UVOD
Nemoguće je u par rečenica napisati, čak niti sažetak životnog puta takvog osebujnog lika kakav je bio Ivan Leutar Iva. Puno toga o njemu znamo, nešto smo čuli ali nismo sigurni a čini se da jako puno zapravo nismo znali. Ono što je proživio, još je za života postalo urbana legenda, svojevrsni mit, filmski scenarij, nešto što se ljudima činilo gotovo nestvarnim. Ono u što smo sigurni je da je bio naš Županjac, da je ovdje odrastao i da se uvijek vraćao svojem gradu i zavičaju. Bio je „naš Iva“.
Znali su ga mnogi diljem Hrvatske i šire. Markantnom i samouvjerenom pojavom s neiscrpnom energijom i rječitošću, nigdje nije ostajao nezapažen. Ponekad duhovit, ponekad hirovit, ali uvijek dovitljiv i spreman na sve. Spreman za šale i konflikte, verbalne ili fizičke, kako bi kome više „odgovaralo“. Oni koji su ga poznavali, kažu da je takav bio oduvijek.

ODRASTANJE
Iva je rođen kao najmlađi član obitelji Leutar, od oca vozača i majke domaćice. Vrlo rano se suočio sa skromnim materijalnim stanjem u rodnoj kući i shvatio da će sve što bude želio, morati stvoriti sam.
Prirodno inteligentan, spretan i uporan, sam sebi je već sa 16 godina sastavio prvi motor, Jawu 90. Prvi auto zaradio je sa 18, pomažući majstorima zidarima i kopajući kanale preko student servisa. Bio je to legendarni žuti Citroen Spaček. Vozio ga je tako ponosno kao da je najbolji auto na svijetu. I prvi motor i prvi auto, bili su naravno neregistrirani. Zbog toga je ubrzo došao u sukob sa zakonom i tadašnjom milicijom. Vječito naganjanje i osobni sukobi s milicijom, obilježit će mu životni put sve do početka rata.











ROCK ‘N’ ROLL
Osim obitelji, tri Ivine najveće ljubavi, bili su motori, auti i rock glazba. Bubnjeve je počeo svirati vrlo rano, jer je njegov stariji brat Marinko zvani Moljac bio bubnjar u lokalnom bendu, pa je kod kuće imao instrument na kojem je naučio odsvirati prve taktove. Zajedno s Brankom Dujićem Dujom, Brankom Lovrićem i Emilom Krnjićem, oformio je svoj prvi band koji su nazvali „Četvrti kolosijek“. Sa 16 godina počeli su svirati po društvenim domovima u selima Županjskog atara i Oraške Posavine. Svirala se rock glazba, a svirke su bile izrazito posjećene.
Kada je osamdesetih godina u Zagrebu, njegov veliki prijatelj Emil Krnjić s Masimom Savićem stvarao bend, zvali su ga da se priključi kao bubnjar. Iz nekih njemu znanih razloga, Iva nije htio preseliti u Zagreb i ostao je u Županji.
4. VUKOVAR, RAT
Te nesretne 1991. godine, Iva je živio u Vukovaru i to baš na Trpinjskoj cesti gdje je i proveo ratne dane. Rat mu je bukvalno ušetao u dvorište. Niti ga je zazivao niti mu se nadao. Takav kakav je uvijek bio, prkosan i ponosan, nije htio otići. Ostao je i borio se. Ostalo je povijest. Njegova i povijest svih njegovih suboraca koji su ispisali i našu povijest, uklesana je u temelje naše slobodne domovine. Vječna im slava i hvala.
5. POSLIJE RATA
Poslije rata Iva je ostao u svome kraju, iako je po zaslugama i sposobnostima mogao birati mjesto za život. Odabrao je Županju i otvorio kultno mjesto „Rock club Leutar“ u kojem su svirali i družili se mnogi bendovi i glazbenici. Generacije Županjaca, Vinkovčana, Brođana, Osječana i drugih gostiju i danas se rado sjećaju tih vremena i tog osebujnog rock kluba. Osebujnog upravo koliko je osebujan bio i Iva. U tom vremenu nastao je njegov, nažalost nedovršeni album pod nazivom „Ivan grozni i Sluge pokorne“. Zajedno s prijateljima glazbenicima – Vestom, Žižom, Kamenim, Banijem, Emilom i Grgom, snimio je tri pjesme – „Narodnjak“, „Doktor za batine“ i „Bitanga“, upakirane u čvrsti rockerski zvuk uz primjese harmonike, funkya, rapa i drugih naizgled nespojivih glazbenih stilova, kojima na duhovit način opisuje društvene anomalije i tužnu zbilju u kojoj živimo. U vrlo kratkom razdoblju pjesme su postale gotovo antologijske i danas se vrlo rado slušaju i pjevaju na feštama i tulumima a mogu pronaći i poslušati na Youtube platformi.
6. MEMENTO
Našeg Županjca, prijatelja, bikera, rockera, Hrvatske legende, Ivana Leutara Ive više nema. Mnogi njegovi prijatelji glazbenici, okupit će se u petak, 23.08.2024. u Županji na prvom „Rock memorijalu Ivan Leutar Iva“, kojeg su nazvali „Veliki koncert za Ivu malog“, kako su ga u mladosti zvali. Izvesti će naravno i tri spomenute Ivine pjesme te će mu kroz glazbu i druženje odati počast kao čovjeku i glazbeniku. Čovjeku koji je toliko volio rock ‘n’ roll i jednom od rijetkih koji ga je većinu svog života iskreno i živio. Punim gasom, do kraja.
RCL Team