U sklopu realizacije navedenog posla građanima na njihove bankovne račune iste osobe doznačuju veće ili manje svote vjerojatno ukradenog novca, da bi nakon toga od njih tražili prosljeđivanje tih sredstava na inozemne račune putem Western Uniona, Moneygrama, ili sličnih platnih servisa, navode u hrvatskoj policiji.
Kako dalje dodaju, prevaranti kroz elektronsku komunikaciju od građana uglavnom traže informacije o radnim vremenima banaka i drugih financijskih ustanova te ostale podatke koji bi im bili od koristi za što efikasniji i što brži novčani transfer. Naposljetku im dostavljaju i listu primatelja u inozemstvu na čije ime se navedeni novac po zaprimanju treba proslijediti. Građanima se za obavljene transakcije nudi i određeni iznos provizije kao naknadu za odrađeni posao, odnosno prosljeđivanje novca. Na taj način naivni građani ponešto očito mogu i zaraditi, ali time sudjeluju u pranju novca apsolutno nepoznatih im osoba, a za što bi u konačnici svejedno mogli odgovarati.
– Upozoravamo građane da budu oprezni i da ne nasjedaju na primamljive oglase za naizgled lagan posao kako ne bi postali žrtvama prijevare, a u konačnici time i sudjelovali u počinjenju kaznenog djela – istaknuli su u policiji.
INTERNETSKE PRIJEVARE
Unatoč tome što policija gotovo svakodnevno upozorava građane da ne uplaćuju novac nepoznatim osobama pri naručivanju s interneta i dalje na taj način brojni prevaranti varaju naivne Hrvate. Nije rijetkost da netko uplati nekoliko tisuća kuna za vrijedni mobitel, a dobije obične domaće rezance, ciglu, ili pak nekoliko kilograma krumpira. Na žalost, koliko ljudi je točno na taj način prevareno nikada se neće doznati, jer je neke i sram što su uopće na takvu prijevaru nasjeli.
S.Lacić/glas-slavonije.hr