Upis „Hrvatskih šuma“ sa znatnog dijela Poloja ukinuti će se. Takvo je mišljenje dalo je Povjerenstvo Ministarstva poljoprivrede nakon očevida koji je prošloga mjeseca obavljen u Štitaru.
Riječ je o području za kojega je Općinsko vijeće već ranije pokrenulo postupak ukidanja statusa šumskog zemljišta te je Općina obavještena da navedeno zemljište nije moguće privesti kulturi pašnjaka, a nakon čega su Hrvatske šume raspisale natječaj za zakup pašnjaka.
Kada su Hrvatske šume raspisale natječaj opet je reagiralo Općinsko vijeće dopisom upućenim Hrvatskim šumama u kojem traži da ponište natječaj jer Općina vodi postupak za ukidanje statusa šumskog zemljišta tim pašnjacima te je Općinsko vijeće izrazilo kritiku činjenici da Hrvatske šume tvrde da se to zemljište ne može privesti kulturi zajedničkog pašnjaka i prepustiti Općini, a istovremeno za isti pašnjak Hrvatske šume raspisuju natječaj za zakup pašnjaka.
Nakon navedenih dopisivanja, Hrvatske šume su poništile natječaj (o čemu je već pisano), a sada je nadležno povjerenstvo ustanovilo da se status šumskog zemljišta može ukinuti.
Navedeno pozitivno mišljenje za dio Poloja (Mlake, Savica, Ada) korak je u pravcu potpunog rješavanja problema pašnjak u Štitaru i pristupa Savi te stavljanja tih površina pod upravu Općine.
Postupci uklanjanja uprave svih drugih državnih tijela nastavit će se, a u konačnici je cilj vratiti pašnjake koji su ujedno i zaštićene prirode vrijednosti u svoje prvobitno stanje, pod upravu Općine Štitar i omogućiti njihovo korištenje i pristup Savi svim mještanima Štitara i posjetiteljima.
Štitar je od svih sela najviše naslonjen na Savu. Korištenje Save i svih prirodnih bogatstava mora biti jedan od nositelja daljnjeg razvoja.
Sva krajobrazna raznolikost od šuma i lovišta do Save i pašnjaka, sve to treba staviti u svrhu razvoja Štitara. Uz malo truda, volje i upornosti sve to može ponovno biti dostupno Štitarcima kao što je oduvijek i bilo.
Djelomična zaraslost u korov i trnje slika je Hrvatske, slika koje ne treba biti.
Teško je ne zapitati se kako je moguće da tolike površine zarastaju, a ljudima se zabranjuje njihovo korištenje i održavanje. Nesposobnost? Nemar? Obijest? Kriminal?
Završit ću citatom koji je napisao hrvatski etnolog dr. sc. Jadran Kale: „Zajednički pašnjaci su kanarinac u rudniku društvenih odnosa“.
I doista, u Štitaru su se na zajedničkim pašnjacima pokazali mnogi društveni odnosi, a pokazati će ih još i više.
Stjepan Gašparović
One Comment
Malibunaparte
Podrška Stipi i Štitarcima