Predstavljeni su i rezultati cjelogodišnjeg, vrlo značajnog i zanimljivog projekta “Tanin, Englezi i prva nogometna lopta”
ŽUPANJA
Veleposlanik Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sjeverne Irske, Njegova Ekselencija Simon Thomas boravio je u utorak Županji, gdje je nazočio projektnom danu i uživao u bogatom programu priređenome u Gimnaziji, kojim je na originalan način približena i oživljena lokalna povijest.
Prvo ga je ugostio gradonačelnik Damir Juzbašić, s predsjednikom Komisije za kulturu Grada Županje, Damirom Bačićem. Istaknuo kako je povijest Županje u razvojnom smislu povezana s engleskim narodom. Upoznao ga je sa svime što su Englezi, koji su u Županju stigli krajem 19. stoljeća radi eksploatacije hrasta i gradnje tvornice tanina, donijeli u grad na Savi. Ustvrdio je da su oplodili i razvili taj kraj i od Županje su, jednog malog slavonskog sela, napravili respektabilno mjesto. Na sve se to onda nadovezuje i priča o prvoj nogometnoj lopti, koju Grad planira otkupiti. Veleposlanik je naglasio da mu je čast boraviti u Županji, koja ima posebne povijesne i trajne veze s Velikom Britanijom. Ustvrdio je da mu je posebice drago ovih dana biti u kolijevci hrvatskog nogometa, ustvrdivši da, kada je1880. godine engleski industrijalac Fred Hepburn donio prvu nogometnu loptu u Županju, nije mogao ni zamisliti kako će Vatreni jednog dana zabljesnuti svijet svojom sjajnom igrom.















UTJECAJ ENGLESKE INDUSTRIJALIZACIJE
Veleposlanika su u Gimnaziji dočekali i ugostili učenici i profesori na čelu s ravnateljem Ivicom Živkovićem, koji ga je upoznao s dugom poviješću ove škole i aktivnostima što ih provode. Zahvalio je visokome gostu jer je prepoznao i odabrao projekt županjskih gimnazijalaca i došao im u posjet, što im je, ustvrdio je, svima velika čast i priznanje za rad i trud. Susretu su nazočili i ravnatelji preostale dvije srednje škole Vesna Ivančićević i Marko Dorotek. Nakon zajedničkog doručka, otvorene su prigodne izložbe koje govore o povijesti Županje s kraja 19. stoljeća i učeničkih radova, a Njegova Ekselencija Simon Thomas nije krio oduševljenje viđenim. Uživao je i u predstavljanju rezultata cjelogodišnjeg, vrlo značajnog i zanimljivog projekta “Tanin, Englezi i prva nogometna lopta”, čiji je cilj bio istražiti posljedice djelovanja engleskih upravitelja u tvornici tanina na društveni, gospodarski i kulturni život u Županji i okolici. Učenici su se posebice bavili životima Engleza koji su ostali živjeti u Županji, kao i jednom od najvažnijih posljedica na svakodnevicu koju su ostavili, a to je pojava nogometa i tenisa i najstarijom sačuvanom nogometnom loptom u Hrvatskoj. Nositelji su ovog projekta i programa učenici izbornih predmeta povijesti i kemije te izvannastavnih aktivnosti dramske na engleskom jeziku, likovnjaci i VIS Gimnazije. Mentorice su profesorice Danijela Kegalj, Mirjana Lermajer i Katarina Berać Vuić. Nakon višemjesečnog obrađivanja teme učenici su zaključili da je engleska industrijalizacija na kraju 19. stoljeća znatno utjecala na preobrazbu karaktera Županje iz ruralnog u urbano.
OŽIVLJENA LOKALNA POVIJEST
Ovim je projektom prikazana višestruka međupredmetna suradnja i
interdisciplinarnost u obradi teme, a učenici i mentorice posebno su ponosni na spregu znanosti (proučavanje kemijskih svojstava i upotrebe tanina), humanističkog područja predmeta povijesti (proučavanje povijesnih izvora i čitanje literature, obilazak lokacija, uspoređivanje i vrednovanje podataka) te umjetničkog djelovanja (likovnjaci, zbor, dramska produkcija). Ta su tri područja povezali s istim ciljem: približiti i oživjeti s lokalnu povijest i naučiti nešto iz nje. U projektu su uvelike surađivali s Gradskim muzejom, Gradskom knjižnicom i TZ-om grada Županje te ustanovom British Council Croatia iz Zagreba. Sufinanciralo ga je i Ministarstvo znanosti i obrazovanja.
U okviru programa priređenog u Amfiteatru predstavljen je i nagrađeni učenički istraživački rad “U službi šokačke lady”, prikazan je i učenički dokumentarac “Kobaš on tannin” te kratki igrokaz “Tannin, the English and the first football”.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ