– Osim previše kiše, usjevima štete i vrlo niske temperature tijekom noćikoje su od 8 do 10 stupnjeva što je za biljke u razvoju, dosta hladno. Zbog toga vegetacija kasni po mjesec dana pa, primjerice, šećerna repa je tek iznikla, Zbog vlažne zemlje, strojevima se ne može u polje iako je sada potrebno tretiranje od raznih bolesti – kaže poljodjelac Mirko Bošković iz Cerne koji pod lubenicama ima 4 hektara, pod paprikom tri, a pod krumpirom5 hektara te 5 000 strukova patlidžana i čeka poboljšanje vremenskih prilika kako bi zasadio i sadnice batata.
Bošković ima 40 hektara, uglavnom povrtlarskih kultura i ne brine ako ljeti bude suša, ali je zabrinut što biljke u početku razvoja imaju previše vlage. Pod šećernom repom ima 5,5 hektara i dobro je iznikla i iam dobar sklop, ali strahuje za 6 hektara pšenice jer kasni vegetacija.
– Ako bi narednih dana bilo bez kiše i temperatura do 25 stupnjeva, za nas ratare bi to bilo jako dobro i možda bi se usjevi oporavili, ali ako i dalje bude puno vlage, nagrabusili smo – kaže Bošković.
Mladi ratar iz Gradišta, Josip Knežević kaže kako su usjevi različito primili povećanu vlagu pa je, primjerice pšenica, koju je zasijao na 20hektara, za sada doba, ali ako bi kiša nastavila padati, naštetila bibiljkama u vrijeme kada im je potrebna toplina i suho vrijeme.
– Kod nas je palo 54 litre kiše po četvornom metru i šećernoj repi i soji koje imam zasijano na po pet hektara, ne smeta puno višak vlage i za sadasu u zadovoljavajućem stanju. Nešto malo sam uspio prskati protiv nametnika i korova, ali upravo ovih dana ni trebali kultivirati, ali kiša nam ne da ulazak strojevima u polje – kaže Josip Knežević dodajući kako ima 20 hektara pod kukuruzom i zabrinjavaju ga hladne noći što može štetiti tek stasalim biljkama kukuruza.
Miroslav Flego/VLM