Objavljene su i cijene otkupa bez PDV-a. Telad će otkupljivati za 22 kune po kilogramu, junice za 10,50 kuna, tovne bikove za 13 kuna, krave za 7,50 kuna, prasce za 19,50 kuna, tovne svinje za 12 kuna, krmače za devet kuna, ovce za osam kuna, janjad za 22 kune, koze za devet kuna i jarad za 27 kuna po kilogramu. Konje će država otkupljivati za deset kuna, a ždrebad za 15 kuna po kilogramu. Na sve istaknute cijene valja dodati još 0,50 kuna subvencije po kilogramu, a trošak transporta ide na račun otkupljivača. Seljaci su zadovoljni ponuđenim otkupnim cijenama koje su za razliku od dosadašnjih interventnih otkupa pristojne i korektne.
– Već jako dugo nismo svinje prodali po takvo dobroj cijeni koju nam država sada nudi. Za one koji su u sustavu PDV-a cijena tovljenika je 15,50 kuna za kilogram, a za one koji nisu 12,50 kuna, što je za situaciju u kojoj se nalazimo odlična cijena. I što je najvažnije, novac se dobije u roku od osam dana i nećemo morati kao do sada mjesecima čekati da nam mesar isplati svinje – kaže uzgajivač svinja Antun Golubović, iz Đurića. Odlučio je prodati 13 tovljenika, koliko mu je ostalo nakon što je ranije prodao tridesetak komada kako bi financirao proljetnu sjetvu.
– Prema mom mišljenju ovo je dosta dobar potez države. Uzgajivači imaju priliku stoku prodati po dobroj cijeni, a država će na ovaj način dio grla skinuti sa sustava ishrane i smanjiti daljnje troškove – zaključuje Golubović.
Smatra da bi država svinjogojcima trebala refundirati rasplodna grla kako bi u proizvodnju krenuli s čistim rasplodnim materijalom. Udruga svinjogojaca Vukovarsko-srijemske županije drži da bi država trebala napraviti program po uzoru na Vukovarsko-srijemsku županiju koja je prije nekoliko godina kupila i uzgajivačima podijelila sto nazimica, odnosno ženskih rasplodnih grla. Dobili su rok od 18 mjeseci da vrate nazimice, čistokrvne i osjemenjene.
– Ići ćemo s prijedlogom da država kupi određen broj nazimica i podijeli ih svinjogojcima na rok od dvije godine, a nakon toga da im se prema potrebi i otpišu. Ali bitno je da svaki uzgajivač potiše zadužnicu da se ne bi dogodilo da netko dobije kvalitetno grlo koje košta tri i pol do četiri tisuće kuna, a sutra ga proda za litru rakije ili kutiju cigareta. Bitno je da ljudi preuzmu obvezu i da ne mogu nešto kvalitetno uništiti – pojašnjavaju u Udruzi. Predloženim se modelom, naglašavaju, trebaju pomoći ozbiljni svinjogojci.
– Ako netko trenutačno nema uvjeta za prihvat nazimica i nema hrane do nagodinu, uzgajivač koji je u boljoj poziciji, grla će tada prepustiti njima. To je lanac koji smo već primjenjivali i pokazao se vrlo dobrim rješenjem, kažu svinjogojci. Na taj bi način uzgajivači dobili kvalitetna grla, čistu genetiku i bolje svinje nego što su imali. Pri nabavi rasplodnih grla vodit će se računa o tome da budu pasmine koje će odgovarati tržištu Klastera svinjogojaca Vukovarsko-srijemske županije, čime bi se odmah riješio i plasman mesa.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/glas-slavonije.hr