– Voda je sukljala, nitko se nije nadao nečemu takvom… Dio nošnji je kod članova, dio u starom domu koji je pod vodom. U vodi je stradalo oko 50 posto KUD-ovih nošnji i 40-ak dječjih. Htio sam bar tambure izvući, no voda je velika, tu je više od dva metra i ne smije se dolaziti – kaže predsjednik KUD-a Graničari iz Gunje Ivan Leporiz. Kaže, o cijeni jedne ovdašnje nošnje ne može se pričati ispod bar 1.000 eura pa je, jednostavnom računicom, u Gunji voda odnijela nošnje u vrijednosti bar 50.000 eura…
– Ovisi koje je zlato, konac… Naša je nošnja nešto izvanredno, prekrasno… Već su zvali iz Ministarstva kulture u svezi sa štetama. Prijavit ćemo mu sve, kao i SAKUD-u, za obnovu tog blaga tražiti novac iz EU fondova. Samo nek’ je živa glava, stvorit ćemo opet sve, Slavonija uvijek rađa! – optimističan je Leporiz. Nešto kasnije potopljeni Račinovci “učili” su od Gunjanaca pa su tako, kaže predsjednik KUD-a Sloga Damir Poduška, spasili 99 posto nošnji.
– Imali smo toliko vremena. Nošnje su se pri odlasku pakirale među prvima. Kamo je tko odlazio, tako ih je nosio – kaže Poduška. Najstarije račinovačke nošnje starije su od 100 godina.
– Instrumente smo prebacivali čamcem, autom na suho. Među stvarima je bio i prsluk s ogledalcima – urezali su se detalji iz potopa biblijskih razmjera u Poduškino pamćenje. Za cijenu novije rađene nošnje navodi iznos od oko 2.000 eura.
Odjeću ću dobiti, ali nošnju…
Predsjednicu KUD-a Sava iz Rajevog Sela Danijelu Džoić s obitelji zatekli smo u Zagrebu. – Nismo ih uspjeli spasiti, sve su to nošnje KUD-a. U podrumskom prostoru škole sve pliva – nošnje, tambure… Prije mjesec i pol kupili smo šest pari sandala, muške čizme, nitko se u njih još nije ponovio… – kaže tužno Džoić. Ističe 10 nošnji sa zlatovezom s crkvenih oltarnika s kojih su skidani prije 30-40 godina kao posebnu dragocjenost.
– Po kućama aktivnih članova su novije, a u tom podrumu što pliva su starije nošnje. Od 1.000 do 1.500 eura kreće se cijena jedne kompletne ženske nošnje… Za nas je to neprocjenjiva vrijednost, ali i dragocjen sentiment – zbraja štetu predsjednica Džoić.
Potopljeni su i Đurići; i oni imaju svoj KUD, Đenku, do čijeg predsjednika Hrvoja Golubovića nismo nikako uspjeli doći, no zato jesmo do predsjednika KUD-a “Josip Kozarac” iz Posavskih Podgajaca Marka Jovanovca, koji kaže da je sva narodna nošnja u selu spašena. I on potvrđuje da su već zvali iz Ministarstva kulture.
A koliko je čovjek Cvelferije i kad je najgore vezan uz svoju tradiciju, možda ponajbolje svjedoči primjer iz također poplavljenih Strošinaca. Strošinčanku Gretu Ilić, čiji je suprug Luka prijašnji predsjednik tamošnjeg KUD-a Seljačka sloga, zatekli smo u Županji. – Pred vodom sam pokupila nošnje. Odjeću će mi netko dati, a nošnja je nešto posebno. Uzela sam i fotografije, to su uspomene. Znate, svi smo ovih dana od svega pomalo pogubljeni – kaže vlasnica spašene nošnje Greta…
U vodi i bošnjačka nošnja BKUD-a Behar
Uz KUD Graničari, u Gunji djeluje i Bošnjačko kulturno-umjetničko društvo Behar, čiji se predsjednik Samir Mutapčić od vode spasio u Brčkom. “Nismo uspjeli izvući narodne nošnje, a ni opremu. Imali smo 12 kompleta muških i ženskih nošnji i nešto dječjih. Stradali su i instrumenti, razglas od 30.000 kuna, sva arhiva… Digao sam stvari u potkrovlje, no voda je došla i do tamo. Nisam ni majicu uspio iznijeti, a kamoli… Bili smo naručili osam kompleta nošnji iz Zenice, no dogodilo se ovo… Sada smo na nuli, a navršavamo 10 godina rada”, bespomoćno konstatira Mutapčić. Kaže, cijena jedne gradske begovske nošnje je 250 eura, a ovih koje su oni u Gunji imali 150-200 eura.
Suzana Župan/glas-slavonije.hr