ŽUPANJA – Ulazak Hrvatske u EU, otvaranje granica i tržišta rada sve više pustoši krajnji istok Hrvatske, a posljedice masovnog odlaska cijelih obitelji u bogate europske zemlje trbuhom za kruhom sve više uzimaju danak i u školama. Početak nove školske godine u Vukovarsko-srijemskoj županiji, prema riječima pročelnice Upravnog odjela za obrazovanje, sport, mlade i demografiju VSŽ-a, Jadranke Mustapić-Karlić, nije dobar. Osnovne i srednje škole u 2017./18. školskoj godini ukupno pohađa 19.925 učenika. Što se tiče prvašića, upisano ih je 139 manje nego lani, 1531 učenik.
– Prema dostavljenim podacima o upisima u osnovnim i srednjim školama, u našoj županiji i ove godine bilježimo pad od 1072 učenika. To je uistinu velik broj, s tim što je u prošloj školskoj godini manjak bio još veći u odnosu prema godini prijee. Tim smo podacima jako nezadovoljni – ustvrdila je pročelnica u programu lokalne radiopostaje.
U prošloj školskoj godini na području Vukovarsko-srijemske županije bilo je 1165 manje upisanih učenika, čak 41 razredni odjel manje u osnovnim i srednjim školama u odnosu prema godini prije. A broj ispisa nastavio se povećavati tijekom školske godine, što se može očekivati i sljedećih mjeseci, jer su brojni roditelji najavili odlazak iz Hrvatske. Pročelnica napominje da je kritično u svim dijelovima županije, svagdje se osjeti manjak broja učenika, a problem je najmanje izražen u većim gradovima, primjerice, u Vinkovcima. U razrednim odjelima u vukovarsko-srijemskim školama prosječno je 20-ak đaka, što je manje od pedagoškog standarda. Ali sve je prilagođeno postojećim uvjetima. Škole su dobile dozvolu da tako rade i nastava je, objašnjava Mustapić-Karlić, organizirana uobičajeno, zahvaljujući izuzetno dobrom odnosu s resornim ministarstvom. Vukovarsko-srijemska županija maksimalno se trudi učenicima i prosvjetnim djelatnicima omogućiti što kvalitetniji i suvremeniji rad, koji je u velikoj većini škola na vrlo visokoj razini.
– Nastojimo uistinu raditi na poboljšanju uvjeta u cijelom nastavnom procesu, da uspjeh bude bolji, a time i zadovoljstvo i učenika, prosvjetnih djelatnika, ali i roditelja – zaključuje pročelnica Mustapić-Karlić.
Nikom NASTAVNIKU otkaz, ni jedna škola nije zatvorenaUsporedno s manjim brojem đaka škole su se suočile i s viškom prosvjetnih djelatnika, kojima je prijetilo da budu proglašeni tehnološkim viškom. Ministarstvo obrazovanja pokazalo je razumijevanje i odobrilo manji broj učenika u razrednim odjelima, što je učiteljima omogućilo da zadrže radna mjesta. Jer cilj je bio i u manjim mjestima, s manjim brojem učenika, zadržati nastavni kadar i osigurati opstanak škole jer bi u suprotnome i sela ostala prazna. Unatoč zabrinjavajućim pokazateljima, ni jedna područna škola u manjim selima u Vukovarsko-srijemskoj županiji nije ostala bez đaka i nije ugašena, što je, smatra pročelnica Mustapić-Karlić, bitno. “Opstale su i u tim školama i dalje imamo život”, zaključuje.
Izvor:glas-slavonije.hr
Marija Lešić Omerović