Tvrtka Ruris u Bošnjacima već se punih 12 godina uspješno bavi hidroponskim uzgojem rajčica i među vodećim je proizvođačima u Hrvatskoj, ima sigurno tržište i ozbiljne planove za daljnje širenje posla. Proizvodnja se odvija u staklenicima na površini od 4,5 hektara, s kontroliranim uvjetima klime i navodnjavanja, što omogućuje uzgoj rajčica tijekom cijele godine.
Bolesti se kontroliraju uravnoteženim klimatskim uvjetima, a štetnici unošenjem prirodnih neprijatelja kako bi se postigla prirodna ravnoteža. Oprašivanje obavljaju bumbari, a upotreba pesticida svedena je na minimum.
Četiri vrste
U pametni razvoj proizvodnje i stvaranje uspješne poslovne priče u svome rodnom selu vlasnik Ivica Bilić uložio je jako puno vodeći se najboljim iskustvima i rješenjima iz dosadašnjih praksi uzgoja u staklenicima iz inozemstva. Početak nije bio nimalo lak, trebalo je mnogo truda, rada, upornosti i dokazivanja, ali rezultati nisu izostali. U suradnji s nizozemskim tvrtkama i proizvođačima, Ruris je dobio visokokvalitetan proizvod kojim uspješno konkurira na sve zahtjevnijem tržištu, pozicionirajući se kao prepoznatljiv proizvođač rajčica koje danas konzumiraju potrošači diljem Hrvatske. Kao supstrat za uzgoj koristi se kokosovo vlakno, što znači da se biljka uzgaja na prirodnoj podlozi. Hidroponskim uzgojem osigurava se točno potrebna količina hranjiva u određenom omjeru, čime se izbjegava stres kod biljaka, postiže se brža zrioba i visoka kvaliteta proizvoda. To je prepoznao jedan veliki trgovački lanac, s kojim ova tvrtka uspješno surađuje od 2011. godine. Trgovački je lanac tako dobio kvalitetnu rajčicu, a Ruris sigurnog i pouzdanog partnera. Godišnja proizvodnja u staklenicima je oko 2800 tona rajčica, proizvode četiri vrste: grappolo, beef, običnu i cherry rajčicu, a u stakleniku je zaposleno 35 djelatnika.
- Berba kreće krajem veljače, rajčice posadimo relativno rano, u prosincu, s tim da ozbiljnije količine pristižu u ožujku, jer uvijek nekako “ciljamo” Uskrs, kada je na tržištu veća potražnja za rajčicama. Sada smo u zalasku ovogodišnje sezone. Ovoga smo ljeta imali tjednu proizvodnju od 100 do 130 tona i možemo reći da zapravo svaki dan jedan kamion rajčica odlazi iz našeg skladišta na tržište Hrvatske – kaže Kristijan Lovrić, voditelj stakleničke proizvodnje u Rurisu.
Proširenje proizvodnje
Napominje da rajčice moraju biti zrele ubrane i za dan-dva su na policama trgovačkih lanaca. Cijena se formira ovisno o situaciji na tržištu, uvozu i potražnji, i trenutačno je četiri kune za kilogram na veliko, a, primjerice, u vrijeme Uskrsa cijena bude 10 kuna. Sve količine uspiju plasirati na domaćem tržištu preko trgovačkih lanaca.
- Tržište od nas traži i proširenje proizvodnje što se tiče rajčica, ali i proširenje na neke druge kulture kao što su krastavci, paprika i ostalo. Sada nam je vrlo bitno ulaganje u samu opremu. Kako povećavamo kapacitete, imamo veće potrebe i za vodom, potrebna nam je veća akumulacija i pročišćavanje otpadnih voda, da možemo imati zatvoreni sustav – pojašnjava Lovrić. U početku su se staklenici grijali na plin, a sada koriste toplu vodu, što im je znatno bolje, optimalno rješenje.
Geotermalna energija puno im je pomogla da svojim proizvodom budu konkurentni na tržištu jer da su ostali na plinu, proizvodnja bi, napominje, s obzirom na njegovu cijenu, bila neisplativa. Posao su učili od Nizozemaca, ali oni imaju jeftiniji plin iz kogeneracijskih postrojenja iz kojih višak toplinske energije troše za staklenike. Ruris je 2010. godine izbušio geotermalnu bušotinu u blizini staklenika. Ona se i dalje vodi kao istražna bušotina i uskoro će biti završena kompletna priča oko dobivanja uporabne dozvole jer sređivanje papirologije dosta je dug proces.
- Temperatura vode u izvorištu trenutačno je 65 stupnjeva i samoizljev vode je 40 kubika na sat, što nam nije dovoljno i zato smo ugradili dubinsku pumpu kojom možemo izvlačiti od 100 do 110 kubika vode na sat. To nam daje 3,5 megavata topline, što potpuno zadovoljava sve naše potrebe – ističe voditelj staklenika Kristijan Lovrić.
POTPORAMA EU-a DO KONKURENTNOSTI
Od 4,5 hektara pod stakleničkom proizvodnjom, dva su hektara sufinancirana sredstvima EU-a, što je Rurisu omogućilo veću konkurentnost. “Pomoć EU-a vrlo nam je bitna jer sva konkurencija koja dolazi na hrvatsko tržište već je dugi niz godina sufinancirana za tu vrstu proizvodnje. Pozitivne su informacije da će sredstva iz fondova EU-a biti i dalje na raspolaganju i gledat ćemo gdje se možemo uključiti za daljnje proširenje, povećanje konkurentnosti i kvalitete proizvodnje, smanjivanja otpada i svega ostalog”, ističe Lovrić. Ministrica poljoprivrede Marija Vučković protekle je subote obišla Ruris, upoznala se s proizvodnjom rajčica i izrazila veliko zadovoljstvo viđenim, nazvavši je sjajnom pričom iz sektora povrća. Najavila je strogo namjenske potpore za staklenike i njihovo puno stavljanje u funkciju.
Koriste energiju s geotermalnog izvorišta, s pomoću dubinske pumpe mogu izvlačiti do 110 kubika vode na sat
plasman
Marija Lešić Omerović
glas-slavonije.hr