BiH je zatražila od Hrvatske da i nakon njezina ulaska u EU ostane na snazi dosadašnji režim prelaska putnika iz jedne zemlje u drugu s osobnom iskaznicom. Ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić podržala je zahtjev poručivši kako i Hrvatska želi da građani BiH i dalje putuju u Hrvatsku bez putovnica, onako kako je bilo omogućeno hrvatskim državljanima kada su Slovenija i Mađarska postale članice EU-a. Europska komisija primila je na znanje spremnost Hrvatske, uz pojašnjenje kako će odluku o tome morati donijeti sve države članice EU, a kakva će biti, vidjet će se.
Vlada RH prekjučer je donijela odluku o tome da će državljani BiH u Hrvatsku i dalje moći putovati bez viza, ali samo ako imaju biometrijske putovnice. Ona nije zabrinula stanovnike bosanske Posavine koji su uvjereni u to da će Europa ipak udovoljiti zahtjevu i ostaviti na snazi dosadašnji režim prelaska uz osobne iskaznice.
– Neće biti nikakva tragedija i ako uvjet za prelazak bude biometrijska putovnica. Bolje i to nego viza. Svjesni smo toga da Hrvatska postaje članica europske obitelji i da mora prihvatiti europska pravila igre. A svi mi vrlo dobro znamo kakav je režim za ulazak u europske zemlje, što se tiče nas državljana BiH i sada se moramo pomiriti s tim da i Hrvatska postaje jedna od njih – ističu djelatnici Županije posavske s kojima smo jučer razgovarali.
Postoje najave iz BiH da će u slučaju odbijanja zahtjeva za režim prelaska s osobnim iskaznicama i hrvatskim građanima za ulazak u BiH od 1. srpnja biti potrebna putovnica. To je pak zabrinulo brojne Županjce koji svakodnevno dolaze u prekogranični šoping, a koji su smatrali da im putovnice više neće niti trebati, pa nisu niti podnosili zahtjeve za nove.
– Glavni je razlog novac jer mi je 320 kuna za izradu putovnice previše. Još su prije nekoliko godina istekle i meni i suprugu, a djeci nisam niti izrađivala. Nije nam ni trebala jer u inozemstvo odlazimo jedino u Bosnu, a granicu prelazimo s osobnim iskaznicama. Ako budu tražili putovnice, ne znam što ću, jer 1.280 kuna za nas četvero jednostavno nemam odakle namaknuti – zabrinuta je Ana K.
U definiranju Sporazuma sporan je, kako doznajemo, još samo dogovor oko dubine pograničnog pojasa – EU predlaže 30 kilometara, što odgovara i bosanskoj strani dok se hrvatski pregovarači zauzimaju se za to da u pogranični pojas uđu samo naselja do pet kilometara od granice. Konačna odluka bit će donesena ovih dana u Bruxellesu.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/glas-slavonije.hr