18. lipnja 2026

Iako je na razini Hrvatske u pet predškolskih ustanova prije nekoliko godina provođen projekt vađenja krvi prilikom priprema za sistematske preglede budućih prvašića, prema riječima Gordane Tomić, zdravstvenog voditelja u Dječjem vrtiću "Maslačak" Županja, jedino je županjski vrtić ustrajao u tome.

 

– Mi smo jedini koji su nastavili vađenje krvi u suradnji s Domom zdravlja i to zahvaljujući odličnoj suradnji naše dvije ustanove. Napisani su mnogi članci o tome koliko djeci koja borave u vrtiću znači ovakav način pripreme za zdravstveni pregled prije polaska u školu – ističe Tomić i pojašnjava da je ovaj pregled u “Maslačku” obavilo 149 mališana.

– Zamislite samo kakva bi u hematološko-biokemijskom laboratoriju bila gužva da se u tri dana ondje pojave toliki mališani sa po jednim ili oba roditelja! Ovako je puno jednostavnije, djeci zanimljivije, roditelji ne moraju izlaziti s posla… – nabraja Tomić prednosti projekta. Na brojnim stručnim susretima o tome se, dodaje, govori, a roditelji pozdravljaju i nastavak projekta koji se odnosi na sistematske preglede njihovih mališana.

Z.K./glas-slavonije.hr

Odgovori