Nastavlja se trend pada broja građana koji žive od državne socijalne pomoći na području županjske Posavine, odakle su u posljednjih nekoliko godina, nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju i otvaranja granica i tržišta rada, a potom i katastrofalnih poplava u Cvelferiji, brojne obitelji otišle trbuhom za kruhom u potrazi za boljim životom.
Centar za socijalnu skrb Županja zaključno s 31. prosinca 2020. godine ima 503 korisnika prava na zajamčenu minimalnu naknadu (ZMN). Od toga broja 341 korisnik su samci, a 162 kućanstva, što znači da zajamčenu minimalnu naknadu u županjskoj Posavini trenutačno koristi ukupno 829 osoba. U odnosu prema 2019. godini, stotinjak je osoba manje. Više od dvije trećine korisnika prava na zajamčenu minimalnu naknadu su samci. Usporedbi radi, na kraju 2015. godine Centar za socijalnu skrb Županja imao je 2025 korisnika prava na pomoć za uzdržavanje, što pokazuje da je u posljednjih pet godina čak 1200 osoba manje.
U prošloj su godini priznate 432 jednokratne novčane naknade. Naknade vezane uz obrazovanje, točnije naknadu za redovito studiranje, trenutačno koriste četiri osobe. Posljednjeg dana 2020. bilo je 685 korisnika doplatka za pomoć i njegu, 322 korisnika osobne invalidnine, 46 osoba imalo je priznat status roditelja njegovatelja, odnosno njegovatelja, 36 osoba koristilo je naknadu do zaposlenja, a ukupno je 136 korisnika usluge pomoć u kući.
Centar za socijalnu skrb Županja pod skrbništvom ima 220 odraslih osoba i 13 djece, a uslugu boravka koristi 40 osoba. Pravo na socijalnu uslugu smještaja koriste 163 osobe, od toga je 30 djece i mladih u udomiteljskim obiteljima, kao i 37 odraslih i starijih osoba. Centar ima 29 udomitelja, 14 ih skrbi o odraslim osobama, a 15 o djeci i mladima.
U ustanovama je smješteno 96 osoba, i to devet djece i mladih te 87 odraslih i starijih osoba. Uslugu organiziranog stanovanja koristi jedna osoba, a 730 osoba korisnici su naknada za ugroženog kupca energenata.
Dvadeset jedno dijete je korisnik prava na privremeno uzdržavanje, 27 je korisnika usluge psihosocijalne podrške i osam korisnika usluge rane intervencije.
Pomoć pri uključivanju u programe odgoja i redovitog obrazovanja (integracija) koriste dvije osobe.
- Centar je u 2020. godini izrekao 15 upozorenja roditeljima na pogreške i propuste u ostvarivanju skrbi o djetetu. Imao je jednu žurnu mjeru izdvajanja i smještaja djeteta izvan obitelji. Izrekao je 32 mjere stručne pomoći i potpore u ostvarivanju skrbi o djetetu i 10 mjera intenzivne stručne pomoći i nadzora nad ostvarivanjem skrbi o djetetu – doznajemo od ravnatelja Saše Užarevića. Kod devetero djece roditelji su lišeni prava na roditeljsku skrb, a u odnosu prema petero djece roditeljima je oduzeto pravo na stanovanje s djetetom.
Za razliku od godinu ranije, kada ih nije bilo, u 2020. godini, napominje Užarević, realizirana su dva posvojenja.
PROFESIONALNI PRISTUP I ODGOVORNOST
“Prošla je godina bila vrlo zahtjevna i neuobičajena zbog promjena u načinu rada i postupanja izazvanih pandemijom virusa. Mislim da smo se do sada odlično držali jer je u Centru za socijalnu skrb Županja samo jedna zaposlenica bila zaražena virusom i nadam se da će tako i ostati. Rezultat je to mjera koje provodimo u radu te profesionalnog pristupa i odgovornosti svih zaposlenika”, ističe ravnatelj Saša Užarević. Zbog stupanja na snagu Zakona o nacionalnoj naknadi za starije osobe, u 2021. očekuje se pad određenog broja korisnika ZMN-a.
Na kraju 2015. godine zajamčenu minimalnu naknadu koristilo je 2025 osoba, a krajem 2020. bilo ih je 829
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr