Na tom području još traje procjena šteta, no problem je, istaknuo je načelnik Drenovaca Jakša Šestić, što se dio ljudi, iako nema uvjete za to, vraća, uređujući samo jednu prostoriju kao najnužnije za život, a što – dodao je – nije sigurno. Kontejnera, s kojima bi stradalnici bili najbliže svojim domovima, ondje još nema. No, rečeno je, naručeni su. Šestić je iznio bojazan da se jedan dio stanovnika uopće više neće htjeti vratiti.
– Caritas nadbiskupije prati stanje na terenu. Skupili smo određena sredstva, financijska i materijalna. Riječ je o vrijednosti od oko 11 milijuna kuna koja će se plasirati za pomoć poplavljenim područjima – rekao je vlč. Rebić. Dodao je da se skladišta Caritasa još uvijek pune te da je u pripremi evidencija potreba kojom će se regulirati što točno i u kojoj mjeri treba pojedinom stradalniku, odnosno njegovu kućanstvu.
– Cijelo vrijeme smo u Caritasu komunicirali s kriznim stožerom i Županijom te tako pratili stanje i potrebe – dodao je Rebić.
– Osim o materijalnoj, treba voditi i računa o duhovnoj i psihološkoj pomoći ljudima na poplavljenim područjima – naglasio je mons. Ćurić. Dodao je kako treba što više pripomoći da se što više ljudi vrati. Pri pomoći ljudima u povratku treba poštovati načelo pravednosti i ljubavi – poručeno je s jučerašnjeg sastanka.
S.Župan/glas-slavonije.hr