Načelnik će predložiti Općinskom vijeću da Općina osigura dio sredstava, ostatak će ponovno tražiti od Županije i MinistarstvaŠTITAR – Po čemu su djeca iz Štitara manje vrijedna od ostale djece u Hrvatskoj, pita se općinski načelnik Marko Bikić, koji nam se požalio da štitarski učenici još uvijek nemaju školsku sportsku dvoranu ni uvjete za održavanje nastave tjelesne i zdravstvene kulture, što je, ustvrdio je, poražavajuće i neprihvatljivo.Podsjeća da projektna dokumentacija za gradnju dvorane postoji još od 2006., a Vukovarsko-srijemska županija je, kao osnivač škole, u njezinu izradu uložila znatna sredstva. Ishođena je i građevinska dozvola, ali novac za ovu kapitalnu investiciju do danas nije osiguran. A sudeći prema informacijama iz Županije, vrlo je teško reći kada će i biti jer, kratko su pojasnili, novca jednostavno nema.
Sagradili temeljProjektom je predviđena gradnja jednovalentne dvorane vrijedne približno sedam milijuna kuna, a riječ je o standardnoj tipskoj dvorani, kakvu, primjerice, ima OŠ Mate Lovraka u Županji, koja je, napominje Bikić, sasvim dovoljna za njihove potrebe. Podsjeća da su se 2010., kada je građevinska dozvola bila na isteku, tadašnji ravnatelj škole i on sastali s bivšim resornim pročelnikom VSŽ-a kako bi se pronašlo rješenje.
– Rečeno nam je da novca nema i, što se njih tiče, građevinska će dozvola isteći, a da Županija uvijek može napraviti novu projektnu dokumentaciju. Ja se kao načelnik s tim nisam složio i predložio sam da se krene u gradnju, da se napravi bar dio radova i sačuva građevinska dozvola, što on nije prihvatio – govori Bikić.
Općina je tada, u dogovoru sa školom, napravila spojni temelj od škole do zgrade, prijavili su gradilište i spasili projektnu dokumentaciju. Radove je financirala Općina. Od tada je prošlo već deset godina, bez ikakvih naznaka o tome da bi gradnja u dogledno vrijeme mogla biti nastavljena.
Svjestan te činjenice, koja znači da štitarski učenici, ako Općina sama nešto ne poduzme, zasigurno još dugo neće znati kako je nastavu tjelesnog odgoja imati u dvorani i koristiti sve njezine mogućnosti i prednosti, Bikić je odlučio napraviti iskorak. Ponudit će sufinanciranje gradnje tog kapitalnog projekta.
Traži sastanak- Predložit ću Općinskom vijeću da se u proračunu za 2021. planira iznos od 2.000.000 kuna za gradnju dvorane, a za ostatak sredstava ići ćemo sa zahtjevom prema Županiji i državi. Ako oni i dalje budu pasivni i ne budu reagirali, Općina će je, uz odluku Vijeća, morati sama sagraditi, ako treba i na štetu svih ostalih investicija, jer nakon 14 godina otkako je izrađena dokumentacija, ovo je doista sramota – zaključuje. Ponovno će tražiti sastanak s vukovarsko-srijemskim županom Božom Galićem i resornom županijskom pročelnicom kako bi skupa s ravnateljicom škole razgovarali o toj temi i zamolili ih, ako je moguće, da u proračunu za 2021. planiraju sredstva za dvoranu u Štitaru.
Kontaktirali smo i pročelnicu Upravnog odjela za obrazovanje VSŽ-a Jadranku Mustapić-Karlić, koja je kazala da za tu investiciju zasad nema novca.
TROŠKOVA JE PUNO I NOVCA NEMAMO”
“Svako dijete prema pedagoškom standardu zaslužuje imati dvoranu i da imamo novca, sagradili bismo je svima. Zasad ni za Štitar nismo u mogućnosti osigurati novac. Imali smo i puno nepredviđenih troškova. Za sanaciju triju škola, koje su prokisnule i imale velike štete, dali smo 5,4 milijuna kuna. S 1,5 milijuna kuna sufinanciramo obnovu Andrićeve škole u Vukovaru, za dvoranu u Babinoj Gredi moramo osigurati 7.000.000 kuna”, kaže pročelnica. Dodaje da ministarstvo sada obavlja samo sanaciju oštećenih objekata ili gradnju onih koji su ranije započeti.
Marija Lešić Omerović
Glas-slavonije.hr