ŽUPANJA – Slavonija Županja d.d. izvijestila je proizvođače, otkupljivače i organizatore poljoprivredne proizvodnje da otkupljuje velike količine pšenice ovogodišnjeg roda po najboljim uvjetima na tržištu u okruženju. Član Uprave Vedran Čuljak ističe da je cijena jedan od najznačajnijih parametara u kojima je napravljen iskorak, a poseban naglasak stavljen je na poljoprivredne proizvođače i utvrđeni su povoljniji parametri hektolitarske mase.
Proteini i hektolitri
– Plaćanje je unutar jednog dana, a troškove prijema za pšenicu koju kupuje Slavonija Županja d.d. ne naplaćuje. Kada preuzmemo robu, u roku od 24 sata novac je na računu – ističe Čuljak, dodajući kako su u dogovoru s vlasnikom odlučili proizvođačima i organizatorima poljoprivredne proizvodnje maksimalno im izići u susret. Ova je godina, podsjeća, za pšenicu bila vrlo specifična zbog velikih količina padalina, što je utjecalo i na kvalitetu zlatnog zrna, odnosno smanjenje hektolitarske mase i kao otkupljivači željeli su pokazati razumijevanje za takvu situaciju.
Cijena je utvrđena na temelju postotka proteina i hektolitarske mase i podijeljena je u četiri grupe, ovisno o kvaliteti. Otkupna cijena pšenice s proteinima manjima od 10,49 i minimalne hektolitarske mase od 74 kg/hl je 1,01 kunu za kilogram, za pšenicu s proteinima u rasponu od 10,50 do 11,99 i minimalnim hektolitrom 75 kg/hl cijena je 1,11 kn, a pšenicu s proteinima od 12 do 13,49 i minimalne hektolitarske mase 77 kg/hl Slavonija Županja otkupljuje po cijeni od 1,16 kuna za kilogram. Proteini viši od 13,50 i minimalna hektolitarska masa 78 kg/hl cijena jamče i otkupnu cijenu pšenice od 1,21 kunu za kilogram. U cijenu su uračunati troškovi prijevoza u silos, a povećani hektolitar u odnosu na minimalno utvrđeni se ne benificira.
Ugovaraju proizvodnju
Slavonija Županja d.d. nudi i usluge sušenja, prijema te skladištenja i otpreme po vrlo povoljnim cijenama. Ova županjska tvrtka za preradu i promet žitarica od 2011. godine dio je grupe Viro, u čijem su sastavu i šećerane u Virovitici i Županji, posjeduje silose kapaciteta 80 tisuća tona i jedan od najsuvremenijih mlinova u ovom dijelu Europe. Posjeduje najviše moguće standarde i sustave upravljanja kvalitetom.
U tvrtki se aktivno radi i na unaprjeđenju suradnje s kooperantima i organizaciji vlastite poljoprivredne proizvodnje pšenice. Budući da dugi niz godina organiziraju i proizvodnju šećerne repe, provjereni i stručni agronomi s bogatim iskustvom na terenu spremni su proizvođačima ponuditi pomoć i znanje u proizvodnji pšenice roda 2019. i na taj način obilježiti 70 godina postojanja poduzeća Slavonija Županja. Vedran Čuljak poziva sve zainteresirane poljoprivrednike na ugovaranje proizvodnje za sljedeću godinu. Slavonija Županja, kao jedan od lidera u proizvodnji brašna vrhunske kvalitete, ugovorene količine iskoristit će za povećanje udjela u proizvodnji brašna. Tvrtka posjeduje velike resurse i cilj je značajno povećati iskorištenost postojećih kapaciteta, osnažiti prodaju i kroz zajedničko djelovanje grupe Viro zauzeti veći udjel na tržištu brašna. Težište će staviti na povećanje iskorištenja skladišnih i mlinskih kapaciteta uz prodor na nova tržišta, na kojima do sada Slavonija Županja nije bila zastupljena ili je njezin tržišni udjel bio nizak. A jedna je od bitnih prednosti i geostrateški položaj Županje, što svakako planiraju iskoristiti i povećati konkurentnost na sve zahtjevnijem tržištu.
Sinergija Sladorane i Slavonije Županja
Županjska Sladorana je u ožujku 2011. preuzela Slavonija Novu d.d. za preradu i promet žitarica u Županji, koja je bila u državnom vlasništvu. Jedina se javila na natječaj, a ponudu za kupnju dioničkog paketa županjske mlinske industrije prihvatio je Upravni odbor HFP-a. Za 76 posto dionica Sladorana je platila 57,29 milijuna kuna, 14 posto više od početne cijene, uz preuzimanje svih uvjeta natječaja i ulaganje 10 milijuna kuna u pet godina. S dokapitalizacijom se odmah krenulo. Tvrtke su smještene jedna do druge i posjeduju velike resurse.
isplata – Plaćanje je unutar jednog dana
Marija Lešić Omerović