”Mali svijet” ima 45 polaznika od 3 do 6 godina, roditelji vrtić plaćaju 480 kuna
GRADIŠTE – U svibnju prošle godine svoja je vrata otvorio Dječji vrtić “Mali svijet”, čiji je osnivač Općina Gradište, koja kontinuiranim ulaganjima nastoji kvalitetu života dignuti na što višu razinu, mještanima osigurati sve potrebne sadržaje i zadržati mlade na tom području. Među njima je i odgojno-obrazovna infrastruktura, odnosno investicije u predškolski i školski odgoj, koje su danas, u vrijeme demografskih teškoća, prijeko potrebne. Mladim su roditeljima u suvremenom i potpuno opremljenom vrtiću osigurani optimalni uvjeti za kvalitetan boravak, uspješan rast i cjelovit razvoj djeteta, kao što ih imaju i njihovi vršnjaci diljem Hrvatske.
Zadovoljni uslugom
U posljednjih nešto više od godinu dana pokazalo se da gradištanskim mališanima i njihovim roditeljima dječji vrtić jako mnogo znači i iznimno su zadovoljni pruženom uslugom. Smješten je u prizemlju novouređenog Centra za djecu, odrasle i umirovljenike u središtu sela. Za projekt rekonstrukcije zgrade bivšeg društvenog doma Općini je iz EU-ova poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj iz Mjere 7.4.1. “Ulaganja u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu” odobreno 7.428.000 kuna. Namjera općinskih čelnika bila je s pomoću EU sredstava oživiti taj derutni prostor i staviti ga u funkciju društvene nadgradnje, a danas se njime koriste brojne udruge. Iz općinskog su proračuna osigurana dodatna 1,2 milijuna kuna. U novom, moderno uređenom i opremljenom prostoru djeca imaju odlične uvjete za boravak, a odgojiteljice za kvalitetan rad s mališanima. Kapacitet je 50 djece vrtićke dobi od tri do šest godina. U vrtiću su zaposlene četiri odgojiteljice, servirka-spremačica i asistentica koja pomaže djetetu s teškoćama u razvoju.
Obroci iz Štitara
“Imamo 45 polaznika, upisi su prošli dobro i jako smo zadovoljni. Djeca jasličke dobi idu u Županju ili u Štitar, a kada navrše tri godine, onda se prebacuju k nama”, kaže ravnateljica-odgojiteljica Snježana Ivić. Na upisima troje djece nije ispunjavalo uvjete. Vrtićarci su podijeljeni u dvije mješovite skupine, u jednoj su djeca od tri i četiri godine, a u drugoj od pet do šest godina. U predškoli su u prošloj pedagoškoj godini imali samo dvoje djece od ukupno njih 16 koji u rujnu kreću u prvi razred. Ostali su bili uključeni u vrtićki program, u koji je integriran program predškole, a koliko će polaznika biti u novoj pedagoškoj godini, vidjet će se u listopadu, kada poćinje predškola. Kuhani obroci za vrtićarce u Gradištu do sada su dostavljani iz Štitara, pripremani su u tamošnjem vrtiću, a tako će najvjerojatnije, ovisno o ponudi, biti i u predstojećoj pedagoškoj godini, koja počinje 1. rujna. U vrtićkoj kuhinji u Gradištu organiziraju se doručak i užina.
Udio sufinanciranja roditelja u ekonomskoj cijeni boravka djeteta u vrtiću je 480 kuna mjesečno, a ostatak do pune cijene, koja iznosi nešto više od 1500 kuna, plaća Općina.





UREĐENJE CENTRA
U Gradištu se radi na uređenju središnjeg dijela naselja. Riječ je o Trgu hrvatskih velikana, a radovi obuhvaćaju rekonstrukciju, odnosno popločavanje, postojećih pješačkih staza, izgradnju biciklističke staze i rekonstrukciju javne rasvjete. Svi će kolni ulazi biti napravljeni u etnostilu starih šokačkih ćuprija. Gradit će se i dva manja trga, jedan pred društvenim domom, a popločat će se i površina ispred zgrade Općine do obližnjeg City Caffea. Ondje će biti postavljeni urbani sadržaji. Radovi će potpuno biti završeni sljedeće godine, a svi će oni dati novu vizuru središta Gradišta. Ovaj projekt Općina financira isključivo vlastitim proračunskim sredstvima. U ovoj će godini, doznajemo od načelnika općine Srećka Papca, biti utrošeno približno 2,5 milijuna kuna.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr