Grad Županja je planirao modernizirati javnu rasvjetu u 2020.g. Čudno je što odmah nakon korona krize planira još veću modernizaciju javne rasvjete. Zar je to problem broj 1 u Županji? Izmjenama plana javne nabave od 29.05.2020.g. dosadašnje 4 stavke modernizacija javne rasvjete se brišu i spajaju se u jednu stavku (zašto nisu do sada bile grupirane u jednu stavku?). E sad, u toj novoj stavki se pojavljuje do sada nespomenuta ulica i ta nova stavka ima veći iznos kuna nego prethodne 4 koje su spojene u jednu. Osim toga dodana je i nova stavka modernizacije javne rasvjete u 3 nove ulice. Zašto nisu sve stavke javne rasvjete grupirane u jednu stavku? U čemu je štos? Jel nas vuku za nos?
PROSVJETLIO NAS PROČELNIK
Prije nekoliko godina pročelnik Damir Parmać izjavio kako je u Županji toliko jaka rasvjeta da vozači ne primijete da treba upaliti svjetla na autu kad krenu navečer iz centra. Svjetski poznato turističko mjesto smanjuje javnu rasvjetu nakon 23 sata u cijelom mjestu, svi izlozi također smanjuju rasvjetu. Nije da nemaju love ko pljeve, ponašaju se odgovorno, ne troše nepotrebno prirodne resurse, smanjuju svjetlosno zagađenje. U tom svjetlu, naš pročelnik ko pijani bogataš.
KO SE BOJI MRAKA JOŠ?
Plan javne nabave s početka 2020.g. modernizacija javne rasvjete 4 stavke:
F. Račkoga, 58.000 kn
trg prof. M. Robotića (tržnica) 100.000 kn
I. Gundulića 36.000 kn
Lj. Gaja 40.000 kn
Ukupno 234.000 kn
Sve četiri stavke spajaju se u jednu novu:
Modernizacija javne rasvjete – Zagrebačka ulica, dr. F. Račkog, trg prof. M. Robotića, I. Gundulića i Lj. Gajeva, – 265.000 kn. U ovom spajanju pojavila se nova, Zagrebačka ulica.
U izmjenama plana nabave dodana je i nova stavka, modernizacija javne rasvjete:
– Savska ulica, S. Grubera i M. Pozajića, – 60.000 kn
Nova stavka je i uređenje rasvjete na NK „Županja 77“ koja je sa 56.000 kn povećana na 160.000 kn.
Već prije je bila planirano uređenje rasvjete na NK Graničar u iznosu od 136.000 kn. Zašto i te dvije stavke nisu grupirane?
ŽUPANJA – NAJPAMETNIJI GRAD
Da, treba modernizirati rasvjetu, dugoročno uštedjeti. No, zašto trošiti novac iz gradskog proračuna? Ko što kaže jedan županjski poduzetnik, „Grad Županja je najpametniji grad, tamo se sve računa – napamet.“ Nema strategije, programa, računice, scenarija. Gradska vlast ne gubi vrijeme na projekte, odma to šibne iz rukava…
Prijateljski grad Duga Resa riješio javnu rasvjetu prije 10 godina po ESCO modelu gdje izvođač radi projektnu dokumentaciju, financira postavljanje nove LED rasvjete, a naplaćuje se iz ušteda koje grad ostvaruje svaki mjesec. Kroz 4-5 godina sva ušteda ostaje gradu, a da grad nije uložio ni kune u obnovu rasvjete.
Građani ne znaju o mogućnostima financiranja rasvjete, političarima to i nije neka tema, lokalni poduzetnici znaju, ali čekaju da netko drugi upali svjetlo. Možda ovaj tekst osvijetli temu barem na nivou protupanične i evakuacijske rasvjete. Neka oni koji znaju upoznaju građane i političare s mogućnostima financiranja pa neka onda odlučuju o tim radovima, prioritetima, dinamici, načinu plaćanja.
Za sada nas ovakva „pamet-napamet“ računica skupo košta.
Slobodan Obradović