ŽUPANJA – U Soljanima je osnovan Klaster proizvođača lubenica Vukovarsko-srijemske županije, a uz Županiju i županijsku tvrtku Agro-klaster d.o.o. sa sjedištem u Vinkovcima, osnivači su i Općina Vrbanja i dvadesetak obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava koji se bave uzgojem lubenice.
Od Vlade očekuju uvođenje obveze trgovcima da na policama i u skladištima imaju određeni postotak proizvoda domaćeg podrijetla
Razjedinjeni – ucijenjeni
Cilj je udruživanja lubeničara zajednički nastup na tržištu, efikasnije korištenje raspoloživih sredstava iz europskih i nacionalnih fondova te gradnja nužnih logističkih i infrastrukturnih objekata. Za predsjednicu Klastera izabrana je Suzana Ćurdo iz Soljana, a za dopredsjednika Srećko Klarić iz Posavskih Podgajaca, mladi, ali već iskusni i poznati proizvođači ovog slatkog ploda. Uputili su poziv i svim drugim proizvođačima lubenica da se priključe novoosnovanom Klasteru i da se zajednički izbore za svoje mjesto na tržištu, veću pojedinačnu i ukupnu konkuretnost, a samim tim i bolju budućnost. Nakon osnivačke skupštine na pokusnom polju OPG-a Stjepan Ćurdo iz Soljana održan je već tradicionalni Dan polja lubenice. Treću godinu zaredom organizira ga Udruga voćara i povrtlara Plod Općine Vrbanja s ciljem brendiranja soljanske, slavonske lubenice i povećanja vidljivost domaćih proizvođača voća i povrća, s posebnim naglaskom na sve veći broj mladih poljoprivrednika. Okupilo se 30-ak proizvođača iz Vukovarsko-srijemske i iz susjednih županija, a nazočili su i pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i infrastrukturu VSŽ-a Andrija Matić i direktor Agro-klastera Zdenko Podolar.
– Najvažnije je da se proizvođači lubenice organiziraju i da zajednički nastupe na tržištu jer ih pojedinačno trgovci ucjenjuju. Razjedinjeni nemaju baš nikakvog utjecaja na događanja na tržištu, ni kada je riječ o pitanju cijene ni odbitaka. Važna prednost umrežavanja je i mogućnost osiguranja prijeko potrebne infrastrukure koju proizvođači pojedinačno ne mogu riješiti. Trgovačke police pune su lubenica iz uvoza, pristižu i metkovićke, a sada dozrijevaju i naše slavonske i proizvođači ih moraju plasirati, pa su prisiljeni pristajati na bilo koju cijenu. A da imaju skladište i hladnjaču, situacija bi bila potpuno drugačija. Ipak bi mogli na neki način kupiti vrijeme i plod sačuvati dvadesetak dana. A ovako izbora nemaju – kaže Podolar.
Svoje štite i drugi
Uz stručnu analizu i prikaz ovogodišnjeg uroda, u izlaganjima gostiju i proizvođača iskazano je golemo nezadovoljstvo trenutnim stanjem na tržištu, koje je preplavljeno lubenicama iz Grčke, Albanije, Maroka i drugih zemalja. Upozorili su da uvozni lobi i nelojalna konkurencija već godinama guše domaće proizvođače, uništavaju njihovu proizvodnju i domaćim lubenicama vrhunske kvalitete ruše cijenu. Od Vlade i resornog ministarstva traže zaštitu domaće proizvodnje i uvođenje obveze trgovcima da na policama i u skladištima moraju bezuvjetno imati i određeni postotak proizvoda domaćeg podrijetla, kao što su najavile ili napravile i neke druge članice EU-a.
Agro-klaster d.o.o. sklopio je sporazume o poslovnoj suradnji i razumijevanju s općinama Vrbanja, Gunja i Bošnjaci, čime su izrazili spremnost za suradnju i uzajamnu potporu u projektu povezivanja i umrežavanja obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava te malih i srednjih poduzeća s područja tih općina, kao i cijele Vukovarsko-srijemske županije.
– Svrha je ovih sporazuma realizacija javnog interesa, koji se ogleda u jačanju konkurentnosti poduzetnika u poljoprivredno-prehrambenom sektoru, otvaranju perspektiva za njihov razvoj te očuvanju postojećih i otvaranju novih radnih mjesta – pojasnio je direktor Zdenko Podolar.Agro-klaster se obvezuje aktivno uključivati u manifestacije, sajmove i druga događanja koja organiziraju navedene općine ili njihova poduzeća. Općine će sudjelovati u promociji, proizvodnji i potrošnji domaćih proizvoda, osobito kada je riječ o obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima i poduzetnicima s njihova područja.
Čim je kišno, za lubenicu nitko ne pita
Proteklog je tjedna na poljima obitelji Ćurdo u Soljanima, koji su lubenicama zasijali oko šest hektara, počela prva ovogodišnja berba i isporuka lubenica. “Kiša nas je omela u berbi i ovih je dana sve malo stalo. Prošli je tjedan cijena bila dvije kune za kilogram, što je solidno, ali ovaj tjedan za lubenicu nitko i ne pita. Zvali smo otkupljivača, ali kaže da su im skladišta puna i da se javimo tek krajem tjedna, pa ćemo tada organizirati i berbu”, kaže Stjepan. Proizvođači lubenica u Cvelferiji očekuju prinose od pet do osam vagona po hektaru.
Marija Lešić Omerović