Negativne posljedice utjecaja pandemije koronavirusa na ukupni gospodarski i društveni život u velikoj su se mjeri odrazile i na turizam, posebice kontinentalni. U Županji su ovoga ljeta izostale manifestacije i događanja koja su u gradu na Savi dosadašnjih godina okupljala brojne posjetitelje.Posebice nadaleko poznata “Kruh naš svagdašnji – žetva i vršidba u prošlosti”, koja je već odavno prerasla lokalne okvire i poprimila međunarodni karakter. U proteklih 17 godina svake prve subote u srpnju svi su putevi vodili u Županju, koja je bila u znaku žetve i oživila je ljepotu starinskih običaja. Direktor TZ-a Županje Mirko Bačić kazao nam je da se zbog epidemiološke situacije i spleta drugih okolnosti, koje su se odrazile i na sponzore, od organizacije “Žetve i vršidbe u prošlosti” ipak odustalo. Otkazani su i brojni sajmovi na kojima je TZ Županje trebao sudjelovati i sve je to uzelo danak. Vlastite prihode nisu uspjeli ostvariti i dovedeni su u tešku situaciju.
– Što se tiče financijskih sredstava, prihod nam je u odnosu na prošlu godinu smanjen i do kraja godine imat ćemo 50 posto manje prihoda od boravišne pristojbe i turističke članarine, a to je onaj dio koji po zakonu dobivamo. Jedino tko nam sada pomaže u podmirenju troškova je Grad Županja, koji za TZ izdvaja određena financijska sredstva, i bez toga bi nam bilo jako teško – kaže Bačić.
No, unatoč svim okolnostima, broj dolazaka turista i ostvarenih noćenja u prvih osam mjeseci ove godine, u odnosu prema istom razdoblju 2019., ipak nije toliko podbacio. Ostvareno je 70 posto dolazaka u odnosu prema lani i 3635 noćenja, što je 92 posto u odnosu prema lanjskim brojkama. Najviše je noćenja bilo iz poslovnih razloga, koji se ne tiču samo Županje nego i okruženja. Bilo je 2535 domaćih gostiju, a najveći broj stranih turista stigao je iz Njemačke, BiH, Srbije, Bugarske…
– Ostvareno je samo osam posto manje noćenja u odnosu prema 2019. To je dosta dobar rezultat i mislim da naši iznajmljivači mogu biti zadovoljni. U Županji ih je 17, s ukupno 120 ležajeva, plus određen broj pomoćnih, imaju respektabilan potencijal, sve dobro i lijepo uređeno i posloženo. Ipak moramo biti svjesni činjenice da mi nismo turistička destinacija, mi smo tranzitno područje, ali gosti dođu posjetiti Županju i ostanu po dva, tri dana. I u okolnim općinama Gradište, Bošnjaci, Cerna imaju smještajne kapacitete i također ostvaruju određeni broj noćenja – ističe.
Napominje da je TZ Županje u 2019. spustio cijene boravišne pristojbe, i zasigurno je jedan od rijetkih u Hrvatskoj koji je to učinio, kao i kada je riječ o paušalu.
– Kod nas gost plaća samo 4,90 kuna turističku pristojbu, a bila je 7 kuna. Mnogi su je povećali sa 7 na 9 ili 10 kuna. Smatram da je to dobar potez prema našim iznajmljivačima. Moramo poraditi na tome da se što više aktiviramo, svi uključimo i skupa odradimo određene marketinške aktivnosti i brendiranja, značajnije se predstavimo i što bolje pozicioniramo za privlačenje gostiju – zaključuje Bačić.
IZOSTALA SURADNJA
“U ovoj teškoj godini za turizam očekivao sam fleksibilniju i normalniju suradnju TZ-ova, da ćemo se umrežiti, uvezati i zajedničkim se snagama prezentirati, online ili kroz brošure. Malo nam je čudno, krivo i žao što je Ministarstvo turizma svim županijskim TZ-ovima dalo značajna sredstva, a gradski i općinski TZ-ovi ostali su kratkih rukava”, kaže Bačić. Pobornik je toga da se TZ-ovima omogući da postanu profitabilne organizacije ili da im se osiguraju sredstva iz državnog proračuna, jer će bez kvalitetnih mjera biti jako teško kvalitetno i učinkovito raditi na promociji turizma. A bez značajnije prezentacije, neće biti ni većeg broja dolazaka turista. Smatra da županijski TZ-ovi trebaju o lokalnima voditi puno više računa, a ne na sajmovima samo prezentirati sami sebe.
Marija Lešić Omerović
Glas-slavonije.hr