Vukovarsko-srijemski župan Damir Dekanić i njegov zamjenik Franjo Orešković u ponedjeljak su sa suradnicima posjetili Bošnjake i održali radni sastanak s općinskim čelnicima. Načelnik Andrija Juzbašić upoznao ih je s aktualnostima i završenim projektima, posebno istaknuvši nedavno otvorenu Slavonsku kuću i trg u središtu sela, a govorio je i o projektima koji su u tijeku ili u pripremi, te o drugim potrebama u svrhu osiguravanja što boljih i kvalitetnijih uvjeta življenja na tom području. Među njima je i cesta Bošnjaci – Otok, koja je nedavno prekategorizirana u državnu cestu, a dijelom će ju sufinancirati i Hrvatske šume, iznosom od dva milijuna kuna u ovoj godini. Dekanić ju je ocijenio odličnim projektom, koji će biti od višestruke koristi za županiju.
- Vjerujem da će ova cesta biti vrlo brzo završena i kako će, s obzirom na to da su grad Otok i općina Bošnjaci povezani zajedničkim, vrlo vrijednim projektom “Vrata spačvanskog bazena”, upotpuniti turističku ponudu. Ona će olakšati komunikaciju stanovništa i znatno skratiti put te omogućiti lakši dolazak i transport roba područjem kojim gospodare Hrvatske šume – kazao je Dekanić.
Jedna od bitnih pretpostavki za gospodarski razvoj Bošnjaka, istaknuo je načelnik Juzbašić, jest izgradnja i stavljanje u funkciju poduzetničke zone.
- Idejni je projekat napravljen i u tijeku je ishođenje lokacijske dozvole za 45 hektara, na koliko će se ukupno prostirati. To je zemljište, vrijedno 9,1 milijun kuna, Općina u vlasništvo dobila od države. A nakon toga pristupit ćemo ishođenju građevinske dozvole za izgradnju komunalne infrastrukture za 24 hektara, i to u sedam faza. Ići ćemo postupno i ovisno o potrebama raditi i popunjavati zonu, jer nije nam cilj da ona bude prazna i zarasta u korov, nego da bude u funkciji – zaključio je.
Dekanić je kazao da će Županija pomoći u okviru svojih mogućnosti i kompetencija, u kontaktima, ustvrdivši da će učiniti sve kako bi se poboljšala poduzetnička klima i privuklo investitore na krajnji istok Hrvatske. Vrlo bitnim smatra olakšati proceduru, smanjiti birokraciju i namete, a kroz Centar kompetencija stvarati nove ideje i kroz kontakte s drugim regijama Hrvatske, ali i izvan nje, dovesti ljude koji imaju iskustva u sferi gospodarstva i primijeniti to na našem području.
Kao prednosti Bošnjaka načelnik je istaknuo dobar geostrateški položaj i izvore tople vode kao važan prirodni resurs, koja već grije četiri hektara staklenika tvrtke Ruris u Bošnjacima, a u konačnici bi, napomenuo je, mogla grijati i cijelo selo. Tvrdi da interes potencijalnih ulagača postoji, ne samo lokalnih, i boji se da će zapravo najveći problem biti pronaći potreban broj radnika. Pohvalio je i suradnju s Gradom Županjom i gradskim tvrtkama, kazavši da je s gradonačelnikom Damirom Juzbašićem razgovarao o gradnji zajedničkog azila za nezbrinute životinje kako bi se smanjili troškovi. Bit će smješten na području Bošnjaka, a prijeći će u vlasništvo županjske Čistoće. A tu je i izgradnja biciklističke staze Županja – Bošnjaci. Općina Bošnjaci će do kraja rujna na Mjeru 7.4.1. kandidirati projekt izgradnje dječjeg vrtića kapaciteta 70 mališana, koji će biti smješten kod osnovne škole.
Na sastanku je upozoreno i na veliku potrebu elektrifikacije ulice Vjerovi i traži se način na koji taj problem što prije riješiti.
DEKANIĆ: ŽELIMO DOBRO UPOZNATI TEREN
Cilj sastanka je, naglasio je župan Dekanić, temeljito upoznavanje sa situacijom u općini Bošnjaci, a to će i ubuduće biti praksa u svim općinama i gradovima na tome području. “Želimo jako dobro upoznati teren, da znamo sve probleme koji tište ljude, jer ih isključivo na taj način možemo kvalitetno i riješiti, a bitan nam je razvoj i napredak svih dijelova županije. Ovdje su i ljudi iz gospodarstva, koji će također reći svoje planove za sljedeću godinu, vidjet ćemo kako možemo pomoći i zajednički pronaći prostor gdje najprije vratiti uloženi novac”, zaključio je Dekanić.
Marija Lešić Omerović
Izvor glas Slavonije