To su ujedno prvi strani turisti koji su posjetili sadržaje organizirane u okviru petoga izdanja Coca-Colina projekta „Lijepa naša Sava“.
Zvuci različitih tamburaških orkestara, deseci djece u narodnim nošnjama i njihove izvedbe tradicijskih folklornih napjeva i plesova, miris ribljega paprikaša i bogata baština županjskoga kraja predstavljena uz rijeku Savu, prvo je što su čuli, vidjeli i doživjeli francuski turisti kada su riječnim kruzerom Victor Hugo pristali u Županju. Time su postali i prvi strani turisti koji su u toliko velikom broju posjetili Savski sajam u okviru petoga izdanja Coca-Colina društveno odgovornoga projekta Lijepa naša Sava.
U okviru ovogodišnjega sajma, na šetnici uz Savu održane su i šeste Dječje čobanske igre, dio tradicijskih običaja i kultura županjske Posavine. Navlačenje i preskakanje štapa, dizanje kolca ili kvrge, igre su koje su pastiri tradicionalno igrali u polju, upotrebljavajući rekvizite koji su im uvijek bili pri ruci poput štapa ili kapa. Te fizički zahtjevne igre o kojima gotovo nema zapisa žive zahvaljujući ovakvim manifestacijama na kojima ih predstavljaju mališani iz kulturno-umjetničkih društava županjskoga kraja. Uz bogat kulturno-umjetnički program i nastupe mjesnih društava i dječjih skupina, izložbu fotografija Borisa Krstinića Život uz rijeku Savu, prikaz žetvenih običaja i kušanje gastronomskih delicija, ove je godine u Županji predstavljen i nesvakidašnji projekt Graničari uz čardak i Savu Turističke zajednice grada Županje, a vrlo su dojmljivi bili i nastup povijesne postrojbe Serežani te vožnja zaprežnim kolima Konjogojske udruge Stari graničar.
– Savskim sajmom, koji i ove godine obogaćuje turističku ponudu Županje, građanima i gostima pružili smo uvid u tradicijske običaje, kulturno naslijeđe i raznolikost našega kraja kako bismo potaknuli održivi turizam i svjesnost o važnosti očuvanja rijeke Save. Oduševljeni smo što je velik broj naših sugrađana prihvatio poziv i došao na Savsku šetnicu – izjavio je Mirko Bačić, direktor Turističkoga ureda Turističke zajednice grada Županje. S njim se složio i zamjenik župana Vukovarsko-srijemske županije Mato Golubičić. – Projekt Lijepa naša Sava pokazuje da su ne samo Županja, nego i cijela naša županija veliki turistički potencijali te da su gradovi na rijekama bili posebno interesantni od davnih vremena. Ova je manifestacija ujedno i velika promocija kako za grad Županju, tako i za cijelu županiju – rekao je dožupan Golubičić.
O tisućljećima dugoj tradiciji života uz rijeku Savu i njezinoj važnosti novinarima i posjetiteljima sajma govorila je ravnateljica Zavičajnoga muzeja Stjepana Grubera iz Županje Janja Juzbašić. – Fundus našega Zavičajnog muzeja i nalazi još iz paleontoloških razdoblja koje imamo u stalnoj postavi, a koji su nađeni kraj Save, govore o tome da je čovjek iz ovog kraja oduvijek bio vezan uz ovu rijeku te potvrđuju da se moramo vratiti Savi. Ova je manifestacija tomu uvelike pridonijela, ne samo u praktičnome smislu, nego i u kontekstu osvješćivanja svih nas koji živimo uz Savu – rekla je.
Koliki je turistički potencijal županjskoga kraja pokazuje pristanak francuskoga kruzera koji je u Županji izazvao veliko uzbuđenje. Ploveći iz Budimpešte prema Sisku, francuski su turisti prenoćili usidreni u Županji i proveli dan na raznim izletima u okolici grada i upoznali se s običajima, prirodom i gastronomijom Posavine.
– Kontinentalna Hrvatska može bitno unaprijediti ukupnu turističku ponudu Hrvatske i omogućiti jedinstvene sadržaje za strane turiste koji dolaze na ljetovanje u našu zemlju. Projektom Lijepa naša Sava već pet godina nastojimo poticati svjesnost građana o važnosti zaštite Save i njezinih vodnih bogatstava, ali i važnosti očuvanja izvornih tradicijskih i kulturnih bogatstava posavskoga kraja. Današnji Savski sajam u Županji i prvi organizirani posjet stranih turista pokazuju da imamo itekako vrijedne običaje i tradiciju koji mogu postati jedinstvenim turističkim sadržajem i građanima uz Savu omogućiti novu razvojnu perspektivu. Ovogodišnje peto izdanje projekta okuplja 45 partnera na državnoj razini, što je čak deset puta više nego kada smo projekt pokretali. To nas raduje jer pokazuje da građani i lokalna zajednica prepoznaju vrijednost projekta i žele biti njegovim aktivnim sudionikom – izjavio je voditelj odnosa s javnošću Coca-Cole HBC Hrvatska Igor Ćutuk.
Ovogodišnji program društveno odgovornoga projekta Lijepa naša Sava, čiji je cilj promicanje svijesti o važnosti zaštite hrvatskih voda i vodnoga bogatstva te poticanje ekoturizma i turističkih sadržaja na temeljima održivosti, započeo je Parlamentom mladih u Lonjskome polju, nastavio se Savskim sajmovima u Zagrebu 2. lipnja i Sisku 13. lipnja, a završnica je projekta u Slavonskome Brodu 6. srpnja.
Lijepa naša Sava društveno je odgovorni projekt tvrtke Coca-Cole u Hrvatskoj. Ostvaruje se u partnerstvu s Ministarstvom poljoprivrede, Ministarstvom pomorstva, prometa i infrastrukture, Ministarstvom turizma, Međunarodnom komisijom za sliv rijeke Save, Hrvatskim vodama, Agencijom za vodne putove, Hrvatskom gospodarskom komorom, Hrvatskom turističkom zajednicom, Institutom za turizam, Državnim zavodom za zaštitu prirode i tvrtkom Hrvatski farmer. Uključuje ustanove na svim razinama, od državnih tijela do gradskih vlasti Siska, Slavonskoga Broda i Županje i turističkih zajednica i muzeja u Zagrebu, Sisku, Slavonskome Brodu i Županji.