U vrtiću u Županji je 339 polaznika, u Babinoj Gredi 72, Cerni 67, Gradištu 47, Drenovcima 72, a u Štitaru ih je ukupno 36
U šest dječjih vrtića koji djeluju na području županjske Posavine, čiji su osnivači lokalne jedinice ili fizičke osobe, u novoj je pedagoškoj godini ukupno 633 djece, od navršenih godinu dana do predškolske dobi.
U Dječjem vrtiću Maslačak u Županji rekordan je broj djece – njih 339. Podijeljeni su u 16 odgojnih skupina, 14 ih je u centralnoj zgradi, u Ulici dr. Franje Račkog, a dvije su skupine u područnom objektu u naselju Šećerana. Spremno su prihvatili nove mališane i osigurali sve uvjete za kvalitetan rad odgojitelja s djecom kako bi se što ugodnije osjećala u novom okruženju i što brže i lakše prilagodila na boravak u vrtiću. Interes roditelja uvelike je premašio planirani upis 64 nova polaznika, za koliko je prvotno rađen i plan popunjenosti skupina za ovu pedagošku godinu.
U „MASLAČKU“ ČAK 40 MALIŠANA VIŠE
U odnosu prema prošloj godini, u vrtiću je sada čak 40 mališana više. A najviše novih zahtjeva odnosilo se na djecu jasličke dobi. Ravnateljica Andrea Andrašić-Raguž ističe da je to veseli, a uz pomoć Grada, kao osnivača, svakom je djetetu za koje je roditelj iskazao interes da bude polaznik programa predškolskog odgoja i obrazovanja na području Županje osigurano mjesto u vrtiću. Od novoupisane djece 17 ih je iz okolnih općina, a jedno je dijete iz Cerića, naselja u vinkovačkom kraju. I to je jedan od pokazatelja da se kvaliteta rada i udobnost smještaja u županjskom vrtiću prepoznaju i izvan područja grada. Mjesečna naknada koju plaćaju roditelji iz Županje iznosi 600 kuna za vrtićki program i 700 kuna za jaslice, a cijena za djecu iz drugih gradova i općina je 1100 kuna za vrtić i 1200 kuna za jaslice. Gradonačelnik Damir Juzbašić potvrdio nam je da se o podizanju cijena ne razmišlja. U Maslačku ja zaposleno ukupno 57 djelatnika. Poskupljenje za sada ne najavljuju ni u drugim vrtićima.
”REGOČU” NEDOSTAJE PROSTORA ZA NOVU GRUPU
U Dječjem vrtiću Regoč u Babinoj Gredi, kaže ravnateljica Vlatka Marošević, sada je 72 djece, a podijeljeni su u četiri odgojne skupine – mješovita jaslička skupina i tri mješovite vrtićke. U odnosu prema prošloj pedagoškoj godini, kada je vrtić pohađalo 54 djece, u babogredskom je vrtiću sada jedna skupina više, a riječ o poludnevnom programu, za koji je iskazan interes i udovoljeno je potrebama roditelja. Imaju i listu čekanja, u vrtiću se pridržavaju državnog pedagoškog standarda i trenutačno nisu u mogućnosti primiti sve zainteresirane jasličare, i dobro bi im došla bar još jedna prostorija za smještaj nove odgojne skupine. Uz ravnateljicu, u vrtiću je zaposleno sedam odgojiteljica na puno radno vrijeme, jedna je u predškoli na pola radnog vremena, ondje su i kuharica i spremačica, a na temelju ugovora angažirani su, prema potrebi, i vanjski suradnici. Općina Babina Greda roditeljima sufinancira 50 posto ekonomske cijene od 1500 kuna, i za jaslice i za vrtić, te dodatnih 50 posto iznosa za drugog vrtićarca u obitelji, a za treće dijete roditelj plaća 200 kuna. Vrtićka zgrada je samoodrživa, sa solarnim panelima.
U „PETRU PANU“ U DRENOVCIMA 72 POLAZNIKA
Dječji vrtić Petar Pan Drenovci jedini je u Cvelferiji i njegovim se uslugama koriste i roditelji iz susjednih općina Gunja i Vrbanja, i prezadovoljni su pruženom uslugom i kvalitetom rada. Pohađa ga 72 djece, podijeljene u četiri skupine, a najavljeno im je, kaže ravnateljica Lidija Anić, još jasličara. Ekonomska cijena boravka djece u vrtiću je 1430 kuna za vrtićki cjelodnevni i 1540 za jaslički cjelodnevni program, a 1100 stoji vrtićki poludnevni i 1200 jaslički poludnevni. Općine sufinanciraju boravak mališana s oko 60 posto.
ULAGANJA U „IVICI I MARICI“ U ŠTITARU
U Dječjem vrtiću Ivica i Marica u Štitaru su 24 korisnika redovitog programa i 12 korisnika programa godine pred polazak u školu. Općina roditeljima sufinancira 50 posto ekonomske cijene od 1500 kuna. Do kraja 2022. bit će otvoren novi dio vrtića, s naglaskom na novoj suvremenoj kuhinji.
– Investicija je vrijedna dva milijuna kuna i veseli nas što pratimo standarde i imamo ljude kao što je Mirko Miličić, koji ulaže, prati i podržava naš rad – kaže ravnateljica Martina Mikinac. Uređen je i vanjski prostor, a među brojnim sadržajima za razne aktivnosti, edukaciju i zabavu, vrtić ima i voćnjak i mali vrt. U njemu će rasti povrće koje imaju na svome jelovniku, a djeca će stjecati radne navike i korisna znanja o domaćoj hrani. Iako je vrtić projektiran kao niskoenergetska zgrada, na njega će biti postavljeni solarni paneli.
– S novom pedagoškom godinom počeli smo upotrebljavati asistivnu tehnologiju, tablete i pametni televizor, u kojemu su instalirana programska rješenja za djecu s teškoćama u razvoju. Programi se vežu uz potpomognutu komunikaciju za djecu koja su neverbalna. Sadržavaju i rješenja za učenje jezika i matematike i velika su pomoć djeci – zaključuje Mikinac.








U GRADIŠTU 47 VRTIĆARACA
Dječji vrtić Mali svijet u Gradištu, kaže ravnateljica Snježana Ivić, ima 47 polaznika, od tri do šest godina. Udio roditelja u ekonomskoj cijeni boravka djeteta u vrtiću je 480 kuna mjesečno, a ostatak do pune cijene, koja iznosi približno 1500 kuna, podmiruje Općina.
„KOSJENKA“ U CERNI IMA 67 POLAZNIKA
U Cerni djeluje Područni ured Dječjeg vrtića Kosjenka iz Vinkovaca, a kako doznajemo od Ivane Mustapić, pohađa ga 67 djece iz Cerne i Šiškovaca, podijeljene u tri skupine. Ekonomska cijena je 1200 kuna, po 600 kuna plaćaju roditelji i Općina.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ
Izvor: glas-slavonije.hr