Grad Županja prepoznao je brojne prednosti suvremene LED rasvjetne tehnologije i ovih dana investirao 243 tisuće kuna u instalaciju LED rasvjete u središtu grada. U ulicama Veliki kraj, do kružnog toka, i Strossmayerovoj postavljena su nova 72 ekološka rasvjetna tijela s najmodernijim visokoefikasnim LED svjetlosnim izvorima. Tim zahvatom znatno je povećana rasvijetljenost prometnih površina. LED tehnologija daleko je štedljivija, dugotrajnija i jednostavnija za održavanje, a nova rasvjetna tijela, slažu se građani, puno su ljepša i elegantnija od starih. Posao je nakon provedenog postupka javne nabave dodijeljen tvrtki Elektro Čop. Uključivao je demontažu i uklanjanje starih, izradu novih nosača te montažu novih i postavljanje LED žarulja. Snaga im je 120 vata i duplo su slabije od dosadašnjih starih, troše dvostruko manje energije, ali istovremeno daju mnogo jaču svjetlost i na nogostupima i na prometnicama.
– Primopredaja je obavljena bez ijedne primjedbe i počeo je teći jamstveni rok od pet godina za funkcioniranje nove javne rasvjete, što nam je također velika prednost. Grad u tom razdoblju neće imati troškove održavanja rasvjete. Izvođač će o vlastitom trošku mijenjati žarulje koje pregore, osim naravno u slučajevima udara groma, ili mehaničkog oštećenja, pojašnjava pročelnik Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo, prostorno uređenje i geodetske poslove Damir Parmać. Tijekom kolovoza, napominje, prići će se orezivanju drveća koje djelomice zaklanja stupove rasvjete u Strossmayerovoj pa će osvjetljenje biti još jače.
Rekonstrukcija javne rasvjete u Županji posljednji je put obavljena 2006. godine, kada su rasvjetu dobile Gundulićeva i Ulica braće Radić te dio Velikog kraja. Ovisno o financijskim mogućnostima, pojašnjava Parmać, ići će se u postavljanje nove ekološke rasvjete i u ostalim dijelovima grada. Županju noću obasjava oko 1600 rasvjetnih tijela, za što se godišnje izdvaja između 900 tisuća i 1,1 milijun kuna. U taj su iznos uključeni i naknada za zakup snage za električnu energiju i troškovi održavanja rasvjete koji se za cijeli grad godišnje kreću između 140 i 230 tisuća kuna.
– Zbog osiguranja visoke razine sigurnosti u prometu na području grada nikada nismo pribjegavali gašenju javne rasvjete nakon ponoći, kao što to čine neke druge jedinice lokalne samouprave. I zadovoljni smo postignutim cjelonoćnim učinkom, jer se takva odluka pokazala itekako opravdanom. Sigurnost naših građana na prvom je mjestu, iako poprilično košta, ali od takve prakse nećemo odustati – kaže Parmać.
M.Lešić Omerović/glas-slavonije.hr
One Comment
mladi
odlična investicija,konačno nešto a da nije asfaltiranje cesta i rekonstrukcija nogostupa