Radnici županjske tvornice kombajna Same Deutz Fahr Žetelice u srijedu, 9. siječnja, planiraju štrajk. Traže veće plaće, a pregovori i proces mirenja s poslodavcem nisu urodili plodom. Informaciju nam je potvrdio glavni sindikalni povjerenik Sindikata metalaca Hrvatske – Industrijskog sindikata, Marko Ivkošić.Nakon kolektivnog godišnjeg odmora radnici se na posao vraćaju u ponedjeljak, 7. siječnja, i tada će krenuti s procedurom za pokretanje štrajka. Nezadovoljni su niskom plaćom i smatraju da je njihov rad podcijenjen.
– Cijela proizvodnja je potplaćena, velik broj nas radi za minimalac, za plaću oko 3500 kuna bruto, s tim da su neki radnici imali i 95 posto od minimalne plaće. To je premalo! Uprava se stalno vadi na to da gazda ne zarađuje, ali ne možemo mi više čekati da on počne zarađivati, pa i mi moramo prehraniti naše obitelji – kažu radnici, koji su željeli ostati anonimni. Posebno su ogorčeni na to što im se konstantno pokušava nametnuti teza da moraju biti zahvalni što ih je vlasnik, kada je prije 13 godina kupio tvornicu u Županji, zaposlio. “Znači, moramo biti zahvalni na tome što uopće i radimo, a kamoli tražiti veće plaće. Kakav je to apsurd i licemjerje naših vlasnika Talijana. Rade li im i radnici u Italiji i Njemačkoj za 500 eura?”, pitaju se.
Tražili su povećanje plaće od 750 kuna u bruto-iznosu, plus osam posto dodatka za posebne uvjete rada u proizvodnji.
– Oni nam nude 40 eura bruto, s tim da ne smijemo tražiti povećanje plaće u sljedeće tri godine. Mi na to ne možemo pristati – poručuju radnici.
Napominju da tvornica ima velik problem s odljevom radne snage, ne može pronaći zavarivače i prisiljeni su, kažu, za stalno zapošljavati ljude od 60-ak godina starosti kako bi ih zadržali bar dvije godine u firmi.
– Ali ni to im nije razlog za povećanje plaća. Ma dokle god mi napravimo 430 kombajna godišnje, oni neće reagirati! Kada bi proizvodnja pala na stotinjak komada, možda bi ipak shvatli da treba pošteno platiti ljude koji rade vrlo odgovoran i zahtjevan posao. Pa kombajn nije igračka, to je specifičan i kompliciran stroj, za čiju je proizvodnju potrebno tisuću radnih sati – ističu.
Cijene kombajna paušalno se kreću od 80.000 eura pa sve do 250.000 i 300.000 eura. Baš svaki kombajn se proda i radnici ne vjeruju pričama kako vlasnik tvornice nije u mogućnosti povećati plaće.
Generalni direktor SDFŽ-a Damir Kobaš nije odgovorio na naš upit o najavi pokretanja štrajka u tvornici.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr
One Comment
B.I.
Samo naprijed što ste čekali do sada.