Kako javlja Glas Slvonije, na području županjske Posavine vidljiv je trend smanjenja broja korisnika socijalne pomoći, a, prema pokazateljima, počeo je nakon ulaska Hrvatske u EU, kada je došlo do otvaranja granica, ali i tržišta rada.
Posljednjeg dana prosinca 2016. Centar za socijalnu skrb Županja imao je 1815 korisnika zajamčene minimalne naknade (ZMN). Među njima 530 samaca i 465 djece. Na kraju 2015. godine bilo je 2025 osoba, 538 samaca i 532 djece, što znači da je u godinu dana broj korisnika ZMN-a smanjen za 210 osoba.
– Usporedbe radi, na kraju 2014. godine Centar je imao 2190 korisnika ZMN-a, a 2013. njih 2525. Ako usporedimo kraj 2013. s krajem 2016., vidljivo je da se broj korisnika zajamčene minimalne naknade smanjio za 710 – kaže ravnatelj Centra, Saša Užarević.
Lani je iz državnog proračuna za socijalne naknade i druga prava iz socijalne skrbi preko županjskog Centra za socijalnu skrb isplaćeno 25,219.087 kuna. Polovina tog iznosa isplaćena je korisnicima zajamčene minimalne naknade, a preostala sredstva korisnicima osobne invalidnine, korisnicima doplatka za pomoć i njegu te za jednokratne naknade. Status roditelja njegovatelja u županjskoj Posavini koristi 30 osoba, 124 osobe uslugu pomoći u kući, 40 osoba uslugu boravka, a pravo na privremeno uzdržavanje koristi 32 djece.
– Centar je krajem prošle godine potpisao i sporazum sa SOS Dječjim selom Ladimirevci na temelju kojeg se na našem području pruža usluga savjetovanja i pomaganja obitelji.
Poludnevni boravak
Obuhvaća sve oblike stručne pomoći pri prevladavanju obiteljskih teškoća i teškoća roditelja u odgoju i skrbi o djeci te osposobljavanje obitelji za funkcioniranje u svakodnevnom životu – kaže Užarević.
To uključuje podršku obitelji, intenzivnu podršku obitelji u krizi i dugoročni rad s članovima obitelji usmjeren na poboljšanje obiteljskih odnosa. Savjetovanje i pomaganje obitelji obuhvaća i psihološku pripremu djeteta za odlazak roditelja na izdržavanje kazne zatvora te za kontakte djeteta s roditeljem zatvorenikom u penalnoj ustanovi.
– Ove godine nam je u planu realizirati i uslugu poludnevnog boravka za djecu s istim pružateljem usluga. Poludnevni boravak može trajati od četiri do šest sati dnevno – objašnjava Užarević.
U tom se vremenu osigurava ispunjavanje životnih potreba korisnika pružanjem usluga prehrane, održavanja higijene, brige o zdravlju, čuvanja, odgoja, njege, radnih aktivnosti, psihosocijalne rehabilitacije, organiziranja slobodnog vremena, organiziranog prijevoza, ovisno o utvrđenim potrebama i izboru korisnika. Korisnicima se može priznati pravo na uslugu poludnevnog boravka jedan dan u tjednu, više dana u tjednu ili svih radnih dana u tjednu.
Izvor: Glas Slavonije
2 Comments
Šokački cvit-čičak
Oj Županjo , oj Županjo socijalni perivoje – slogan šokačkog sijela za iduću godinu.
Pa nek se opet obuku u nošnje i idu u “Dobro jutro Hrvatska”.
Anonimno
Komentari gospodina užarevića i izvješće Centra za socijalnu skrb grada Županja na prvi mah kod čitatelja ostavljaju dojam euforije i kretanje stvari ka boljem, no kako oni nisu posljedica pozitivnog trenda u smislu rasta realnog standarda građana več refleksija migrativnog ciklusa (iseljavanja) onda baš i nemamo razloga za radost.Dugoročno gledano ovaj samo po brojkama pozitivan pad korisnika socijalne pomoći mogao bi postati naš veliki problem.Bez obzira na brojke koje obečavaju ili bolje rečeno zavaravaju i unatoć maksimalnom trudu djelatnika Centra, većina građana Županje je iz dana u dan sve siromašnija.Za razliku od predhodno spomenutog ovaj trend ne pada niti će padati ako u skoroj budućnosti ne dođe do promjene ekonomske i socijalne politike koju vodi sadašnja gradska vlast.