Hrvatske šume poništile su natječaj za zakup Poloja i Repovca, a poništenje natječaja tražilo je Općinsko vijeće Općine Štitar.
Naime, prije nekoliko godina i Hrvatske šume upisale su pod svoje gospodarenje područje Repovca i najvećeg dijela Poloja, a koji su pašnjaci djelomično i jače zarasli uslijed toga što su te pašnjake zaposjele Hrvatske vode (što nije slučaj na istim takvim površinama u drugim selima u drugim županijama jer tamo pašnjacima upravljaju općine).
Čim je Općinsko vijeće saznalo da su se na navedena područja upisale i Hrvatske šume, odmah je pokrenulo postupak pri Ministarstvu da se Hrvatske šume izbrišu sa tog područja.
U međuvremenu je u Općinu pristigla kopija dopisa koji su Hrvatske šume uputile Ministarstvu prema kojem oni navode da to područje nije moguće privesti kulturi pašnjaka jer je cijena privođenja po njihovoj procjeni i nekakvim tablicama iznimno velika pa Hrvatske šume trebaju upravljati tim područjem.
Na navedeni dopis Općinsko vijeće je poslalo očitovanje Ministarstvu da izračun cijene privođenja kulturi koje se izradile Hrvatske šume smatra neosnovanim jer po procjeni Općinskog vijeća privođenje kulturi tog područja ne košta baš ništa zato što je uvijek netko zainteresiran za sječenje drveća i grmlja što samo treba organizirati, a na pašnjacima nije potrebno vaditi panjeve jer sami istrunu, niti ravnati teren pa se Općinsko vijeće ne slaže sa milijunskom procjenom troškova te i dalje smatra da je zakonito i logično da pašnjacima upravlja Općina Štitar.
Nakon nekoliko mjeseci Općinsko vijeće je slučajno doznalo (jer Općina o tome nije obavještena) da su Hrvatske šume raspisale natječaj za zakup pašnjaka, a koji natječaj obuhvaća većinu Poloja i Repovac skupa sa seoskom plažom.
Na prvoj sljedećoj sjednici Općinskog vijeća donesena je odluka da se uputi dopis Hrvatskim šumama i ministrici poljoprivrede prema kojem se traži da se poništi natječaj za zakup pašnjaka koji su raspisale Hrvatske šume jer se trenutno vodi postupak pri Ministarstvu za brisanje Hrvatskih šuma sa tog područja.
U dopisu je naglašeno da Općina već vodi postupak u kojem tvrdi da navedene površine trebaju i mogu biti pašnjak , a ne šumsko zemljište te da je to upravo i dokazano kad su Hrvatske šume raspisale natječaj za zakup pašnjaka na rok od 10 godina.
Nakon svega, zahtjevu Općinskog vijeća je ipak udovoljeno što je vidljivo na internetskim stranicama Hrvatskih šuma gdje je objavljen Zapisnik o otvaranju, razmatranju i ocjeni prijava. U Zapisniku stoji da je poništena točka natječaja koja se odnosi na Štitar jer se čestice ne mogu davati u zakup dok Ministarstvo poljoprivrede ne riješi zahtjev Općine Štitar za izdvajanje tog područja iz osnove gospodarenje Hrvatskih šuma.
Iz zapisnika je vidljivo da su se za zakup Poloja i Repovca bila prijavila i dva ponuditelja iz Štitara Ivan Milković i Monex Živković, ali je ta točka natječaja poništena.
Nakon dobre vijesti o poništenju natječaja, zbog koje treba pozdraviti onoga tko je odlučio o poništenju natječaja (tko god on bio), nastavlja se postupak u kojem Općina traži zajedničke seoske pašnjake pod svoje upravljanje da bi svima mogla omogućiti njihovo korištenje i nesmetan pristup na njih te da bi svima bio moguć pristup Savi kao i uređenje seoskih plaža.
U Štitaru, svakako, postoji konsenzus da se nikad neće odustati od protivljenja uzurpaciji zajedničkih površina koje su oduvijek svi mogli koristiti i to bez obzira koja državna ustanova ili drugo tijelo udaljeno od nas pravi neke svoje planove raspolaganja i za koga.
Tko zna što je rečeno ljudima koji sjede negdje daleko u državnim tijelima, možda čak misle i da rade nešto dobro, možda… tko zna, samo neka budu i ostanu daleko – što dalje. I neka ne slušaju ljude koji dođu sami i lažno se predstavljaju kao lokalni uglednici kojima je, eto baš njima, potrebno nešto što trenutno koriste svi.
Stjepan Gašparović