Projektom “Mogućnosti pametnog sela”, čiji je nositelj Osnovna škola „Mijat Stojanović“ Babina Greda pružit će se podrška učiteljima i drugim odgojno-obrazovnim djelatnicima škole sa ciljem poticanja razvoja, usavršavanja vještina i kompetencija poučavanja u STEM području te aktivnom građanstvu. Projekt je vrijedan 875.830,76 kuna, a financiran je sredstvima Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora za razdoblje od 2014. do 2021 i Norveškog financijskog mehanizma te nacionalnih sredstava. U projektu kao projektni partner sudjeluje osnovna škola Brundalen iz Trondheima, Kraljevina Norevška.















Nakon studijskog posjeta Kraljevini Norveškoj i partnerskoj školi posjeti su se nastavili na području Republike Hrvatske. Do sada su ostvarena tri od planirana četiri posjeta: djelatnici Osnovne škole „Mijat Stojanović“ 6. listopada 2022. sudjelovali su na Go STEM sajmu na FERIT-u u Osijeku, a 5. prosinca 2022. obišli su Inkubator PISMO u Novskoj i Institut za fiziku u Zagrebu.
Na Go STEM sajmu na specijaliziranoj radionici “Pokrenimo robote – LEGO mindstorms” imali su priliku naučiti nešto o osnovama programiranja LEGO robota, a snašli su se i učitelji kojima STEM predmeti inače nisu bliski. Osim radionice na kojoj je sudjelovalo 14 djelatnika škole, imali su priliku obići i ostatak sajma te razgledati laboratorije i opremu.















U ponedjeljak 5. prosinca 2022. djelatnici škole posjetili su Inkubator PISMO u Novskoj, prvi hrvatski gaming inkubator. Kako u Inkubatoru sami kažu, ovo je jedinstveno mjesto u kojemu ljubav prema videoigrama postaje ozbiljan posao. Sudionici projekta „Mogućnosti pametnog sela“ zajedno s djelatnicima Udruge LOCUS iz Vinkovaca imali su priliku razgovarati s tvorcima videoigara, pokretačima tvrtki i kreativcima te isprobati različite VR simulatore. „Svakako bih preporučila posjet ovom mjestu zaljubljenicima u video igre, ali i svima koji su zainteresirani za programiranje, umjetnost, stvaranje i zabavu, jer ovo je mjesto koje spaja sve navedeno i zaista je vrijedno posjeta!“, rekla je voditeljica projekta Anja Čović Bilbija.
Isti dan skupina je posjetila Institut za fiziku u Zagrebu, gdje su osim znanstvenika koji rade na Institutu imali priliku upoznati i nastavnike prof. Ines Dukić i prof. i Marka Movrea i učenike XV. gimnazije, poznatije kao MIOC. Nastavnici i učenici ove škole već godinama surađuju s Institutom, pa je darovitim učenicima kroz različite projekte omogućeno surađivati sa stručnjacima u poljima koja ih zanimaju i koristiti profesionalnu opremu za vlastita istraživanja i eksperimente. Nastavnici i učenici predstavili su rezultate projekta “Zvijezda je rođena” na kojemu su vrijedno radili te trenutne aktivnosti kojima se bave – fotokatalizu i umjetnu inteligenciju. Osim navedenog, u vodstvu dipl. ing. Bertija Erjaveca učitelji OŠ „Mijat Stojanović“ obišli su najmodernije laserske i kriostatske laboratorije na nedavno obnovljenom Institutu, gdje su im i drugi stručnjaci pojasnili svoje trenutne zadatke i projekte. Laboratorij za istraživanje magnetskih svojstava predstavila je dr. Mirta Herak, kriogeno postrojenje dr. Nikolina Novosel, a laboratorij za laserske plazme predstavila je asistentica Rafaela Radičić, a laboratorij za ultrabrzu spektroskopiju dr. Silvije Vdović. Nekoliko suvenira izradio je za poklon gostima pomoću laserske gravirke dr. Mario Rakić.



Osim studijskih posjeta, od listopada je u školi započeto održavanje edukacija za učitelje i ostale odgojno-obrazovne djelatnike. Do sada su održane dvije edukacije: „Poticanje kreativnosti i problemski usmjerena nastava“ te „Edukacijska robotika i STEAM trening“, obje u izvedbi Udruge LOCUS iz Vinkovaca. Prva edukacija osmišljena je i namijenjena prvenstveno za učiteljice razredne nastave, no uključili su se još neki djelatnici škole, a kroz nju su predstavljene metode i načini rada koji potiču učenike na razmišljanje „izvan okvira“, a učitelje na razvijanje svoje prakse i unapređenje rada s učenicima. Druga edukacija namijenjena je učiteljima STEM predmeta, a uključeni su učitelji fizike, matematike, informatike i tehničke kulture. Za ovu edukaciju škola je nabavila dva robotska seta LEGO education Spike prime, a kroz interaktivne radionice učitelji su upoznati s programima za rad s robotima i načinom programiranja ovih setova.
Trenutno je u tijeku edukacija „Mala škola životnih vještina“ u organizaciji PRONI Centra za socijalno podučavanje. Neke od tema obuhvaćenih edukacijom su iskustveno učenje, načini na koje uče mladi, razvoj socijalnih vještina, obrazovne metode u radu s mladima i druge. Ova edukacija namijenjena je prvenstveno stručnim suradnicama te je cilj inspirirati ih za nove pristupe u radu s učenicima s kojima rade u izvannastavnim aktivnostima, individualno i grupno.
Osim opisanoga, u planu je još jedan studijski posjet i to Rimac tvornici automobila te još dvije edukacije za djelatnike škole: „Nastava pomoću 3D modela“ na kojoj će savladati korištenje 3D printera i osmisliti načine za primjenu u nastavi različitih predmeta i „Tinker LABS“ edukacija namijenjena učiteljima prirode, biologije, kemije i geografije.