Ministarstvo poljoprivrede u prošloj je godini isplatilo 3,687 milijardi kuna subvencija, od čega je 2,8 milijardi kuna otišlo na poticanje poljoprivredne proizvodnje i intervencije na tržištu, a 539 milijuna kuna na investicijske potpore poljoprivrednicima i ribarima. Državna revizija u svom je izvješću primijetila da je Vlada za investicijske potpore isplatila gotovo 230 milijuna kuna više nego što je bilo planirano, odnosno više nego što je to Sabor odobrio usvajajući proračun za 2011. To znači da su rashodi za investicijske potpore premašili zacrtano za čak 74 posto, a Državna revizija je i otkrila kako je država pronašla taj novac u prošloj godini i kako ga je prebacila na ovogodišnji proračun.
– Rashodi za investicijsku potporu u poljoprivredi i ribarstvu su planirani u iznosu 310 milijuna kuna, a izvršeni su više od planiranih za 229 milijuna kuna, ili 73,9 posto. Rashodi su evidentirani u iznosu većem od plana, jer su banke otkupile i isplatile potraživanja (faktoring) koja su korisnici potpora imali prema Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, stoji u izvješću Državne revizije. To znači da su poljoprivrednici svoja potraživanja prema državi prodali bankama, a da će se banke namiriti od države. Vlada je na taj način zapravo riješila pat poziciju u kojoj se našla prošle godine suočena s oko 3.500 završenih investicijskih projekata u poljoprivredi, primjerice, trajnih nasada u maslinarstvu i vinogradarstvu, a za koje je obećala 50 posto sredstva. Država je poticala ulaganja u trajne nasade, obećala potpore, a kad su poljoprivrednici krenuli u projekte i završili, novca nije bilo za jednokratnu isplatu, pa je isplata u proračunu planirana u nekoliko godina, a s bankama se postigao dogovor da one uskoče kako bi poljoprivrednici i ribari odmah dobili novac.
Iz Ministarstva poljoprivrede odnosno Agencije za plaćanja u poljoprivredi ističu da su “na temelju Vladine odluke predviđena sredstva za isplatu investicijske potpore za 2011. iznosila 310 milijuna kuna i da je ukupan isplaćeni iznos bio 302 milijuna kuna, dok je Vlada planirala isplatu 321 milijun kuna za 2012. godinu”. Na osnovi toga, objašnjavaju iz Agencije, Ministarstvo poljoprivrede izdalo je ribarima i poljoprivrednicima Odluke o odobrenju i isplati investicijske potpore za kapitalna ulaganja s rokom dospijeća 30. lipnja 2012. u iznosu od 124 milijuna kuna, a s rokom dospijeća 1. prosinca 2012. u iznosu od 196,6 milijuna kuna.
Poljoprivrednici i ribari koji su ranije htjeli do svog novca mogli su potraživanja prema državi prodati bankama, uz određeni popust, što znači da su na taj način platili kamatu, dok su banke čekale ovu godinu i namirile se od države. Na taj način prošla je vlada pod pritiskom poljoprivrednika omogućila ukupnu isplatu 539 milijuna kuna, ali dobar dio tog iznosa, odnosno 240 milijuna kuna, pada na teret ovogodišnjeg proračuna.
Tko je platio kamate?
Iz Agencije objašnjavaju i da su dosad, od ukupno 321 milijun kuna koliko su investicijske potpore trebale iznositi u ovoj godini, ribari i poljoprivrednici najveći dio, oko 245 milijuna kuna, naplatili preko faktoringa, odnosno nisu mogli čekati, pa su bankama prodali svoja potraživanja. Kako dio potpora dospijeva do kraja godine, postoji mogućnost da se iznos poticaja isplaćen preko faktoringa još poveća. Koliko su banke pri tome zaradile, odnosno kolike su kamate naplatile iz Ministarstva poljoprivrede, odnosno Agencije, nam nije odgovoreno, kao ni na pitanje je li ukupan trošak kamata pao isključivo na poljoprivrednike koji nisu mogli čekati Vladinu dinamiku isplate pa su se odlučili bankama prodati svoja potraživanja ili je nešto platila i država.