Hoće li željeznički kolodvor Županja u skorije vrijeme, poput, primjerice, onoga u Otoku, dočekati temeljitu obnovu, posebice oronula kolodvorska zgrada, koja iz dana u dan sve više propada, a nekada je bila reprezentativan objekt na koji su Županjci bili ponosni, teško je reći.
Naizvjesno je kada će županjski kolodvor biti uvršten u prioritete investicijskih planova HŽ-a za nešto veća ulaganja, ne samo intervencijska, jer se i na sanaciju sanitarnog čvora čeka već godinama. U prosincu 2020., nakon što su nam se građani koji žive u blizini kolodvora požalili da je zemljište koje se proteže uz prugu, a koje je u vlasništvu HŽ-a, zapušteno, kao i pripadajući objekti, na kojima se, poručuju, već godinama ništa nije radilo i postali su ruglo tog dijela grada, iz Korporativnih komunikacija HŽ-a Infrastrukture u odgovoru na upit Glasa Slavonije kazali su da područje željezničkog kolodvora Županja održavaju redovito. To, naveli su, podrazumijeva košnju, orezivanje živice, krčenje, održavanje kolosijeka i perona, uz napomenu da, s obzirom na prioritete i raspoloživa sredstva namijenjena za održavanje, ne mogu održavati cijelo kolodvorsko područje istodobno. Dodali su da se uređenje kolodvora Županja, njegova energetska obnova i održavanje provode u skladu s raspoloživim financijskim sredstvima.
Tada su najavili da je za 2021. ondje predviđena obnova sanitarnog čvora, no to do danas nije učinjeno. Proteklog su nam tjedna objasnili da su zbog oštećenja na velikom broju objekata nastalih u zagrebačkom i petrinjskom potresu obnovu sanitarnog čvora u Županji morali prebaciti u 2022. godinu.
Iz HŽ-a Infrastrukture iznova napominju da se područje željezničkog kolodvora Županja redovito održava te da su lani sanirani kolodvorski kolosijeci i skretnice tako što je zamijenjena skretnička građa i kolosiječni pragovi. Na samom kolodvoru Županja, nadalje navode, uklonjeno je raslinje prekoputa kolodvorske zgrade, a pokošene su i površine uz prugu.
Lani je, prema podatcima koje su nam dostavili iz HŽ-a Putničkog prijevoza, vlakom u Županju i iz Županje putovalo ukupno 10.387 putnika, prosječno njih 866 mjesečno, ili 29 dnevno. Usporedbe radi, godinu prije uslugama željezničkog prijevoza u Županji koristilo se njih 8876, a u 2019., prije pojave koronavirusa, kroz željeznički kolodvor u Županji prošlo je ukupno 14.911 putnika.
Inače, željeznički promet u Županji ima dugu povijest. “Cugmašina” koja je fućnula 1901. pokrenula je nov način života, potaknula industrijalizaciju i snažan razvoj toga kraja. Na željeznici se radilo danonoćno i Županja je zapravo bila kao željezničko čvorište, na kolodvoru su bile velike gužve, a putnički vlak prema Vinkovcima i obrnuto uvijek pun kao čep. Na kolodvoru je nekada bilo zaposleno 30-ak djelatnika, a danas ih je samo troje.
Pruga Vinkovci – Županja veliku je ulogu odigrala i u Domovinskom ratu, bila je jedina pruga koja nije bila zatvorena i u to je vrijeme bila žila kucavica.
SIGURNIJI PRIJELAZI
Što se tiče ulaganja na području Županje, iz Korporativnih komunikacija HŽ-a Infrastrukture napominju da su u sklopu projekta nabave i ugradnje opreme za osiguranje 50 željezničko-cestovnih prijelaza (ŽCP-a), a što se financira u sklopu projekta Svjetske banke “Održive hrvatske željeznice u Europi”, u blizini kolodvora Županja izvedeni radovi na osiguranju dvaju željezničko-cestovnih prijelaza. Riječ je o prijelazima Županja 1 (Vukovarska ulica) i Županja 2 (Ulica Ivana Zajca), koji su osigurani automatskim uređajima sa svjetlosno-zvučnom signalizacijom i polubranicima. Ukupna vrijednost radova i nabave opreme je 2,8 milijuna kuna. Uređaji su, napominju, trenutno u fazi ispitivanja i uskoro se očekuje njihovo puštanje u rad. Osigurat će veću sigurnost sudionicima u prometu.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr