Godina gradnje prve županjske crkve posvećene sv. Ivanu Krstitelju nije poznata, no sigurno je to bilo brzo nakon oslobođenja. Prva crkva bila je smještena bliže Savi nego današnja a izgrađena je od drveta i omazana blatom. Prema zemljovidu iz 1780. smještena je uz savski nasip, nedaleko čardaka (karta 1.1 )
karta 1.1.
Plan Županje sa zemljovide treba uzeti s određenom rezervom što se tiče preciznosti, no i pored toga razvidno je raspored ulica Županje do danas ostao isti pa usporedbom sa suvremenim stanjem možemo potvrditi smještaj crkve na tom mjestu. Prema suvremenom stanju nalazila se tu negdje na prostoru od Savskog vijenaca pa prema Savi. Sava se od tog vremena pomaknula prema Županji, pomican je i nasip, zbog toga je nestalo dio puta i račvanje ulica pod oštrim kutom sa karte 1.1. ( za usporedbu karta 2.1 ).
karta 2.1.
Na istom mjestu 1753. izgrađena je nova drvena crkva. Crkva na tome mjestu ostaje do 1802. godine, do izgradnje suvremene župne crkve. Donosimo kronološki pregled kanonskih vizitacija župe sa opisima koji se odnose na zgradu crkve.
Vizitacija župe 1729. godine
„usred sela nalazi se crkva sv. Ivana, sva izgrađena od hrastova drveta i pokrivena hrastovim daščicama, izvana zemljom nabacana i vapnom pobijeljena. Blizu crkve nalazi se drveni toranj a u njemu zvono koje su župljani kupili za 30 forinti. Groblje je od crkve udaljeno 80 koraka.“
Županja je 1729. godine bila manja u odnosu na plan iz 1780/81. , koncentrirana oko crkve, bliže Savi pa je opis; „usred sela nalazi se crkva“ mogao približno odgovarati tadašnjem stanju. Uz crkvu se spominje groblje koje je od crkve udaljena 80 koraka (1 korak= 78 cm, oko 60 metara ). Da je crkva bila smještena „usred sela“ groblje bi bilo u samom naselju. Groblje se moglo nalazilo preko puta crkve, prema Savi. Blizu, ali ipak nešto izvan naselja. Nasip tada još nije izgrađen a obala je bila nešto dalje nego danas pa je bilo dovoljno mjesta za groblje. Pomicanjem toka, Sava je po svoj prilici odnijela groblje. Karta 1.1 pokazuje kako je tada već zasnovano suvremeno županjsko groblje – na karti Freij Hoff.
Vizitacija župe Bošnjaci, filijala Županja 1745. Godine
U prvoj filijali (Županja) postoji ostarjela crkvica posvećena sv. Ivanu Krstitelju, koja ima sav svoj namještaj. Na istom mjestu 1753. godine sagrađena nova drvena crkva.
Vizitacija župe Bošnjaci, filijale Županja 1755. godine
Filijala Županja udaljena je od matice (Bošnjaka) 2/4 sat hoda, s drvenom crkvom koja je sagrađena u najnovije vrijeme prema običaju domovine, posvećena štovanju sv. Ivana Krstitelja. Ima svod od dasaka i pokrivena je popravljenim krovom..
Filijalna crkva sv. Ivana Krstitelja 1755. godine ustanovljena je za maticu-postaje župna crkva. Sjedište župe premješteno je iz Bošnjaka u Županju.
Popis župe Županja 1769. godine
Matica crkva je posvećena sv. Ivanu Krstitelju,izgrađena prije 16 godina (1753.) od vjernika prema običaju ove domovine od drveta, dužine 6 hvati, a širine 3 te dolje nema nikakvog poda. Kad bi se ova crkva podzidala, mogla bi još trajati s obnovom krova 25 godina.
Vizitacija župe Županja 1782. godine
Na 1. točku: Župna crkva sv. Ivana Krstitelja je drvena, ruševna te jedva prima 150 osoba. A budući da u čitavoj župi ima 766 bračnih parova, a duša čak 3834 i da je udaljena od župnog doma, to je silno potrebna izgradnja druge, nove crkve, primjerena vjernicima i bliže župnom dvoru, za koji mole i Županjci.
Napomena da je crkva udaljena od župnog doma govori kako se još uvijek nalazi bliže Savi, na starom mjestu. Župni dvor se nalazio na mjestu gdje je i danas. Ova vizitacija župe Županja je iz vremena nastanka zemljovida sa karte 1.1. – 1780/81. godine.
Vizitacija župe Županja 1792
Ovu smo crkvu našli tako jadnu i ruševnu, kao što je bila prije deset godina, malu, drvenu, ruševnu, neprimjerenu tako brojnim vjernicima i nepopravljenu ni u jednom dijelu.
Gradnja nove crkve smještene uz župni dom započinje 1800. kada je položen temeljni kamen. Crkva je dovršena 1802. godine.
Vizitacija župe Županja 1812.
Zidana zgrada župne crkve izgrađena je od dobrog materijala, dugačka 14 hvati i 3 stope,a široka 7 hvati….. Ta se crkva nalazi pod lukom, pod ima od opeke, pokrivena je šindrom i sada je u dobrom stanju.
Mato Dominković, siječanj 2015. mato.dominkovic@skole.hr
Izvori;
1. Stjepan Sršen; Kanonske vizitacije, knjiga IV., Srijem 1735-1768., Državni arhiv u Osijeku-Biskupija Đakovačko-Srijemska, Osijek, 2006.
2. Stjepan Sršen; Kanonske vizitacije, knjiga VII., Županjski i Vrbanjski dekanat 1782-1833., Državni arhiv u Osijeku-Biskupija Đakovačko-Srijemska, Osijek, 2009.
3. Stjepan Sršen; Kanonske vizitacije, knjiga IX., Brodsko područje 1730-1833., Državni arhiv u Osijeku-Biskupija Đakovačko-Srijemska, Osijek, 2010.
4. Krunoslav Tkalac; Babogredska kompanija, Slavonica, Privlačica, Vinkovci, 1994.
5. http://mapire.eu/en/
6. http://www.austro-hungarian-army.co.uk/oobmar48.htm
7. http://zupanjac.net/1/index.php/vijesti/vremeplov/3851-na-danasnji-dan-19-1
8. http://zupanjac.net/1/index.php/vijesti/zanimljivosti/3224-povijest-zupe-mucenistva-sv-ivana-krstitelja-u-zupanji