Zbog enormnog rasta cijena benzina, koje su probile psihološku granicu od deset kuna, a primiču joj se i dizelska goriva, sve više hrvatskih građana, posebice onih koji žive u graničnim područjima, spremnike svojih automobila puni u susjednoj BiH. Stanovnici županjskog kraja stalni su kupci benzinskih crpki u bosankoj Posavini. Do uvođenja PDV-a kupnja goriva u susjednoj državi bila je još isplativija, no stalni rast cijene goriva na svjetskom tržištu i porezna reforma u Bosni uvelike su se odrazili i na cijenu goriva koja se sve više počela izjednačavati s cijenama u okruženju.
No, još uvijek, srećom za brojne vozače, nisu dosegnule cijene goriva u Hrvatskoj, posebice nakon najnovijeg poskupljenja, pa je gorivo u BiH i dalje među najjeftinijima u regiji. Eurosuper 95 u Bosni stoji 9,56 kuna za litru, što je gotovo za kunu jeftinije nego kod nas, što je Županjcima i te kako dobar razlog za odlazak preko granice. Cijena litre dizela je 9,37 kuna. Oni proračunatiji gorivo ipak ne kupuju čim prijeđu granicu na prvoj benzinskoj crpki, nego produže desetak kilometara dalje prema Lončarima, u Republici Srpskoj i na tamošnjim crpkama “Bogićević” i “SloboProm” pune svoje spremnike. Ondje su cijene goriva niže za nekoliko desetaka pfeninga po litri.
No, poskupljenje se, sudeći prema najavama, očekuje i u Bosni. Naime, predsjednik Udruženja vlasnika benzinskih crpki u Republici Srpskoj Vojin Mitrović, prenose tamošnji portali, ističe da je vrlo izvjesno kako će doći do poskupljenja goriva i njegovih derivata u maloprodaji. Kao osnovni razlog za poskupljenje navodi porast cijena u Rafineriji u Slavonskom Brodu i u okruženju. Nakon korekcije od četiri do pet pfeninga za litru, iako neki tvrde da će poskupjeti i do deset pfeninga, Mitrović tvrdi da će cijene goriva u Republici Srpskoj i dalje biti osjetno niže nego u okruženju. Trenutačne cijene benzina u RS-u se u maloprodaji kreću od 2,28 do 2,35 maraka, dok je za litru eurodizela potrebno izdvojiti između 2,30 i 2,45 KM.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ