Poznati mljekari u županjskoj Posavini, supružnici Anja i Mijo Pranjić iz Drenovaca, sagradili su najsuvremeniju farmu muznih krava koja se prostire na površini od približno 600 četvornih metara, prvu s robotskom mužnjom na tome području. Ukupna vrijednost projekta s opremom je 5,5 milijuna kuna.Farma je kapaciteta 50 muznih krava i osigurat će im opstanak na sve zahtjevnijem tržištu i veću konkurentnost, što je vrlo bitno. Proizvodit će više, još kvalitetnije i na održiv način. Na mjeri Ruralnog razvoja 4.1.1. dobili su 50 posto sufinanciranja, ostatak je vlastiti udio koji su Pranjići osigurali iz kreditnih sredstava. A 75 posto sufinanciranja odobreno im je i na mjeri 4.1.2., a riječ je o nitratnoj direktivi.
– Krave smo počeli useljavati 20. veljače, prvih sam dana maltene spavao u farmi dok su se privikavale na novi prostor i robotsku automatiziranu mužnju. Ranije se obavljala dva puta dnevno, ujutro u pet i poslijepodne u 17 sati, a sada se muzu u svako doba dana i noći. Krave svojevoljno, prema potrebi, odlaze na mužnju, robot ih privlači hranom i kada krava uđe u tunel, robot ga zatvori i kreće s postupkom. Sada su došle na tri mužnje dnevno i ja sam zadovoljan, no još je prerano o tome govoriti – kaže Mijo. Dodaje da treba još vremena prilagodbe na robotsku mužnju. Neke krave, kaže, još uvijek nisu “kliknule” u glavi da se to događa i vjeruje da će trebati zasigurno nekoliko mjeseci dok se sve posloži i sjedne na svoje mjesto, kao i njemu samome jer ovo je za sve novost, stalno iskače nešto novo. Trenutačno je unutra 36 muznih krava, a 11 junica je pred teljenjem, tako da će do jeseni u optjecaju biti 47 komada.
Nova farma puno će im značiti, osigurala je prostor, kapacitete i sve potrebne uvjete za držanje krava, od osvijetljenosti, kapaciteta zraka, mjesta ležišta do same mužnje. Cijela investicija povećat će i proizvodnju mlijeka. Količina i kvaliteta mlijeka, pojasnio nam je Mijo, ovisi ponajviše o pripremi hrane u proljeće, a prvi mu je cilj imati proizvodnju mlijeka od 25 litara po kravi dnevno, od čega nije daleko.
Pranjići su poznati proizvođači sira. Mjesečno prerađuju do 8000 litara mlijeka i proizvedu oko 1000 kilograma sira, a tu su i jogurt i vrhnje. Uz svježe meke i podlijevane, proizvode i polutvrde, tvrde, kuhane, dimljene i s raznim dodacima – paprikom, vlascem, bučinim sjemenkama, vrganjima, češnjakom, koprom, biberom, peršinom, koprivom…, a rade i trapist. Vlastitim su sredstvima sagradili i opremili minisiranu, a dobili su nepovratnu potporu od 372.000 kuna na Mjeri 6.2. za opremanje kušaonice i kupnju dostavnog vozila s rashladnim uređajem. Razmišljaju i o proizvodnji maslaca u većim količinama, koji je također vrlo tražen, ali treba nabaviti strojeve koji su prilično skupi. Uređaj koji imaju za kućnu je upotrebu.
Za proizvodnju kilograma maslaca potrebno je obrati vrhnje s 10 – 15 litara mlijeka.
DOBRA SJENAŽA POVEĆAVA MLIJEČNOST
Priprema dobre sjenaže, koja povećava mliječnost kod krava, najvažniji je faktor u proizvodnji mlijeka. Lani je zbog velikih kiša bilo problema u pripremi travne smjese, nije se moglo na vrijeme kositi i bila je loše kvalitete. “Trave su sada u idealnoj fazi, ima vlage, toplo je, vegetacija je krenula. Očekujemo da će se do kraja mjeseca moći kositi, što je fantazija, i ako ovako ostane do polovice travnja, sve će već biti spremljeno. To bi bilo optimalno, ali vidjet ćemo. Zasad je puno bolje nego lani i dosta obećavajuće”, zaključuje Mijo
Marija Lešić Omerović
glas-slavonije.hr