Kuća meda Županja nominirana je za nagradu “Ambasador hrvatske hrane i poljoprivrede” u Europskom centru izvrsnosti potrošača Zagreb. Bira se iz poljoprivredno-prehrambenog sektora Hrvatske, od onih najvećih do najmanjih, poput OPG-ova.O svemu odlučuju potrošači, do 29. travnja mogu glasati za predložene kandidate na poveznici http://www.potrosaci.eu/anketa-potrosaci-biraju…/…, a objava rezultata bit će 7. lipnja.

– Velika nam je čast biti nominirani za takvo priznanje, to više što smo jedini iz sektora pčelarstva, što je veliko priznanje za naš trud i rad. Sretni smo što imamo priliku biti u užem krugu najboljih mikro i malih poduzetnika, obrta i OPG-ova iz cijele Hrvatske – ističe vlasnik Kuće meda Županja i dugogodišnji pčelar Danijel Čajko. Nada se podršci svojih sugrađana i svih zadovoljnih potrošača, koji su kušali njihove proizvode.
OPG postoji od 2003. godine, no ljubav prema pčelama u ovoj se obitelji razvija već sredinom prošloga stoljeća i prenosi se s koljeno na koljeno. Ponosni su na svoje proizvode koji se odlikuju visokom kvalitetom, okusima i zdravstvenim učinkom. Opredijelili su se samo na vrhunski med, što potvrđuju i brojne zlatne medalje te razna priznanja.
Čajko pčelari sa 150 košnica, a plan mu je doći na 300. I lani su ih selili na paše diljem Hrvatske, bagremova paša bila je u Kravljaku na Bilogori, amorfe u Jasenovačici, kestenova paša u Lovči na Zrinskoj gori, medljika u Saborskom. Uljanu repicu, suncokret, cvjetni i livadski med vrcaju na stacionaru u Soljanima. Danijelu u poslu pomaže obitelj, roditelji, braća i supruga koja mu je najveća potpora u svemu. U ponudi imaju devet vrsta sortnog meda, osam vrsta mednih mješavina, cvjetni prah, propolis i matičnu mliječ.

Pandemija koronavirusa nije smanjila prodaju, upravo suprotno, a webshop Kuće meda radio je jako dobro. Naglašava da je interes za kvalitetnim medom puno veći od količina koje mogu proizvesti, posebice u ovakvim nepredvidljivim godinama, kada višak meda donesu samo jake i zdrave zajednice. Postoji veliki interes inozemnih kupaca za njihov med, ali problem su količine i problem je, ustvrdio je, udružiti više pčelara koji će raditi savjesno i kojima će na prvom mjestu biti kvaliteta, a tek poslije zarada.
– Kada to shvatimo, moći ćemo puno više nastupati i na inozemnom tržištu – zaključuje.
Manje količine meda Čajko plasira u Sloveniju i Veliku Britaniju. Kuća meda Županja i lani je sudjelovala u Programu Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka, s ciljem upoznavanja učenika i roditelja o važnosti konzumiranja meda i njegova uključivanja u prehranu, te omogućavanja boljih uvjeta za pozicioniranje meda s hrvatskih pčelinjaka na tržištu.
U radno-prodajnom prostoru u Gundulićevoj 73 smještena je vrcaonica i punionica meda. Zaokružen je cijeli proces proizvodnje od polja do stola, a kupci na jednom mjestu imaju priliku sve to uživo vidjeti, degustirati i kupiti med.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr