ŽUPANJA – Vlada RH je za ulaganja u Slavoniju, Baranju i Srijem pripremila 11 ugovora ukupne vrijednosti 640 milijuna kuna, od čega se 70 posto sredstava pokriva iz EU fondova, a dva ugovora odnose se na Vukovarsko-srijemsku županiju. Oba će biti realizirana na području županjske Posavine, a riječ je o Drvno-tehnološkom centru Slavonski hrast i Agrotehnološkom centru za skladištenje i doradu povrtlarskih i voćarskih kultura. U njihovu gradnju i opremanje bit će uloženo 55 milijuna kuna.
– Ovim ugovorima kojima će se pomoći u razvoju i potpori poljoprivredne proizvodnje nastavljaju se ulaganja u našu županiju, a riječ je o projektima koji se ostvaruju pomoću fondova EU-a – zadovoljno ističe župan Božo Galić.
Drvno-tehnološki cetar (na snimci) strateški je projekt i dio je Razvojne strategije Vukovarsko-srijemske županije do 2020. godine, a bit će sagrađen u poduzetničkoj zoni Ambarine u Gradištu.
Šumski resurs
Na području Vukovarsko-srijemske županije nalazi se najveći cjeloviti kompleks šuma hrasta lužnjaka u Europi – Spačvanski bazen – najvrijedniji šumski resurs RH sa svjetski poznatim i priznatim slavonskim hrastom. Župan Galić napominje da za ovu vrijednu sirovinu na prostoru Vukovarsko-srijemske županije ne postoji inovacijska i istraživačka infrastruktura u kojoj bi se kontinuirano obavljalo istraživanje, razvoj i inovacijske aktivnosti i koja bi prenosila i stvarala nova znanja i nove tehnologije, nužne za razvoj gospodarstva i otvaranje novih radnih mjesta. Drvno-tehnološki centar infrastrukturni je projekt Drvnog klastera Slavonski hrast, čiji je osnivač Vukovarsko-srijemska županija i koji okuplja 36 članova iz redova drvoprerađivača, jedinica lokalne i područne samouprave, razvojnih agencija, obrazovnih i znanstveno-istraživačkih institucija, uključujući i Hrvatski šumarski institut iz Jastrebarskog i Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Drvno-tehnološki centar bit će opremljen naprednim 3D tehnologijama za razvoj novih proizvoda, modernim CNC strojem za izradu prototipa, strojevima za pripremu i obradu drva, alatima za tvorničku kontrolu kvalitete, sušionicom, eksperimentalnom sušionicom i kotlovnicom na biomasu. Vrijednost ugovora je 24.997.781,16 kuna.
Ekološki proizvodi
– Izgradnjom, opremanjem i stavljanjem u punu funkciju infrastrukturnog objekta Drvno-tehnološkog centra pridonijet će se pametnom i održivom korištenju vrijednog šumskog resursa u skladu s direktivama i strategijama EU i RH. Poticat će se aktivnosti razvoja, istraživanja i inovacija, kako bi se vrijedna šumska sirovina u konačnici prerađivala u ekološke proizvode visokog stupnja finalizacije i visoke dodane vrijednosti – ističe Galić. A sve u cilju poboljšanja poslovanja i poslovnog okruženja u drvno-prerađivačkom sektoru, održivog razvoja i zaštite okoliša s pozitivnim učincima ne samo na drvoprerađivače korisnike infrastrukture, već posredno i na sve stanovnike Vukovarsko-srijemske županije, RH i EU. Pri potpisivanju ugovora župan Galić je spomenuo i Deklaraciju o raspolaganju šumskim resursima koju je donijela Skupština VSŽ kako bi pridonijela opstanku drvoprerađivača i očuvanju postojećih radnih mjesta jer je prioritet da se drvo kao sirovina prerađuje tamo gdje se i posiječe, a izvoze se gotovi proizvodi.
Agrotehnološki centar za skladištenje i doradu povrtlarskih i voćarskih kultura u Cerni, vrijedan 30 milijuna kuna, razvojni je projekt od strateške važnosti za područje Vukovarsko-srijemske županije. Namjena mu je osiguranje logističke infrastrukture koja će proizvođačima omogućiti bolje uvjete poslovanja.
Veća konkurentnost za dvjesto OPG-ova
Poslovanje Agrotehnološkog centra bit će utemeljeno na izgrađenim logističkim kapacitetima, prije svega hladnjače za skladištenje i čuvanje voća i povrća te pratećih objekata za prihvat, sortiranje, pakiranje i daljnju distribuciju svježeg voća i povrća koje se proizvodi na području Vukovarsko-srijemske županije. Time će se stvoriti preduvjeti za povećanje proizvodnje na proizvodnim površinama na kojima se do sada te kulture nisu uzgajale zbog nedostatka skladišnih prostora, odnosno agrologistike. Usluge Centra koristit će 200 OPG-ova, što će pridonijeti povećanju njihove konkurentnosti na tržištu.
Strateški projekti istokaŽ
upan Galić očekuje i da drugi strateški projekti krenu u realizaciju – koridor Vc, Srijemska granična transverzala, Zračna luka Osijek, željeznička pruga Vinkovci – Zagreb, kao dio koridora X te korištenje potencijala rijeka Dunav i Sava te gradnja plovnih putova i kanala.
prioritet – DRVO PRERAĐIVATI TAMO GDJE SE SIJEČE
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr