Početkom lipnja počet će gradnja kuće obitelji Špionjak iz Babine Grede, čije su tri kćerke početkom veljače teško oboljele od rijetkog oblika upale mozga i završile na aparatima za održavanje života u zagrebačkoj Klinici za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”. Od posljedica bolesti 2. travnja preminula je sedmogodišnja Branka. A godinu dana mlađa Blaženka prije desetak dana otpuštena je iz bolnice i vratila se kući, gdje se oporavlja skupa sa sestrom Teom (11).
Ne mogu hodati
Liječnici vjeruju da se radi o Bickerstaffovu encefalitisu, no uzročnik bolesti od koje su oboljele tri sestre još nije utvrđen. Može biti bakterija, genetski uvjetovana promjena, ali se, rečeno je roditeljima, može raditi i o autoimunoj bolesti. Uzorci krvi djevojčica poslani su na analizu u Njemačku i još se čekaju rezultati koji bi trebali pomoći u otkrivanju okidača bolesti, što im je, naglašavaju majka Matea i otac Mario, od iznimne važnosti.
I Branka i Blaženka bile su u komi, na respiratoru, Brankin se organizam, nažalost, nije uspio izboriti, bolest je bila jača, a roditelji još uvijek čekaju nalaz obdukcije. Blaženkino stanje bilo je bolje i počela se pomalo oporavljati.
– Sredinom svibnja Blaženka je otpuštena iz bolnice. Stalno puže po kući, nikako nema mira, hiperaktivna je i dosta agresivna. Ne može se pomiriti s tim da više ne može hodati kao što je mogla prije odlaska u bolnicu. Jako je uporna, želi hodati, ali zasad ne ide i u određenim trenutcima njezina agresivnost jako dolazi do izražaja. Moram stalno biti uz nju i držati je na oku jer ne želi biti na jednom mjestu. Četiri puta dnevno moram ju kateterizirati, a noću joj stavljam pelenu, kao i Tei – priča majka.
Matea se istovremeno mora posvetiti i kćerki Tei, koja također ovisi o njezinoj pomoći. Lijeva strana tijela joj je oštećena. Ponovno uči govoriti, zasad dobro napreduje, teško se služi lijevom nogom, a i lijeva joj je ruka stalno zgrčena, u istom položaju. Ona i Blaženka dnevno moraju piti čak 36 različitih tableta, ni jedna se ne može dobiti besplatno na recept. Uskoro bi im tri puta tjedno trebao početi dolaziti fizijatar i majka vjeruje da će se djevojčice vježbama uspjeti oporaviti, ali svjesna je toga da će trebati puno vremena i truda. Za dva mjeseca idu na kontrolu pa će vidjeti što će liječnici reći. Dvije druge kćerke, Anita (12) i Nikolina (9), zdrave su, a mlađa će u nedjelju primiti sakrament prve svete pričesti.
Sve transparentno
Najesen će se, zahvaljujući pomoći dobrih ljudi, obitelj Špionjak useliti u novu kuću, koja će se graditi uz postojeću, na čestici u vlasništvu Marijeve majke koja će ju darovati sinu. Tužna životna priča ove obitelji, o kojoj je javnost prvi izvijestio upravo Glas Slavonije, ujedinila je Hrvatsku i dijasporu. Građani su ponovno pokazali veliko srce i da su najjači u najtežim situacijama, posebice kada je riječ o djeci. Na račun koji je Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata INA Slavonija iz Babine Grede otvorila za pomoć obitelji Špionjak, jer su računi roditelja bili blokirani, u samo dva tjedna uplaćeno je nevjerojatnih 2,2 milijuna kuna.
Predsjednik Udruge Pero Knežević kaže da neopisiva bol roditelja za izgubljenim djetetom nikada neće proći, ali uz pomoć dobrih ljudi poboljšat će životne uvjete ove obitelji i učiniti sve da još dvije bolesne kćerkice ozdrave. Odlučili su Špionjacima sagraditi novu kuću, prizemnicu od približno 160 “kvadrata”, osigurati im sve uvjete za normalan život, prilagođene djeci s posebnim potrebama. Papirologija i ishođenje potrebnih suglasnosti pri samom su kraju i gradnja bi, očekuje se, sljedeći mjesec trebala krenuti.
- Sve će se raditi maksimalno transparentno, redovito ćemo objavljivati stanje računa, svi troškovi i računi bit će javno prikazani i u svakom trenutku će se znati na što je koliko utrošeno, to nam je jako važno – zaključuje Knežević.
KUPLJEN IM NOVI NAMJEŠTAJ I VOZILO
Postoji i sumnja da je uzrok bolesti djevojčica iz obitelji Špionjak neka bakterija koju možda imaju u kući jer je stara i vlažna. Zato će im se prikupljenim novcem i graditi nova. Postojeća je “zakrpana” do useljenja u novu, sav stari namještaj i ostale stvari izbačeni su i zapaljeni i kupljeno je sve novo. Obitelji je kupljeno i vozilo prilagođeno potrebama za prijevoz djece. Prikupit će se ponude za izbor izvođača radova za gradnju nove kuće. Veliku potporu i pomoć pružila je i Općina Babina Greda na čelu s načelnikom Josipom Krnićem.
Marija Lešić Omerović
Glas-Slavonije.hr