Projekt „Zaželi“ još je jedna potvrda teške situacije u kojoj se nalazi županjska Posavina. „Zaželi“ je ustvari socijalna pomoć, kako za zaposlenike tako i za korisnike. Onako na prvu, odlično je što će žene raditi i dobivati plaću, što će korisnicima biti pružena socijalna usluga. No, što će biti kada završi projekt, hoće li gradovi i općine nastaviti aktivnosti? Što je odobreni projekt „veći“ – to znači da su i veći problemi na koje treba utjecati. Upravo je na djelu „Histerija 2“, slavodobitne objave gradova i općina o odobrenim projektima „Zaželi II.“. Čega se pametan stidi – time se budala ponosi.
DABOGDA IMAO PA NEMAO
Grad Županja i sve općine županjske Posavine su u skupini nerazvijenih. Prije 3 godine svima je bio odobren „Zaželi – program zapošljavanja žena”. Ovih dana im je odobren nastavak projekta s još većim brojem žena koje će zaposliti. Jupiii … mi dobili prvi… mi dobili najviše… mi ćemo dobiti i pohvalnicu… Jupiii … još smo nerazvijeniji nego prije 3 godine.
Indeks razvijenosti se ni ne spominje, a kamoli da se time netko hvali: „Mi smo u najnerazvijenijoj skupini“. A tek indeks višestruke deprivacije (IVD) koji je sastavila Svjetska banka, zavjet šutnje.
SOCIJALNO PODUZETNIŠTVO
Premijer ovaj mjesec izjavio: “Mi smo 2017. lansirali ovaj projekt…“. Hmmm, otkrili projekt koji je dobro funkcionirao i prije 10 godina (bili zaposleni i muški). Budući da je tada pokazao dobre rezultate pitanje je zašto se ponovo pojavljuje sličan projekt. Nije je li takva socijalna usluga onda trebala postati pravo korisnika. „Zaželi“ ekspresno nabujao. U prvoj fazi od planiranih 400 milijuna skočio na milijardu kuna, u drugoj fazi s planiranih 300 milijuna skočio na 550 milijuna kuna.
Žene će to sigurno odlično odraditi na zadovoljstvo korisnika. Veći broj zaposlenih žena znači i veći broj korisnika. Broj korisnika socijalne pomoći u centrima socijalne skrb se u posljednjih nekoliko godina prepolovio, a broj korisnika za usluge projekta „Zaželi“ se povećava. Tema korisnika se izbjegava.
Projekt „Zaželi“ nije trebalo pretvoriti u socijalnu pomoć već u održivu aktivnost kroz socijalno poduzetništvo. Trebalo je organizirati pružanje socijalnih usluga gerontodomaćica kroz već postojeće sustave socijalne skrbi, zdravstva, socijalnih programa općine i gradova, crvenog križa… Gerontodomaćice treba zaposliti u stalni radni odnos u ustanovi za pružanje usluga, a ne privremeno kroz projekt. Očito je lakše trošiti iz EU fondova, dok ima – deri.
ŠTITAR JE ZAPOSLIO VIŠE ŽENA NEGO CIJELA ISTRA
„Očito je da u Hrvatskoj postoje ekstremne razlike između regija. Iz Istre nije prijavljen niti jedan projekt. Za Slavonke su namijenjene mrvice sa stola, socijalni i humanitarni projekti. Je li to perspektiva ovog kraja?“ Tekst od prije godinu dana. Koji bi danas bio odgovor na ovo pitanje?
SAMO ZA ŠTREBERE
Primjer naše uplate članarine za EU fondove pa slobodno preskočite.
Od milijarde kuna EU fonda za prvu fazu projekta „Zaželi“, trećinu je Hrvatska platila kroz članarinu, 15% je platila Hrvatska kao obavezni dio sufinanciranja. To znači da je polovina iznosa čisti keš Hrvatske. Pitanje, je li se taj naš novac mogao kvalitetnije uložiti? „Zaželi“ je jednostavan način trošenja EU sredstava, svaki mjesec isplaćuješ iste plaće… I za takav jednostavan način korištenja Europskog socijalnog fonda (ESF) smo na današnji dan na 22 % potrošenih sredstava. U takvom projektu nema rizika od poništavanja javnih nabava, nema rizika od stečaja firmi koje su ušle u velike građevinske radove. I na kraju krajeva, na današnji dan, smo na posljednjem mjestu u EU po isplaćenim sredstvima.
Slobodan Obradović