Programom se želi pridonijeti borbi protiv visoke nezaposlenosti mladih u EU i osiguranju potrebnih stručnjaka u Njemačkoj. U okviru programa mogu se poticati mlade osobe iz Unije u dobi od 18 do 35 godina koje zbog neusklađenosti kvalifikacija s potrebama tržišta rada imaju slabu profesionalnu perspektivu u matičnoj državi.
Riječ je o sustavu dualnog obrazovanja/naukovanja u SR Njemačkoj. Program traje od dvije do tri i pol godine, a kandidat paralelno radi kod poslodavca (tri do četiri dana u tjednu) i pohađa nastavu (8-12 sati tjedno). Polaznici za trajanja programa primaju plaću/novčanu pomoć u maksimalnom iznosu od 818 eura mjesečno. Navedenim iznosom polaznici pokrivaju sve svoje tekuće troškove, uključujući troškove stanovanja.
Uvjeti za uključivanje su završena srednja škola (trogodišnji ili četverogodišnji program), mogu se uključiti i osobe s višim kvalifikacijama, ali u različitom području, primjerice, diplomirani ekonomist može se uključiti u program za stjecanje zvanja kuhara, no ne može u program za bankovnog službenika.
Uvjet, je, dakako, i status nezaposlene osobe iz evidencije Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, a poželjno je bazično poznavanje njemačkog jezika (potrebna razina varira ovisno o programu za koji se kandidat prijavljuje, od osnovnog A1 stupnja do poželjnog B1 stupnja), dok je poznavanje engleskog jezika prednost. Sustav dualnog obrazovanja/naukovanja u Njemačkoj obuhvaća oko 400 tamo priznatih zanimanja. Naukovanje najčešće traje tri godine, ponekad i malo duže. U besplatnoj strukovnoj školi, pak, pohađaju nastavu sukladno izabranom zvanju, a završni ispit polaže se pred komorom nadležnom za određenu grupu zanimanja koja uspješnim polaznicima izdaje široko priznato njemačko odobrenje za samostalan rad u stečenom zvanju.
TRAŽENE MEDICINSKE SESTRE, MESARI, ŠUMARI, STUDENTI…
Osim niza zanimanja za koje Njemačka nudi obuku i posao, ovoga mjeseca raspisan je i natječaj kojim Njemačka preko hrvatskog HZZ-a, (a ne preko EURES-a, gdje bi se mogli javljati kandidati iz svih članica EU), traži medicinske sestre opće prakse sa završenim stručnim ispitom. Natječaj je otvoren do 31. siječnja ove godine.
Zanimljiv je i natječaj za redovne hrvatske studente za rad u Njemačkoj tijekom ljeta, a taj je natječaj otvoren do 24. siječnja ove godine. “Zdravstveni radnici iz Hrvatske najtraženiji su u Njemačkoj i ona svako malo raspisuje natječaje preko HZZ-a za naše radnike te struke.
Zanimljivo je da je Irska preko nas tražila 40 mesara, Finska traži šumare iz Hrvatske, Irska opet inženjere strojarstva, ali medicinske sestre i liječnike iz Hrvatske, osim Njemačke, traže i Irska i Velika Britanija, dok informatičare iz Hrvatske traže Njemačka i Poljska”, kažu u HZZ-u.
SEZONSKI RADOVI
Osim gore navedenih, traži se velik broj radnika za sezonske poslove zakoje vam škola i stručna sprema nije potrebna. Potrebno je: konobara, sobarica, pomoćnika u kuhinji i vešeraju, zatim pomoćnih radnika u poljoprivredi, stočarstvu i šumarstvu, te pomoći kod berba i žetve…