U okviru EU fonda za regionalni razvoj odobren je projekt Cesta zlatne niti, vrijedan 1.874.901 kuna, od čega su 1.183.624 kune nepovratna europska sredstva.
Partneri župe
Riječ je o zajedničkom projektu u koji su uz Općinu Drenovci, koja je prijavitelj, kao partneri uključeni Turistička zajednica grada Županje, općine Bošnjaci i Vrbanja te Grad Županja, a cilj je dugoročni razvoj turizma na području županjske Posavine. Projekt obnavlja kulturnu baštinu i uspostavlja novu turističku infrastrukturu koja omogućuje cjelovito oblikovanje i pozicioniranje turističke destinacije.
– Partneri su nam i župe iz Bošnjaka, Drenovaca, Račinovaca i Soljana, čije su crkve zaštićena kulturna baština. Financirat će se projektna dokumentacija za njihovo saniranje i uređenje. A na području spomenutih općina i grada Županje izrada projektne dokumentacije za prateće turističke objekte, sve u cilju privlačenja gostiju na području Ceste zlatne niti, pojašnjava voditeljica projekta i direktorica Lokalne agencije za razvoj Vjeverica, Ana Cvitković-Komesarović. U Županji su to dvorana kina Mladost te uređenje Centra za posjetitelje “Slavonski bećerac” i glazbenog paviljona u zgradi kod parka i autobusnog kolodvora. U Bošnjacima „Slavonska kuća“ s prikazom tradicionalnih obrta i lokalnim gastronomskim proizvodima, a u Vrbanji Gašparčev magacin, gdje će biti prikazana i arheološka nalazišta toga kraja. Muzej Cvelferije u Drenovcima predstavit će kulturnu baštinu istočnog dijela županjske Posavine. Uz spomenute sadržaje posjetitelji bi istovremeno obilazili i tamošnje crkve. Također se ide na izradu Razvojne strategije i Marketing plana turističke destinacije Ceste zlatne niti.
Infrastruktura
– Ideja je razviti turistički proizvod, utvrditi ciljna tržišta i upravo stoga radimo projektnu dokumentaciju za izgradnju infrastrukture naše turističke destinacije. Cilj nam je dovesti turiste koji ovdje doista imaju što vidjeti i gdje potrošiti svoj novac. I da se na ovom području ostvaruje lokalni dohodak iz turizma – ističe Cvitković-Komesarović.
Nakon završetka izrade projektne dokumentacije u sljedećih godinu dana projekt će se kandidirati na natječaj za povlačenje sredstava za gradnju i uređenje spomenutih objekata. A znatnu potporu moći će dobiti i lokalni mali i srednji poduzetnici koji će pružati ugostiteljske i turističke usluge. Cvitković-Komesarović napominje da je vrlo važno ići zajedno i cijelo područje županjske Posavine uvezati u jedan projekt, objediniti i stvoriti jedinstven turistički proizvod koji će tek tada postati prepoznatljiv. Uvezivanjem turističke ponude i potražnje dobit će se turistička dimenzija. Turistima će u budućnosti za početak nuditi produžen vikend, a onda i sedam dana ispunjenog boravka na toj destinaciji. Cesta zlatne niti trebala bi pridonijeti rješavanju gorućeg problema projektnog područja – povećanju lokalne ekonomske aktivnosti i otvaranju novih radnih mjesta.
Na značaj projekta koji bi trebao turistički otvoriti i razviti područje županjske Posavine na nedavno održanoj trening radionici upozorio je i turistički djelatnik s dugogodišnjim iskustvom u organizaciji top-manifestacija Nedo Pinezić. On smatra da bi Cesta zlatne niti, projekt koji je prije nekoliko godina pokrenula TZ Županje, trebala biti svodni nazivnik za sva događanja kroz cijelu godinu u županjskom kraju.
Prepoznatljivi brend
“Cesta zlatne niti već je sada na neki način iznjedrila sve one tradicionalne i turističke vrijednosti koje ima županjski kraj. I da bi dobila marketinšku snagu, ona mora biti apsolutni pridjev uz sva druga tradicionalna događanja, a kalendar mora biti ispunjen tijekom 12 mjeseci. Sada smo na pola puta da od toga projekta napravimo prepoznatljivi brend ove cijele mikroregije”, zaključio je Pinezić.
M.Lešić Omerović
Izvor:glas-slavonije.hr