Stara crpna stanica kod Račinovaca iz 1932. uništena je u poplavama 2014.
RAČINOVCI/ŽUPANJA
Nakon katastrofalnih poplava u županjskoj Posavini u svibnju 2014. godine, kada su do izražaja došli problemi u provedbi izvanrednih i aktivnih mjera obrane od poplava, Hrvatske vode krenule su u projekt modernizacije lijevoobalnih savskih nasipa od Račinovaca do Nove Gradiške. Cilj je bio osigurati ujednačenu razinu sigurnosti nasipa radi zaštite od štetnog djelovanja voda kako ne bi došlo do njezina prodora kroz nasip ili temeljno tlo, uz izgradnju kvalitetnog i čvrstog pristupa nasipu. Hrvatske vode nedavno su na svojim službenim stranicama izvijestile da je kraju priveden i projekt gradnje nove crpne stanice Teča kod Račinovaca.
Europska sredstva
Crpna stanica Teča sagrađena je 1932., a stradala je u poplavama koje je prouzročilo pucanje nasipa u Račinovcima te 15-ak minuta kasnije i u Rajevu Selu. Nakon izlijevanja Save bila je više od tri metra pod vodom. Zbog velike uloge koju ima, Hrvatske vode počele su izgradnju nove stanice, u neposrednoj blizini postojeće, kako bi osigurale odvodnju zaobalnog područja. Projektirana je za potrebe odvodnje dijela melioracijskog područja Biđ – Bosutskog polja površine 1979 hektara. Odvodnja se ondje obavlja glavnim odvodnim kanalima Teča i Obošnica, položenima na najnižim dijelovima toga slivnog područja, a koji se spajaju prije crpne stanice. Za taj je projekt u prosincu 2021. godine potpisan ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a ukupna vrijednost potpisanih ugovora iznosi 5,6 milijuna eura s PDV-om. Nova crpna stanica sastoji se od gravitacijskog ispusta i crpnih agregata. Gravitacijski ispusti funkcioniraju dokle god im to omogućava odnos vodostaja u kanalu Teča i rijeci Savi. Za crpljenje vode iz kanala Teča u rijeku Savu predviđen je kapacitet od 6,12 kubičnih metara u sekundi, a ostvaruje se trima crpkama. Stanica Teča se sastoji od niza objekata koji osiguravaju funkcioniranje te građevine, kao što su dovodni kanal, zgrada crpne stanice, plato s pristupnom cestom, privremeno odlagalište naplavina, revizijsko okno tlačnog cjevovoda, tlačni cjevovod, ustava s gravitacijskim kanalima, izljevna građevina, odvodni kanal i trafostanica. Njezinom je izgradnjom, kako je prilikom otvaranja radova i najavio generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković, osigurana sigurna odvodnja zaobalnog područja i sigurnost odvodnje na 2000 hektara poljoprivrednog zemljišta.

Zaštićena Županja
Krajem prošle godine završena je i sanacija nasipa u Županji, na potezu od rampe “Muzej Topola” do stepeništa i križa na nasipu. Projekt je proveden zbog povećanja sigurnosti zaobalja od visokih voda Save i smanjenja vjerojatnosti sloma nasipa zbog procjeđivanja ili prelijevanja. “Zaštita od rijeke Save Županji je zahtjevan zadatak jer su se tijekom posljednjih 20-tak godina pojavile situacije koje su bez intervencije mogle imati vrlo nepovoljne posljedice po zaobalje, kao što su pojave sloma nasipa, što bi prouzročilo veliku opasnost za ljude i materijalna dobra”, upozoravaju u Hrvatskim vodama. Kao prvi takav slučaj ističu pojavu odrona i klizišta obale u krivini, na poziciji gdje se nalazi muzej. Sve bi to, napominju, utjecalo na urušavanje nasipa, a pri mogućem većem vodostaju bio bi ugrožen i sam grad. Drugi proces koji pridonosi nestabilnosti pokosa (kosina nasipa) iznošenje je čestica iz tog sloja pri naglom sniženju vodostaja. Povećana brzina tečenja i procesi vrtloženja u vodotoku Save neposredno utječu na odnošenje čestica nizvodno. Na taj način dolazi do produbljenja korita i stvaranja uvjeta za pojavu nestabilnosti kosine obale i nasipa na obali. Kako bi se neutralizirale moguće situacije s nepovoljnim posljedicama za Županju, na nasipu se pristupilo izgradnji obaloutvrde, koja će osigurati stabilnost cjelokupne kosine. Ojačana je nožica nasipa i onemogućeno iznošenje sitnih čestica prekrivanjem pjeskovitog sloja geotekstilom. Vrijednost radova je 655.669,42 eura bez PDV-a.
Stvoreni su uvjeti i za postavljanje protupoplavnog montažnog zaštitnog sustava na šetnici, koji će se montirati u slučaju potrebe, kad nadležne službe Hrvatskih voda procijene da za njim postoji potreba.

Marija Lešić Omerović
Izvor glas Slavonije