Građani Županje, posebice oni koji žive u blizini željezničkog kolodvora, ali i oni koji svakodnevno prolaze dijelom Ulice Josipa Jurja Strossmayera gdje je smješten, smatraju da bi Hrvatske željeznice trebale povesti više računa o površinama i objektima u svome vlasništvu.Tvrde da je zemljište koje se proteže uz prugu prilično zapušteno, kao i pripadajući objekti, na kojima se, poručuju, već godinama ništa nije radilo i pojedini su, smatraju, doista ruglo tog dijela grada. Ništa bolja situacija, napominju, nije ni sa željezničkom postajom, koja iz dana u dan propada i nimalo se ne ulaže u njezino održavanje, a nekada je bila reprezentativan objekt na koji su Županjci bili ponosni. Kako komentiraju optužbe građana, je li im poznata situacija u Županji i je li u planu kakvo ulaganje u vezi s unaprjeđivanjem stanja u tome gradu, provjerili smo u Korporativnim komunikacijama HŽ Infrastrukture.
Nepredviđena ulaganja”Područje željezničkog kolodvora Županja HŽ Infrastruktura d.o.o. održava redovito, što podrazumijeva košnju, orezivanje živice, krčenje, održavanje kolosijeka i perona. No s obzirom na prioritete i raspoloživa sredstva namijenjena za održavanje, cijelo kolodvorsko područje nismo u mogućnosti istodobno održavati”, objašnjavaju u odgovoru na upit Glasa Slavonije. Napominju da se pružni pojas, odnosno zemljište između Ulice Josipa Jurja Strossmayera i željezničke pruge, proteže u duljini od približno kilometra i da ga održavaju zajedno HŽ Infrastruktura i Grad Županja.
Posebno ističu da je njima, kao upravitelju željezničke infrastrukture, u interesu da kolodvorske zgrade, uključujući kolodvor Županja, i njihov okoliš budu ugodno mjesto boravka putnika i zaposlenika te da svojim vizualnim identitetom pridonose lokalnoj zajednici.
“Nažalost, ove smo godine imali nepredviđena milijunska ulaganja u sanaciju željezničkih objekata stradalih u potresu, a koja su nužna za tijek radnih procesa. Uređenje kolodvora Županja, njegova energetska obnova i održavanje provode se u skladu s raspoloživim financijskim sredstvima. Planom investicija za 2021. godinu predviđena je obnova sanitarnog čvora”, stoji u odgovoru. Napominju da je skladište površine oko 200 četvornih metara, koje se nalazi u željezničkom pojasu, u vlasništvu tvrtke HŽ Cargo.
Potaknula razvojPročelnik Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo, prostorno uređenje i geodetske poslove Josip Nikolozo potvrdio nam je da se Grad u skladu s raspoloživim mogućnostima redovito uključuje u održavanje površina uz prugu, uglavnom u okviru javnih radova.
Inače, željeznica u Županji ima dugu povijest i mnogo je značila za razvoj i prometno otvaranje Županje. Naime, pruga Vinkovci – Županja – Savska obala puštena je u promet 30. rujna 1901. “Cugmašina” koja je prije 119 godina fućnula i u Županji pokrenula je nov način života, potaknula industrijalizaciju i snažan razvoj toga kraja. Županja je od ruralnih obilježja poprimila urbana. Te davne, 1901. godine u Županji nije bilo ni jednog automobila. Glavno prometno sredstvo tada su bila seljačka kola s konjima. Pruga je ponajprije služila za prijevoz trupaca. U sezoni kampanje šećerna repa prevozila se vlakom kako bi se izbjegao prolazak zaprežnih kola kroz grad. A za potrebe šećerane iz tuzlanskog bazena dopremane su znatne količine ugljena, a iz Srebrenika koks i kamen vapnenac… Njome su se koristile i druge industrije. Na željeznici se radilo danonoćno i Županja je zapravo bila kao željezničko čvorište. Željeznica i uspostavljanje veze sa svijetom imali su neprocjenjivo značenje za stanovnike toga kraja, kojima je ona značila život. U putničkom vlaku na relaciji Županja – Vinkovci redovito su bile velike gužve, vlak je uvijek bio pun kao čep.
Ta je pruga veliku ulogu odigrala i u Domovinskom ratu, bila je jedina pruga koja nije bila zatvorena i u to je vrijeme bila žila kucavica.
US ARMY NA KOLODVORU ŽUPANJA
Važnu ulogu kolodvor Županja imao je i u prelasku NATO-ovih snaga u BiH, jer se u BiH tada išlo isključivo preko Županje. U prosincu 1995. stigao je prvi vlak s oklopnim vozilima i opremom za potrebe američke vojske. Njihova divizija imala je sedam vagona stacioniranih na kolosijeku, gdje je bilo i vagonsko naselje, na koje je 24 sata dnevno bila priključena lokomotiva radi grijanja vojnika. Amerikanci su na kolodvoru Županja imali veliki grijani šator, gdje je bio časnik za vezu. US Army s kolodvora je otišao krajem veljače 1996.duga povijest
Marija Lešić Omerović
Glas-slavonije.hr