ZASJEDALO GRADSKO VIJEĆE ŽUPANJE
Fiksna cijena odvoza otpada od 31 kunu, koliko će je plaćati Županjci, među najnižima je u Hrvatskoj
Poskupljenje od 12 kuna osjetit će samci, a Grad im je, kazao je gradonačelnik Damir Juzbašić, spreman pomoći, jer zakon ih je, ustvrdio je, natjerao na nepopularnu mjeru izjednačavanja cijene i za samce i za višečlane obitelji
Gradsko vijeće donijelo je odluku o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada na području Županje, usklađenu s novim Zakonom o gospodarenju otpadom, što je obveza svih lokalnih jedinica. Županjski su korisnici u kategoriji kućanstva do sada bili podijeljeni u tri kategorije. Fiksni dio cijene od 19 kuna plaćali su samci, klasična kućanstva, koja koriste spremnik od 120 litara – 31 kunu, a 52 kune višečlana kućanstva koja su koristila spremnik od 240 litara. A ako su imali smeđu kantu i koristili usluge odvoza biootpada, plaćali su dodatnih 20 kuna mjesečno za pražnjenje spremnika svakog petka. A zakon je sada odredio da cijena mora biti jedinstvena za sve u kategoriji kućanstva, i za samce i za višečlane obitelji. Tako će za sve korisnike, koji budu kompostirali biootpad, uz sufinanciranje Grada koji za sve građane već godinama plaća po šest kuna, fiksni dio cijene biti 31 kunu. Poskupljenje će zapravo osjetiti korisnici samci.
– Jasno je da će na naših 750 do 800 samaca u gradu ovo biti udar od 12 kuna. Pozivam sve njih koji imaju problema s plaćanjem da nam se jave i pomoći ćemo, jer zakon nas je jednostavno natjerao na donošenje ove nepopularne mjere – kazao je gradonačelnik Damir Juzbašić.
Direktor gradske tvrtke Čistoća Županja Ante Klanac ustvrdio je da je Županja, što se tiče cijene fiksnog dijela, zasigurno među najjeftinijima u Hrvatskoj, uzevši za primjer gradove u okruženju. U Vinkovcima je fiksna cijena 40,70 kuna, u Otoku 44 kune, dok ona u Đakovo iznosi gotovo 62 kune.
– Sve smo troškove nastojali minimalizirati i uklopiti se u tu 31 kunu, iako smo posljednjih dana svjedoci onoga što se događa, od rasta cijene goriva pa nadalje, i bojim se i za ove kalkulacije kako će to na kraju izgledati – zaključio je Klanac.
Pomoć mladim obiteljima
Vijećnici su, među ostalim, usvojili i Program za poticanje rješavanja stambenog pitanja mladih obitelji kao jednu od demografskih mjera, koji će biti temelj za prodaju nekretnina u vlasništvu Grada po povoljnijim kupoprodajnim cijenama za izgradnju obiteljskih kuća. Nekretnine će se prodavati preko javnog natječaja, po tržišnoj cijeni koju će utvrditi ovlašteni sudski vještak, i ona će ujedno biti i početna kupoprodajna cijena. Obitelj bez djece ostvaruje 10 posto popusta na ponuđenu cijenu, obitelj s jednim djetetom 30 posto popusta, s dvoje djece 50 posto, s troje djece 70 posto, a obitelji s četvero i više djece imat će čak 85 posto popusta. Prijavitelji do 45 godina starosti dobivat će i dodatni popust od 10 posto. Prihvaćen je prijedlog vijećnika SDP-a Josipa Gregorovića, pa će pravo sudjelovanja u navedenom Programu imati i oni prijavitelji koji, kao i njihovi supružnici ili izvanbračni partneri, u svome suvlasništvu imaju neku nekretninu. A kupljena gradska nekretnina radi rješavanja stambenog pitanja, uz odobreni popust, moći će se opteretiti i kreditom za adaptaciju postojećeg objekta koji se na njoj nalazi, a ne samo za gradnju kuće, kako je bilo prvotno predviđeno.
Inače, uz dvije nekretnine za koje je donesena odluka o prodaji, u Ulici Melite Lorković i u Vinkovačkoj, Grad ima u vlasništvu i pet placeva u Ulici Ive Balentovića. Svaki je od njih procijenjene vrijednosti od približno 72.000 kuna i bit će obuhvaćeni odlukom o prodaji nekretnina koju će donijeti gradonačelnik, a sve će biti ponuđene u jedinstvenom natječaju.
Gradsko vijeće je, na prijedlog Upravnog vijeća Dječjeg vrtića „Maslačak“, za ravnateljicu ove predškolske ustanove, na temelju raspisanog natječaja, na mandatno razdoblje od četiri godine imenovalo dosadašnju vršiteljicu dužnosti ravnatelja Andreu Andrašić-Raguž.
O Borovu, naplati parkiranja…
Sjednici je prethodio aktualni sat. Predsjednik Kluba vijećnika HDZ-a Mladen Stažić upitao je gradonačelnika zašto prije zaključivanja nagodbe s Borovom o isplati duga od pet milijuna kuna nije sazvao tematsku sjednicu Gradskog vijeća kojoj bi nazočio i odvjetnik koji je zastupao Grad Županju u tome sporu. Zatražio je njeno sazivanje. Zanimalo ga je i čime gradska vlast opravdava svoju odluku da krene u postupak naplate parkiranja kod Doma zdravlja koja je, kako je ustvrdio, kritizirana na svakom koraku. Juzbašić mu je odgovorio da tematsku sjednicu neće sazivati.
– Imali ste 16 godina mogućnost propitkivanja zašto se uopće ušlo u spor s Borovom i ne sjećam se da je ikada, bar u proteklih bar osam godina, gospodin zastupnik izvijestio o tome kako stojimo – zaključio je. Ustvrdio je da je postojala obveza pitati Gradsko vijeće i Gradsko poglavarstvo onda kada se Grad zaduživao, a to je tada propušteno učiniti. Kazao je da nagodba još nije sklopljena, ponuđen je način rješavanja duga, a o svemu je, podsjetio je, detaljno izvijestio na prošlotjednoj konferenciji za novinare.
Što se tiče uvođenja naplate parkiranja kod Doma zdravlja, pojasnio je da je to učinjeno u suglasju s čelnim ljudima Doma zdravlja i osnovne škole radi rješavanje prometnog nereda ispred tih ustanova. Ustvrdio je da mjera nije popularna, ali da smatra da će njezin benefit ipak biti veći.
Vijećnik Mario Galović (SDP) upitao za status tvrtke Komunalac vezano za preuzimanje od strane VVK-a i na koji je način reguliran raskid ugovora s direktorom Darkom Lorgerom nakon što se vratio u Gradsko vijeće. Zanimalo ga je i zašto je imenovan novi direktor umjesto da je privremeno upravljanje prepušteno sadašnjem savjetniku koji je godinama bio na čelu Komunalca. Također se interesirao za to planira li se gradnja parkirališta u Ulici Andrije Hebranga.
Što je sa ZOIS-om?
Vijećnika Gregorovića zanimalo je i što je sa dugogodišnjim sudskim sporom vezanim uz ZOIS, koji bi, ako ga Županja izgubi, mogao jako opteretiti Grad i baciti ga na koljena, jer je riječ o puno većem iznosu nego s Borovom. Naime, trakavica koja prijeti milijunskim odštetama proračunima pet slavonskih gradova, podsjećamo, počela je u veljači 2001., kada su Osijek, Vukovar, Vinkovci, Županja i Beli Manastir osnovali Javnu ustanovu za zbrinjavanje otpada istočne Slavonije ZOIS. Austrijske su tvrtke Saubermacher i Strabag zbog raskida koncesijskog ugovora o izgradnji regionalnog odlagališta odlučile sudskim putem dobiti naknadu štete.
Odvjetnički će ured, kazao je gradonačelnik Damir Juzbašić, pripremiti pisani odgovor na upit vijećnika kako bi se svi skupa uputili u činjenično stanje u slučaju ZOIS.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr