Namaz od bijelih šljiva, petrovke jabuke i kupine te ocat od lavande i kupine napravljeni su prema receptu sv. Hildegarde
ŽUPANJA – Na Tjednu inovacija – INOVA 2022. u Osijeku predstavljene su kreativnosti i poduzetničke ideje, a među brojnim sudionicima bila je i Jasna Picek iz Posavskih Podgajaca, vlasnica OPG-a Picek Vrt “Mala Vidrica”. Kući se vratila s dva odličja i gastronagradom za posebno uspješan nastup.
Pozornost je privukla oživljavanjem starih, zaboravljenih recepata. Inovativnošću i zanimljivim kombinacijama voća i bilja svoje originalne i zdrave proizvode, u kojima je sačuvala njihove mirise i okuse, priprema prema srednjovjekovnoj recepturi. Za voćni namaz “Mirabella” od bijelih šljiva, petrovke jabuke i kupine u Osijeku se okitila zlatom. “Ovaj namaz ima samo deset posto šećera i kuhan je tri minute, bez konzervansa i želatine, iz mog je uzgoja permakulture”, kazala je.
Čuva mirise i okuse
Brončanom medaljom nagrađen je njezin delikatesni ocat od kupine i lavande, koji je utjecajni gastroportal Kult Plave Kamenice uvrstio među dva ili tri najfinija octa koja se proizvode u Hrvatskoj, proglasivši ga “čistim remek-djelom”. Jasna ga, kao i spomenuti namaz, pravi prema zaboravljenom srednjovjekovnom receptu sv. Hildegarde. “Sretna sam i ove su mi medalje veliko priznanje za moj rad, trud i prije svega kvalitetu proizvoda, ali i motivacija da budem još bolja. Zahvaljujem svima koji su prepoznali moju viziju i kulinarski koncept, u kojemu oživljavam hrvatsku i europsku kulinarsku baštinu iz davnina. Lijep je osjećaj biti priznat”, poručila je. Uzgaja stare autohtone vrste voća, kupine, više od 40 vrsta, maline, jagode, razne vrste zerdelija, ribize i ogrozde raznih boja, tu su i jabuke, trešnje, višnje, dunje, bademi, lješnjaci, orasi, kesteni… Pod voćkama su grmovi, a među njima lavanda, matičnjak i drugo ljekovito bilje, sve je neprskano… Njezin je vrt, rado će reći, zapravo imitacija šume, gdje su i kukci i druge životinje dobrodošli, jer svi imaju ulogu u ekosustavu. Kako bi sačuvala svježinu i hranjivost proizvoda, sastojke izlaže vrućini u najkraćoj mogućoj mjeri. “Sve što nudim kupcima i što mi je na stolu, u biti je ‘živa‘ prehrana”, objasnila je. Dugo je, kaže, eksperimentirala i tražila način da proizvodi budu što zdraviji i kvalitetniji, da imaju što manje šećera, a što više voća. Svaki dan u vrtu ubere onoliko koliko će toga dana preraditi.
Posljedice korone
Proizvodi džemove, kompote, sirupe, u najrazličitijim kombinacijama voća i bilja. U ponudi ima i veganske proizvode, izbacila je želatinu, koja je životinjskog podrijetla, i umjesto nje ubacila agar-agar. To je također privuklo određen broj kupaca, a ponudu dijelom prilagođava sredini u kojoj izlaže. Obilazeći sajmove, dokazala se vrhunskom kvalitetom svojih proizvoda. Ova poduzetna Podgajčanka, koja se odlučila posvetiti ekološkoj proizvodnji, požalila nam se da i dalje osjeća posljedice pandemije koronavirusa. Zabrana održavanja sajamskih manifestacija, od kojih živi, potpuno ju je, kaže, dotukla i ostavila bez prihoda, a trebalo je živjeti i plaćati obveze. I sada se maksimalno trudi i pokušava vratiti na staro, nadoknaditi izgubljeno, ponovno se približiti kupcima i ostvariti kontakte. Redovito odlazi na sajam zdrave hrane “Zeleni Kastav” u Rijeci, nedavno je bila i na sajmu “Jesen u Lici”, na sajmu zimnice u Zagrebu, na Osječkom jesenskom sajmu, Sajmu antikviteta u Osijeku… Ovoga će vikenda prerađivati dunje, grožđe i kruške, a potom će ponovno put Rijeke, gdje već ima svoje kupce, koji dolaze i s okolnih otoka jer žele jesti zdravo i kvalitetno.
Kaže da nije nimalo lako u sve većoj konkurenciji izboriti se za svoje mjesto na sve zahtjevnijem tržištu, pa ulaže puno truda kako bi u tome uspjela. Troškovi odlazaka na sajmove sve su veći, a njezin su glavni adut kvaliteta i originalnost proizvoda.
INTERES VELIK, KUPOVNA MOĆ SLABA
”Interes kupaca je velik, ali je kupovna moć slaba. Inflacija, rat u Ukrajini, strah od energetske krize i drastičnog poskupljenja energenata učinili su svoje. Svi bi htjeli domaće, ali nisu svi spremni platiti. Pa ne možemo imati istu cijenu kao industrijski proizvodi, u mom je džemu čak 90 posto voća, sve je ručno rađeno, bez ikakve kemije, važna mi je kvaliteta”, ističe. Novo u ponudi su ocat i sirup od bobica bazge. Vrhunski je i džem “Aurelia” od bobica bazge, kruške i jabuke, s cimetom i klinčićima.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr