ŽUPANJA – Oj, Županjo, uvik si mi mila… Hrastove te šume okružuju, uvik pisme kroz tebe se čuju…” stihovi poznatog pučkog pjesnika Đuke Galovića i jučer su iznova potvrđeni, s neizmjernom ljubavlju prema svome gradu, tradiciji, običajima!
Topotom gizdavih konja i pjesmom čak 130 veselih jahača u gradu, iz kojeg običaj pokladnog jahanja i vuče korijene, najavilo je početak 52. Šokačkog sijela! Ljepota i bogatstvo tradicije odisali su županjskim ulicama i razgalili srca i duše. Županjci se diče i ponose svojom manifestacijom koja je postala prepoznatljiv dio nacionalnog i kulturnog identiteta Hrvatske. Svoje običaje brižno njeguju i čuvaju od zaborava, prenoseći ih na mlađe naraštaje koji su jamac opstanka Šokačkog sijela i vjere i nade u bolje sutra. Sredinom 70-ih prošlog stoljeća obnavljaju običaj pokladnog jahanja, koji korijene vuče još iz vremena Vojne krajine kada su graničari čuvali granicu na Savi od Turaka. U Županji je tada bitnu ulogu odigrao graničarski čardak sagrađen početkom 19. stoljeća uz savski nasip, koji je bio središnji graničarski punkt i stražarnica prema Turskoj, a danas je jedini očuvani čardak u ovom dijelu Europe. Graničari su tako uspjeli sačuvati i uspomene iz Vojne krajine, povijest i šokačke priče ispričane oko konjarskih vatri. Građani smatraju kako je vrijeme da Županja običaj pokladnog jahanja pretvori u prepoznatljivi turistički brend. Veličanstvenu povorku veselih jahača u središtu grada dočekalo je mnoštvo građana i domaćin, gradonačelnik Davor Miličević, s članovima Izvršnog odbora Sijela na čelu s predsjednicom Terezijom Nemetz. Pozvao je sve ljude dobre volje, ljubitelje tradicijske kulture i narodnih običaja da sljedećih dana dođu u Županju, uživaju u Sijelu i pronađu nešto za sebe, za srce i dušu. Članovi vojno-povijesne postrojbe Serežani prikazali su scenu spašavanja djevojke od Turaka, a članovi KUD-a Tomislav oživjeli su običaj vuka i prvi put izveli bojevni mačevni ples – serežanski. Biti domaćin pokladnog jahanja, ugostiti jahače i goste velika je čast.
Povorka je krenula iz Zlatodola, ispred kuće obitelji Prepunić. Nakon središta grada uputili su se u Šantavu gdje ih je dočekao Tomislav Oršolić sa susjedima, a pred dvoranom Mladost i KUD Tomislav. U Svačićevoj ulici jahače je ugostila obitelj Mesarić, a u restoranu Kristal u naselju Šećerana bogat doček pripremio je KUD Kristal-Sladorana i ugostitelj Zdenko Kobaš. Izvršni odbor Šokačkog sijela ove je godine za pokladno jahanje osigurao fond nagrada u vrijednosti 3000 kuna – za najraspjevanijeg jahača/jahačicu 1000 kuna, za drugo mjesto 500, a treće 300 kuna.
Najljepša jahačica i najuredniji jahač nagrađeni su s 400 kuna, a iznosom od po 200 kuna najstariji i najmlađi jahač.
One Comment
marco75
Naslov članka nema veze sa stvarnošću. Da je ispred 50 godina još broj 1 (jedan) onda bi bilo mnogo bliži povijesnoj istini. Autor(ica) ove gluposti nepoznat(a).