Vrijednost projekta je 7.481.534 eura, faza 2 omogućit će i duboko zamrzavanje proizvoda
CERNA
Agrotehnološki centar za skladištenje i doradu povrtlarskih i voćarskih kultura u Cerni (ATC), čija je gradnja počela još 2019. godine, konačno bi, nakon što je početkom veljače ishođena uporabna dozvola, do kraja travnja trebao otvoriti svoja vrata i biti na usluzi korisnicima. Proizvođačima će osigurati važnu infrastrukturu i modernu opremu za doradu i skladištenje voća i povrća, kako bi osigurali dodatnu vrijednost svom proizvodu i tržišno se bolje pozicionirali. Riječ je o razvojnom strateškom projektu VSŽ-a, financira ga Ministarstvo poljoprivrede, a ukupna vrijednost izgradnje i opremanja je 7.481.534 eura. Konačni dovršetak i stavljanje ATC-a u punu funkciju bila je jedna od ključnih tema ovotjednog sastanka obnašatelja dužnosti vukovarsko-srijemskog župana Franje Oreškovića, resorne pročelnice Magdalene Parat i direktora ATC-a Borisa Dragičevića s ministrom poljoprivrede Davidom Vlajčićem i suradnicima. Vlajčić je ustvrdio da je ATC ključan za jačanje i stvaranje novih prilika za poljoprivrednike u VSŽ-u.

Razne mogućnosti
Direktor ATC-a Boris Dragičević u srijedu nam je kazao da se kraju privode još završni vanjski radovi i unutarnje “šminkanje” i očekuje da će sredinom travnja biti priređeno i službeno otvorenje. Instalirana je vrhunska oprema, koja omogućuje skraćivanje lanca opskrbe, pa će proizvedeno povrće i voće do kupaca dolaziti potpuno svježe, sačuvano i u kraćem roku. Među ostalim, tu je i najsuvremeniji stroj za pakiranje šparoge s optičkim čitačima, odnosno pakirni strojevi za “flowpack” za sve vrste voća i povrća. Ondje su linije za sortiranje proizvoda koji dolaze s njive, za pranje voća i povrća, linija za hlađenje… Dragičević najavljuje da će odmah nakon otvorenja pozivati zainteresirane poljoprivrednike i upoznati ih sa svim mogućnostima koje ATC nudi, a oni će se izjasniti što žele i za koje su usluge zainteresirani. A kako se posao s vremenom bude razvijao, Centar će pružati i usluge otkupa proizvoda i druge. Organizirat će i predavanja za poljoprivrednike, a intenzivno će se raditi na promociji. ATC će moći brendirati svaki OPG, na proizvode stavljati njihove etikete i oznake prepoznatljivosti, sve će im biti na raspolaganju. A posebno ističe veliko značenje hladnjače, gdje će proizvođači svoje proizvode moći čuvati mjesec-dva, ovisno o kulturi. Sve će to, ističe, biti velik iskorak. Vjeruje da će poljoprivrednici prepoznati mogućnosti koje će im ATC pružati pri organizaciji i finalizaciji proizvodnje, a sve u svrhu povećanja konkurentnosti. “Ovo je jako dobra priča. Svi smo vidjeli kakve su nam bile posljednje dvije godine samog ratarenja i morat ćemo što više ići na navodnjavanje, čime se otvara prostor za intenzivne kulture, poput povrća i voća. I sve će se više ići u tom pravcu”, zaključuje.

Suradnja s Podravkom
Obnašatelj dužnosti vukovarsko-srijemskog župana Franjo Orešković također ističe i veliku mogućnost koja će se ponuditi proizvođačima vezano uz potencijal daljnjeg ulaganja u projekt ATC-a – faza 2. Ona bi uključivala pogon za duboko zamrzavanje, što bi potencijalno omogućilo suradnju i s većim kooperantima, primjerice Podravkom. Dodao je da se projekt ATC-a naslanja na izgrađene sustave navodnjavanja koji predstavljaju zaokruženu cjelinu za razvoj i plasman proizvoda s tog područja. Na početku provedbe toga projekta, podsjećamo, utvrđen je interes 110 proizvođača za uključivanje u formiranje proizvođačke organizacije i suradnju s ATC-om. Oni ostvaruju biljnu proizvodnju na ukupno 1375 hektara, što je, smatraju u Županiji, vrlo ohrabrujuće i pokazuje važnost ovakvog projekta za ruralni prostor i ravnomjeran razvoj VSŽ-a. U ATC-u bi, kada bude u punom opsegu posla, trebalo biti sedam stalno zaposlenih radnika i 18 sezonaca.
Kapacitete i benefite ATC-a radi daljnjeg razvoja i unaprjeđenja proizvodnje poljoprivrednici su, podsjećamo, trebali koristiti već tri godine, ali je splet okolnosti osjetno prolongirao završetak toga projekta. Pandemija koronavirusa 2020. dovela je do poremećaja i prekida u globalnim lancima opskrbe, nabava građevnoga materijala znatno je otežana, a zbog ograničenja kretanja bili su obustavljeni i sami radovi, uz povećanja cijena energije i materijala, što je znatno utjecalo na nastavak izgradnje navedenog objekta. A sve je potom dodatno usporilo i olujno nevrijeme, u kojemu je u srpnju 2023. stradao i objekt u Cerni.
Nakon svih problema koje su pratile njegovu izgradnju, konačno se stiglo do kraja.
Marija Lešić Omerović
Izvor glas Slavonije