ŽUPANJA/SLAVONSKI BROD – U posljednjih pet godina u Vukovarsko-srijemskoj županiji zabilježena je povećana pojava svraba, kožne bolesti u narodu poznate i kao šuga, koja ima obilježja epidemije.
– Službeni podaci za prošlu godinu još nisu objavljeni na državnoj razini pa tako ni za Vukovarsko-srijemsku županiju. Međutim, postoji okvirna brojka, koja je, mogu reći, na razini 2016. godine. U Hrvatskoj je tada bilo 2180 prijavljenih oboljelih osoba, od kojih u našoj županiji 215 – ističe epidemiologinja iz Zavoda za javno zdravstvo VSŽ Vedrana Lanc Čurdinjaković, dr. med.
Ciklična povećanja
Napominje da se porast pojave svraba najviše primjećuje s 2013. na 2014. Na razini Hrvatske broj registriranih oboljelih do tada se kretao između 300 i 600, a 2013. godine penje se na 900, od 2014. dvije godine zaredom je 1500 oboljelih, a 2016. godine bilo ih je 2180. Očekuje se da će pokazatelji i za 2017. godinu biti na toj razini.
– I u Vukovarsko-srijemskoj županiji sve do prije pet godina bilo je 50-ak oboljelih godišnje, nekih godina imali smo samo 16 prijavljenih. I onda 2013. dolazi do porasta na više od 100 oboljelih. U 2014. godini bilo je 150 prijava, godinu poslije 168, a u 2016. broj zaraženih narastao je na 215. I u 2017. godini brojka će biti slična – kaže dr. Lanc Čurdinjaković. Napominje da za rast broja oboljelih od 2013. službeno objašnjenje ne postoji, ali da je za sve zarazne bolesti specifično da postoje godine kada brojke idu prema gore, i ti se ciklusi izmjenjuju.
Obiteljske epidemije
Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije Ante Cvitković, dr. med., jučer nam je kazao da je na području te slavonske županije u 2017. godini bilo 145 prijava oboljelih od svraba, a u prva dva mjeseca 2018. zabilježeno ih je 25. U 2015. godini bilo je 120 registriranih, godinu dana poslije brojka je porasla na 152, iako ravnatelj Cvitković vjeruje da je stvarni broj zaraženih veći. Neke se osobe zasigurno nisu ni javljale liječniku ili bolest nije prepoznata.
– U posljednjih nekoliko godina i u Brodsko-posavskoj županiji primjećuje se povećana pojava svraba. To su karakteristična obiteljska obolijevanja, jer ako se bolest na vrijeme ne prepozna i ne poduzmu potrebne mjere, prenosi se i na ostale ukućane. I mi smo imali nekoliko obiteljskih epidemija – napominje Cvitković.
Svrab ili šuga (lat. scabies) zarazna je bolest kože popraćena neugodnim svrabom i crvenkastim promjenama na koži. Uzročnik infekcije je grinja pod nazivom Sarcoptes scabiei var. hominis, prilagođena parazitskom načinu življenja na koži čovjeka. Prenosi se nakon dužeg kontakta s osobom koja ima svrab. Prijenos je moguć odjećom, posteljinom, rubljem kojima su se koristile osobe zaražene tim parazitom, pa i spolnim putem. U kući gdje je netko obolio zaraženo je sve, od ležajeva, jastuka, pokrivača, kaputa, rukavica, šalova…
Neće samo proći
Iz Zavoda za javno zdravstvo apeliraju na djecu, ali i odrasle, da se pri prvom i jedinom simptomu, osjetu osipa ili svrbeži, jave svom liječniku. Liječničku pomoć trebali bi potražiti svi koji su bili u kontaktu sa zaraženim osobama. Svrab ne može proći sam od sebe, već ga je nužno liječiti i poduzeti sve protuepidemijske mjere. Uz tretman koji propiše liječnik, nužno je svu odjeću i posteljinu oprati, kao i očistiti predmete s kojima je zaraženi bio u kontaktu i prostor u kojem je boravio. U narodu je svrab poznat i kao sirotinjska bolest pa mnogi oboljeli iz stida ne odlaze na pregled, no liječnici napominju kako od svraba mogu oboljeti svi, neovisno o spolu, dobi i socijalnom statusu, i da održavanje higijene nema veze sa zarazom.
Bez straha u šoping u BiH
BiH portali krajem prošle godine raspisali su se o tome kako svrab već nekoliko godina hara na području nama susjedne države i mnogi su to doveli u vezu s porastom broja zaraženih u hrvatskim županijama koje graniče s BiH. U BiH je u prvih 11 mjeseci 2017. oboljelo nešto više od 1000 osoba, a u Hrvatskoj je taj broj dvostruko veća. Brojni Slavonci koji svakodnevno odlaze u prekogranični šoping u susjednu BiH ne moraju se brinuti. Epidemiolozi napominju da kolica u šoping-centrima ipak nisu rizik od prijenosa bolesti.
145 prijava oboljelih od svraba bilo je 2017. u Brodsko-posavskoj županiji, a u 2018. zabilježeno ih je 25
Izvor: glas-slavonije.hr
Marija Lešić Omerović