nakon poplave, ambulante su uređene i potpuno opremljene, kao i četiri komforna stana iznad njih. Stanovi su, zahvaljujući donacijama, opremljeni namještajem i bijelom tehnikom, liječnici su samo trebali doći s osobnim stvarima. Kada su ušli u stanove bili su oduševljeni viđenim.
– Donacije iz cijele Hrvatske stizale su nam i za vrijeme i nakon poplave, svi su željeli pomoći i suradnja je bila izvrsna. Ne ponovilo se, ali katastrofa je doista pokazala koliko smo solidarni jedni prema drugima – kaže Lešić. Ističe da kao ravnateljica vodi računa o tome da se za sve što Dom zdravlja ima u javnozdravstvenoj mreži na vrijeme osigura novi kadar.
– Nadam se specijalizacijama koje će Dom zdravlja dobiti od Ministarstva zdravlja. Aplicirali smo na pet specijalizacija preko EU fondova jer nam pet liječnika puni 60 godina života. Prošli smo i Stručno i Upravno vijeće i preko Županije smo u Ministarstvo poslali naše potrebe kako bi nas se moglo uvrstiti – kaže. I to bi, uvjerena je, trebalo biti dugoročno rješenje. Očekuje da bi 85 posto sredstava za specijalizacije trebali osigurali EU fondovi, a da će i za preostalih 15 posto, što je za Dom zdravlja Županja također popriličan iznos, pomoći HZZO i Ministarstvo. A trošak samo jedne petogodišnje specijalizacije stoji oko milijun kuna.
Dom zdravlja Županja vodi sudski spor za specijalizaciju pedijatrice iz Rijeke u koju je tijekom četiri godine, koliko je trajala, uloženo 740.000 kuna koje je financirao HZZO. Nakon specijalizacije trebala je početi raditi u Gunji, što joj je bila obveza, ali se ondje nikada nije pojavila.
– Dobili smo prvostupanjsku presudu, predmet je sada na Županijskom sudu i čekamo da se i to riješi. Ona će novac vjerojatno vraćati ovrhom na trećinu plaće, kao što rade i drugi liječnici, jer još se ni u jednom slučaju nije dogodilo da je sud liječnika oslobodio te obveze. Riječ je o ugovornom odnosu reguliranom Zakonom o obveznim odnosima – pojašnjava Lešić. Što se tiče Medicine rada i špekulacija da će Županjci liječničke preglede uskoro morati obavljati u Vinkovcima jer dr. Ruža Lelić koja već dugi niz godina vodi Medicinu rada odlazi u mirovinu, ravnateljica Doma zdravlja ističe da se ne moraju zabrinjavati.
“Naša je liječnica pri kraju specijalizacije koju završava krajem ove ili početkom sljedeće godine i preuzet će Medicinu rada. Dr. Ruža Lelić u listopadu navršava 65 godina i neće moći dalje raditi, a mi ćemo ta dva-tri mjeseca svakako moći premostiti s drugim liječnicima i to nam neće predstavljati nikakav problem”, zaključuje Lešić. Inače, dr. Lelić je prije pet godina aktivirala, a potom i zamrznula saborsku mirovinu na koju je stekla pravo kao saborska zastupnica HDZ-a u 5. izbornoj jedinici u razdoblju od 2003. do 2007. godine, gdje je ušla kao zamjenica Petra Čobankovića.
M.Lešic Omerovic/glas-slavonije.hr