Spomenuta ispostava našla se na udaru prijedloga novog ustroja Carinske uprave, kojim je predviđeno njezino zatvaranje već do 1. srpnja ove godine.
Gubitak novca i vremena
Županjski gradonačelnik Davor Miličević poručio je da će Grad učiniti sve što je u njegovoj moći kako do toga ne bi došlo, najavivši održavanje tematske sjednice Gradskog vijeća, čiji će se zaključci proslijediti Vladi RH. Miličević je naglasio kako bi volio da o sudbini županjske ispostave što manje odlučuje politika, nego isključivo argumenti. A oni su, potvrđeno je u raspravi, na strani Županje i idu u prilog ostanku Ispostave, koja je u funkciji razvoja gospodarstva ne samo županjskog kraja nego i šire. Špediter u Same Deutz Fahr Žetelicama, koje više od 90 posto proizvedenih kombajna izvoze diljem svijeta, Miodrag Grbavica, ustvrdio je da je tvornica u prva tri mjeseca ove godine ostvarila izvoz od čak tri mijuna eura. Ukidanje Ispostave u Županji prouzročilo bi velike probleme i dodatne troškove odlaska na carinjenje u Vinkovce ili Slavonski Brod i tegljači bi cijeli dan proveli na putu, zbog čega bi tvornica morala zaposliti čovjeka koji bi samo odvozio robu na carinjenje. I predsjednik Uprave Sladorane Luka Burilović neugodno je iznenađen time što su CI u Županji, koja je smještena na tromeđi, ali i Carinarnica u Vukovaru, uopće uvrštene među one koje treba ukinuti. Zanima ga pojašnjenje takvog apsurdnog prijedloga, jer obujam poslova i rezultati koje ostvaruju govore sasvim suprotno. Sladorana je izvozno orijentirana tvrtka i od 650 milijuna kuna prihoda ostvarenih u prošloj godini, 422,5 odnosi se na izvoz. Carinjenje u drugim i do 60 kilometara udaljenijim ispostavama dovelo bi do znatnog povećanja troškova, i financijski i vremenski, a prema grubim izračunima riječ je o čak 6,5 posto ukupnog prihoda.
“Neozbiljni i nekonkurentni”
– To bi nas dovelo u lošiji položaj u odnosu prema našim konkurentima, ali i do negativne percepcije Sladorane kao izvoznika kod naših partnera. Postali bismo neozbiljni, bez potrebne infrastrukture. I dok se svi zaklinju u razvoj i rast gospodarstva, kao prioritet, ali i poticanje izvoza, ovakav je potez neodgovoran, jer će neizbježno za posljedicu imati veliki negativni gospodarski učinak – naglasio je Burilović. Vlasnik zemljišta na kojem je smješten Robni terminal u Županji, Augustin Filipović, posljednjih se dana maksimalno trudi državne dužnosnike uvjeriti u važnost ostanka CI u Županji, koja je u 2011. godini, iako je bila najlošija otkako postoji, ostvarila čak 9.607 carinskih deklaracija, više nego Bajakovo, Vukovar ili Vinkovci. – Rekao sam im da ih nisam došao moliti i da s Robnim terminalom u Županji planiram ostati i nakon 1. srpnja 2013. godine. Nisam protiv racionalizacije i toga da treba ukinuti neučinkovite ispostave s malim brojem ulaza. Zamolio sam ih samo da pogledaju pokazatelje i činjenice na temelju kojih očekujem da se prije zatvori Osijek nego Županja, čiji je geostrateški položaj mnogo važniji. Jedini trošak koji država tu ima jest najamnina za prostor od 4.400 kuna mjesečno i troškovi struje. A odričem se, ako treba i najamnine, to mi nije važno, bitno je da Terminal i dalje radi i bude u funkciji gospodarstva – ustvrdio je Filipović.
Godišnje 600.000 km više
Zaključci s jučerašnjeg sastanka poslani su Vladi RH, a alarmantan je i podatak da bi ukidanje spomenute ispostave dovelo do povećanja prijevoza od čak 600 tisuća kilometara godišnje, o čemu će se izvijestiti i ministrica okoliša Mirela Holy.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ